Zapalenie opon mózgowych u niemowląt - jak uchronić przed nim dziecko?
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt rzadko występuje, ale czasem się zdarza. Powikłania po zapaleniu opon mózgowych mogą być poważne: utrata słuchu lub wzroku, porażenia nerwów, uszkodzenia narządów czy upośledzenie umysłowe. Dlatego trzeba zapobiegać zapaleniu opon mózgowych, stosując szczepienia ochronne.
Skutecznym sposobem zapobiegania zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt są szczepienia (oczywiście poza unikaniem nadmiaru gości i przestrzeganiem podstawowych zasad higieny). Wszystkie niemowlęta są szczepione przeciwko bakterii Hib, jednej z częstszych przyczyn zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Dziecko można zabezpieczyć także przed pneumokokowym i meningokokowym zapaleniem opon. Bakterie te wywołują ropne zapalenie opon mózgowych, które często kończy się trwałymi powikłaniami. Szczepionkę można podać niemowlęciu, które skończyło 6 tygodni.
Zapalenie opon mózgowych u niemowląt: zapobieganie - szczepionka przeciwko pneumokokom
Szczepienie przeciwko pneumokokom dzieci jest szczególnie ważne, ponieważ 60 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i 5–10 proc. dorosłych ma te bakterie w gardle, nie zdając sobie z tego sprawy.
Tacy bezobjawowi nosiciele mogą zarażać nieświadomie otoczenie podczas kichania, wydmuchiwania nosa lub obdarowywania niemowlęcia pocałunkami. Wadą szczepionki jest jej cena: około 300 zł za dawkę.
Niemowlę, które dostaje pierwszą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom w drugim miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia), powinno dostać jeszcze dwa zastrzyki w pierwszym półroczu i czwartą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom po pierwszych urodzinach.
Jeśli niemowlę dostanie pierwszą dawkę po skończeniu sześciu miesięcy, liczba dawek maleje o jedną, ale przez pół roku dziecko nie jest chronione przed tymi potencjalnie groźnymi bakteriami.
Dlatego, jeśli pozwalają na to możliwości finansowe, lepiej podać dziecku szczepionkę przeciwko pneumokokom wcześniej i spać spokojnie, zamiast odwlekać ją w czasie.
Ochronne szczepienia dzieci
Ochronne szczepienia dzieci przeciwko meningokokom i pneumokokom - można zaszczepić dziecko już po ukończeniu przez nie 6. tygodnia życia. Szczepionki te podaje się w udo. Większość dzieci znosi szczepienia bez problemów. Gdy wokół miejsca ukłucia pojawi się zaczerwienienie, warto zrobić malcowi okład z roztworu sody oczyszczonej.
Wcześniaki, dzieci urodzone z wagą poniżej 2500 g i niektóre niemowlęta z chorobami przewlekłymi (np. serca, nerek, płuc) otrzymują szczepionkę przeciwko pneumokokom bezpłatnie. O szczegóły trzeba pytać lekarza w poradni.
>>Szczepienia dzieci. Dlaczego szczepienia dzieci są tak ważne?>>
Zapalenie opon mózgowych u niemowląt: zapobieganie szczepionka przeciwko meningokokom
Chroni przed typem B i C tych bakterii. Jeśli jest jednak szansa, aby ochronić dziecko przed tymi serotypami, to warto z tego skorzystać. Rozpoczynając szczepienie w pierwszych miesiącach życia, trzeba podać niemowlęciu dwie dawki w odstępie dwóch miesięcy, a trzecią, przypominającą, w drugim roku życia.
Gdy zdecydujecie się na pierwszą dawkę szczepionki po ukończeniu przez malca roku, wystarczy już tylko jedna dawka.
Zapalenie opon mózgowych u niemowląt: zapobieganie szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
Po pierwszych urodzinach dziecka lepiej nie zapominać o szczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce. Te wirusy także mogą wywoływać powikłania, a jednym z możliwych jest właśnie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
miesięcznik "M jak mama"