Noworodek ulewa po każdym karmieniu. Czy jest się czym martwić?

2022-03-25 14:50

Ulewanie, czyli wypływanie niewielkiej ilości pokarmu z ust, to częsta dolegliwość u niemowląt. Zobacz, jak sobie poradzić z ulewaniem u noworodka i kiedy ulewanie może być objawem nieprawidłowości.

Noworodek ulewa po każdym karmieniu: czy jest się czym martwić?
Autor: Getty images Noworodek ulewa po każdym karmieniu: czy jest się czym martwić?

Ulewanie u noworodka jest powszechne i wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, a zwłaszcza mięśnia zwieracza przełyku. Jest to tzw. refluks fizjologiczny. Zwieracz zaciska się on zbyt słabo, a mięśnie przełyku nie radzą sobie jeszcze z przesuwaniem pokarmu w kierunku żołądka.

Z czasem ulewanie u noworodka mija – zwykle po trzech miesiącach życia dziecka, ale w niektórych przypadkach dzieje się tak dopiero po sześciu miesiącach.

Spis treści

  1. Czym ulewanie u noworodka różni się od wymiotów?
  2. Jakie są przyczyny ulewania u noworodka?
  3. Czy iść do lekarza, gdy noworodek ulewa?
  4. Jak poradzić sobie z ulewaniem u noworodka?
Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Czym ulewanie u noworodka różni się od wymiotów?

Ulewanie to wypływanie nadtrawionego pokarmu z buzi niemowlaka, w ilości niewielkiej (1-2 łyżki). Ulany pokarm zawiera śluz i ślinę, pachnie kwaśnym mlekiem i przypomina twarożek lub zsiadłe mleko.

Niemowlę może ulewać tuż po posiłku albo godzinę po nim. Ulany pokarm wypływa z buzi malca, natomiast wymioty oznaczają gwałtowne zwracanie pokarmu, pod ciśnieniem.

Czytaj również: Dlaczego noworodek wymiotuje? Jak postępować?

Czy można przekarmić niemowlę na piersi? Dlaczego noworodek ciągle "wisi na piersi"?

Jakie są przyczyny ulewania u noworodka?

Ulewanie u noworodka to zupełnie normalne zjawisko, ale warto wiedzieć, co może je nasilać. Najczęściej ulewają dzieci, które jedzą szybko i łapczywie, ulewanie może też być skutkiem przekarmiania.

Zdarza się np. u niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym, a rodzice, karmiąc dziecko, pilnują, by maluch wszystko wypił, nie zwracając uwagi na sygnały od dziecka, że jest ono już najedzone.

Czy iść do lekarza, gdy noworodek ulewa?

Gdy dziecko ulewa obficie, po każdym posiłku, wymiotuje, źle przybiera na wadze – powiadom o tym pediatrę. Jeśli karmisz piersią, zaleci odciąganie pokarmu i mieszanie go z preparatem zagęszczający pokarm w żołądku, a jeśli karmisz butelką – specjalne mleko modyfikowane antyrefluksowe, które jest gęściejsze niż zwykłe mieszanki dla niemowląt. Oznaczone jest ono symbolem AR. Gęściejszy pokarm nie będzie tak łatwo cofać się z żołądka do przełyku.

Jak poradzić sobie z ulewaniem u noworodka?

  • Karm częściej, ale podawaj dziecku mniej pokarmu, aby nie zaczynało posiłku wygłodzone i nie przejadało się;
  • Unikaj karmienia płaczącego lub niespokojnego dziecka, nie podawaj piersi jako sposobu na uspokojenie niemowlaka;
  • Jeśli karmisz butelką, pilnuj, by w smoczku nie znajdowało się powietrze;
  • Niemowlę nie powinno jeść na leżąco, główka powinna być trochę wyżej niż reszta ciała;
  • W trakcie karmienia rób przerwy na odbijanie – unieś dziecko do pozycji pionowej i oprzyj jego brodę na swoim ramieniu, osłoniętym pieluszką;
  • Przypilnuj, by dziecku po karmieniu się odbiło;
  • Po jedzeniu potrzymaj dziecko w pozycji półpionowej 20-30 minut, a potem ułóż na boku lub na plecach, ale z główką wyżej (najlepiej podłożyć coś pod nogi łóżeczka od strony główki dziecka);
  • Nie przewijaj i nie przebieraj dziecka tuż po jedzeniu;
  • Gdy dziecku się uleje, przemyj buzię (a czasem również szyję i miejsce za uszami) i posmaruj kremem np. na odparzenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza