Zapalenie opon mózgowych u niemowląt - jak uchronić przed nim dziecko?

2012-07-18 17:52

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt rzadko występuje, ale czasem się zdarza. Powikłania po zapaleniu opon mózgowych mogą być poważne: utrata słuchu lub wzroku, porażenia nerwów, uszkodzenia narządów czy upośledzenie umysłowe. Dlatego trzeba zapobiegać zapaleniu opon mózgowych, stosując szczepienia ochronne.

Skutecznym sposobem zapobiegania zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt są szczepienia (oczywiście poza unikaniem nadmiaru gości i przestrzeganiem podstawowych zasad higieny). Wszystkie niemowlęta są szczepione przeciwko bakterii Hib, jednej z częstszych przyczyn zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Dziecko można zabezpieczyć także przed pneumokokowym i meningokokowym zapaleniem opon. Bakterie te wywołują ropne zapalenie opon mózgowych, które często kończy się trwałymi powikłaniami. Szczepionkę można podać niemowlęciu, które skończyło 6 tygodni.

Zapalenie opon mózgowych u niemowląt: zapobieganie - szczepionka przeciwko pneumokokom

Szczepienie przeciwko pneumokokom dzieci jest szczególnie ważne, ponieważ 60 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i 5–10 proc. dorosłych ma te bakterie w gardle, nie zdając sobie z tego sprawy.

Tacy bezobjawowi nosiciele mogą zarażać nieświadomie otoczenie podczas kichania, wydmuchiwania nosa lub obdarowywania niemowlęcia pocałunkami. Wadą szczepionki jest jej cena: około 300 zł za dawkę.

Niemowlę, które dostaje pierwszą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom w drugim miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia), powinno dostać jeszcze dwa zastrzyki w pierwszym półroczu i czwartą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom po pierwszych urodzinach.

Jeśli niemowlę dostanie pierwszą dawkę po skończeniu sześciu miesięcy, liczba dawek maleje o jedną, ale przez pół roku dziecko nie jest chronione przed tymi potencjalnie groźnymi bakteriami.

Dlatego, jeśli pozwalają na to możliwości finansowe, lepiej podać dziecku szczepionkę przeciwko pneumokokom wcześniej i spać spokojnie, zamiast odwlekać ją w czasie.

Dobrze wiedzieć

Ochronne szczepienia dzieci

Ochronne szczepienia dzieci przeciwko meningokokom i pneumokokom - można zaszczepić dziecko już po ukończeniu przez nie 6. tygodnia życia. Szczepionki te podaje się w udo. Większość dzieci znosi szczepienia bez problemów. Gdy wokół miejsca ukłucia pojawi się zaczerwienienie, warto zrobić malcowi okład z roztworu sody oczyszczonej.

Wcześniaki, dzieci urodzone z wagą poniżej 2500 g i niektóre niemowlęta z chorobami przewlekłymi (np. serca, nerek, płuc) otrzymują szczepionkę przeciwko pneumokokom bezpłatnie. O szczegóły trzeba pytać lekarza w poradni.

>>Szczepienia dzieci. Dlaczego szczepienia dzieci są tak ważne?>>

Zapalenie opon mózgowych u niemowląt: zapobieganie szczepionka przeciwko meningokokom

Chroni przed typem B i C tych bakterii. Jeśli jest jednak szansa, aby ochronić dziecko przed tymi serotypami, to warto z tego skorzystać. Rozpoczynając szczepienie w pierwszych miesiącach życia, trzeba podać niemowlęciu dwie dawki w odstępie dwóch miesięcy, a trzecią, przypominającą, w drugim roku życia.

Gdy zdecydujecie się na pierwszą dawkę szczepionki po ukończeniu przez malca roku, wystarczy już tylko jedna dawka.

Zapalenie opon mózgowych u niemowląt: zapobieganie szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce

Po pierwszych urodzinach dziecka lepiej nie zapominać o szczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce. Te wirusy także mogą wywoływać powikłania, a jednym z możliwych jest właśnie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza