Noworodek ulewa: co robić?

2015-03-11 15:18
Ulewanie u noworodka
Autor: thinkstockphotos.com Ulewanie u noworodka wynika z niedojrzałości układu pokarmowego.

Ulewanie, czyli wypływanie niewielkiej ilości pokarmu z ust, to częsta dolegliwość u niemowląt. Zobacz, jak sobie poradzić z ulewaniem u noworodka i kiedy ulewanie może być objawem nieprawidłowości.

Ulewanie u noworodka jest powszechne i wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, a zwłaszcza mięśnia zwieracza przełyku. Zaciska się on zbyt słabo, a mięśnie przełyku nie radzą sobie jeszcze z przesuwaniem pokarmu w kierunku żołądka. Z czasem ulewanie u noworodka mija – zwykle po trzech miesiącach życia dziecka, ale w niektórych przypadkach dzieje się tak dopiero po sześciu miesiącach. Jest to tzw. refluks fizjologiczny.

Jak rozpoznać ulewanie u noworodka i czym różni się od wymiotów?

Ulewanie to wypływanie nadtrawionego pokarmu z buzi niemowlaka, w ilości niewielkiej (1-2 łyżki). Ulany pokarm zawiera śluz i ślinę, pachnie kwaśnym mlekiem i przypomina twarożek lub zsiadłe mleko. Niemowlę może ulewać tuż po posiłku albo godzinę po nim. Ulany pokarm wypływa z buzi malca, natomiast wymioty oznaczają gwałtowne zwracanie pokarmu, pod ciśnieniem.

>> Dlaczego noworodek wymiotuje? Jak postępować?

Jakie są przyczyny ulewania u noworodka?

Ulewanie u noworodka to zupełnie normalne zjawisko, ale warto wiedzieć, co może je nasilać. Najczęściej ulewają dzieci, które jedzą szybko i łapczywie, ulewanie może też być skutkiem przekarmiania. Zdarza się np. u niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym, a rodzice, karmiąc dziecko, pilnują, by maluch wszystko wypił, nie zwracając uwagi na sygnały od dziecka, że jest ono już najedzone.

Czym nie warto niepokoić się u noworodka
Dobrze wiedzieć

Jak poradzić sobie z ulewaniem u noworodka?

  • karm częściej, ale podawaj dziecku mniej pokarmu, aby nie zaczynało posiłku wygłodzone i nie przejadało się;
  • unikaj karmienia płaczącego lub niespokojnego dziecka, nie podawaj piersi jako sposobu na uspokojenie niemowlaka;
  • jeśli karmisz butelką, pilnuj, by w smoczku nie znajdowało się powietrze;
  • niemowlę nie powinno jeść na leżąco, główka powinna być trochę wyżej niż reszta ciała;
  • w trakcie karmienia rób przerwy na odbijanie – unieś dziecko do pozycji pionowej i oprzyj jego brodę na swoim ramieniu, osłoniętym pieluszką;
  • przypilnuj, by dziecku po karmieniu się odbiło;
  • po jedzeniu potrzymaj dziecko w pozycji półpionowej 20-30 minut, a potem ułóż na boku lub na plecach, ale z główką wyżej (najlepiej podłożyć coś pod nogi łóżeczka od strony główki dziecka);
  • nie przewijaj i nie przebieraj dziecka tuż po jedzeniu;
  • gdy dziecku się uleje, szybko podaj mu trochę wody do picia, przemyj buzię (a czasem również szyję i miejsce za uszami) i posmaruj kremem np. na odparzenia.

>> Rotawirusy: wszystko, co warto wiedzieć o rotawirusach

Kiedy ulewanie u noworodka może być problemem?

Gdy dziecko ulewa obficie, po każdym posiłku, wymiotuje, źle przybiera na wadze – powiadom o tym pediatrę. Jeśli karmisz piersią, zaleci odciąganie pokarmu i mieszanie go z preparatem zagęszczający pokarm w żołądku, a jeśli karmisz butelką – specjalne mleko modyfikowane antyrefluksowe, które jest gęściejsze niż zwykłe mieszanki dla niemowląt. Oznaczone jest ono symbolem AR. Gęściejszy pokarm nie będzie tak łatwo cofać się z żołądka do przełyku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza