Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]

2015-02-05 23:01
Żele na ząbkowanie
Autor: thinkstockphotos.com Żele na ząbkowanie warto podawać niemowlakowi, ponieważ działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Żele na ząbkowanie mają ułatwić dziecku przejście przez trudny czas wyrzynania się zębów mlecznych. Jak ich prawidłowo używać? Ząbkowanie, czyli proces wyrastania mlecznych zębów u niemowlaka, czasem przechodzi prawie niezauważenie. Jednak u większości dzieci ząbkowanie oznacza marudzenie, płacz, ból, obfite ślinienie się, podwyższoną temperaturę. Czy żele na ząbkowanie są bezpieczne?

Po żele na ząbkowanie sięgamy, gdy zaczynają wyrastać zęby. Ząbkowanie u dziecka może rozpocząć się już w 3.-4. miesiącu życia niemowlaka. Zwykle jednak zaczyna się w 5.-6. miesiącu. Nie sposób przeoczyć ząbkowania: dziecko staje się marudne, niespokojne, płaczliwe, ślini się, wkłada do buzi palce i różne przedmioty. Ząbkujący niemowlak ma czerwone, rozpulchnione dziąsła, może też gorączkować. Ząbkowanie może potrwać kilka tygodni i powtarza się, dopóki dziecku nie wyrosną wszystkie mleczne zęby, dlatego warto skorzystać z metod, które dają maluchowi ulgę. Jedną z nich są żele na ząbkowanie. Co warto o nich wiedzieć, jak prawidłowo stsować żele na ząbkowanie?

>> Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby dziecka?

>> Afty w buzi dziecka sprawiają ból i powodują rozdrażnenie. Można im jednak zapobiegać, a gdy się pojawią, skutecznie zaradzić!

Kiedy stosować żele na ząbkowanie

  • Żele na ząbkowanie trzeba podać dziecku, gdy tylko zaczną się objawy ząbkowania. MIT

Zanim kupisz w aptece żel na ząbkowanie sięgnij po inne metody na ulżenie dziecku: podawanie schłodzonych gryzaków i smoczków-gryzaków, delikatny masaż dziąseł czystym palcem wskazującym lub gumową szczoteczką, przemywanie dziąseł wacikiem nasączonym w naparze rumianku lub szałwii. Ważne jest też przytulanie, głaskanie i noszenie niemowlaka, który ząbkuje – dziecku łatwiej będzie się uspokoić, gdy będzie czuło bliskość rodzica. Dopiero gdy te sposoby zawiodą, można podać żel na ząbkowanie, jednak nawet wtedy nie rezygnuj z innych metod.

Jak sobie radzą z ząbkowaniem mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdźcie

Jak działają żele na ząbkowanie

  • Żele na ząbkowanie działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. PRAWDA

W aptekach znajdziesz różne preparaty na ząbkowanie u dziecka. Żele na ząbkowanie dla niemowlaków zawierają zwykle substancje przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które nie dopuszczają do rozwoju bakterii w jamie ustnej. W okresie ząbkowania łatwo bowiem o stan zapalny dziąseł. W składzie żelu znajdziesz lidokainę (substancję o działaniu przeciwbólowym) oraz wyciągi z rumianku lub tymianku, działające odkażająco.

Jak długi i często można stosować żele na ząbkowanie

  • Żel na ząbkowanie można stosować bez ograniczeń. MIT

Żel na ząbkowanie to lek, który jak każdy inny można przedawkować. Dlatego zawsze przed użyciem przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i przestrzegaj instrukcji producenta. Nałóż na czysty palec zalecaną porcję żelu (wielkości ziarnka grochu) i rozmasuj preparat na dziąsłach niemowlaka. Zwykle żelu na ząbkowanie można używać kilka razy dziennie, a jego działanie kończy się po godzinie, nie sposób więc zupełnie wyeliminować ból z jego pomocą.

Co robić, gdy dziecko nie ząbkuje?

Żel na ząbkowanie to jedyny lek, który można stosować na łagodzenie bólu. MIT

Jeśli ból bardzo dokucza dziecku, przed snem można podać mu lek przeciwbólowy w płynie lub czopku (ibuprofen lub paracetamol). Jego podanie trzeba jednak ustalić z pediatrą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
kulka
|

W przypadku moich dzieci nie sprawdził się żaden żel na dziąsła. Egzamin zdawały jedynie czopki Viburcol, które są niezastąpione w stanach niepokoju u dziecka, oraz doraźnie paracetamol (np. w razie gorączki).