Jak sprawdzić, że twoje dziecko ząbkuje? Poznaj typowe i nietypowe objawy

2022-03-04 8:27

Objawy ząbkowania są trudne do przeoczenia, jednak ząbkowanie może przebiegać w różny sposób. Zobacz, jak wyglądają objawy ząbkowania i jak można pomóc niemowlakowi w tym czasie.

Objawy ząbkowania
Autor: Getty images Po czym poznać, że twoje dziecko ząbkuje?

Objawy ząbkowania mogą być dla dziecka bolesne, a dla rodziców - uciążliwe, z powodu marudzenia i złego samopoczucia ząbkującego niemowlaka.

Zawiązki zębów mlecznych tworzą się już w życiu płodowym, a zaczynają wyrastać koło piątego czy szóstego miesiąca życia. Rodzice często są straszeni ząbkowaniem, a sam proces bywa mocno wyolbrzymiany. Mówi się, że skutkiem objawów ząbkowania są nieprzespane noce zarówno przez dziecko, jak i rodziców. Częsty płacz, ból i dyskomfort to podobno codzienność ząbkującego dziecka.

Czy faktycznie jest aż tak źle? Warto dowiedzieć się więcej o objawach ząbkowania, żeby przygotować się do tego momentu.

Spis treści

  1. Kiedy pojawiają się objawy ząbkowania?
  2. Jak wygląda proces ząbkowania?
  3. Pierwsze objawy ząbkowania
  4. Nietypowe objawy ząbkowania
  5. Jak łagodzić nieprzyjemne objawy ząbkowania?
Kalendarz ząbkowania u dziecka

Kiedy pojawiają się objawy ząbkowania?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w różnym tempie. Niektóre maluchy mogą mieć pierwsze objawy ząbkowania dużo wcześniej niż ich rówieśnicy. Okazuje się, że są nawet dzieci, u których ząbkowanie zaczyna się już około trzeciego miesiąca życia.

Nie jest też niczym złym lub niepokojącym, jeśli ząbkowanie zaczyna się, gdy dziecko skończy pierwszy roczek. Warto być czujnym i obserwować wszystkie objawy ząbkowania, które mogą świadczyć o rozpoczęciu procesu wyrzynania się mleczaków. Dzięki temu w odpowiednim momencie można ulżyć w bólu swojemu dziecku.

Jak wygląda proces ząbkowania?

Ząbkowanie jest procesem, który może różnić się u każdego dziecka. Przede wszystkim zazwyczaj przebiega etapowo, co oznacza, że kilka ząbków wyrośnie w innych odstępach czasu. Możliwe jest jednak również wyrośnięcie większej liczby niemal w jednym momencie.

Najczęściej zdarza się, że gdy tylko dziecko zacznie ząbkować, to co cztery miesiące pojawiają się kolejne cztery zęby.

Według lekarzy, najczęściej ząbki wyrzynają się w następującej kolejności:

Wszystkie ząbki wyrastają do momentu, aż dziecko skończy około dwa i pół roku. Są to oczywiście ząbki mleczne, które po czasie zostaną zastąpione przez stałe zęby. Specjaliści zwracają uwagę, że jednym z niepokojących objawów jest fakt, gdy dziecko wciąż nie ząbkuje do dwunastego miesiąca życia.

Może to świadczyć o niedoborach witaminy D3 lub nieprawidłowościach w gospodarce mineralno-wapniowej. Zdecydowanie warto udać się wtedy do lekarza i wykonać wszystkie niezbędne badania.

Pierwsze objawy ząbkowania

Wspomnieliśmy już, że u każdego dziecka ząbkowanie może wyglądać inaczej. I faktycznie tak jest. Jedno dziecko przechodzi ten proces zupełnie bezboleśnie i niemal bezobjawowo, z kolei inne może odczuwać duży ból i dyskomfort, co będzie objawiać się znacznie gorszym nastrojem, marudzeniem i płaczem.

W obu przypadkach jednak można rozpoznać pierwsze objawy ząbkowania dzięki obserwacji dziąseł. To zdecydowanie najprostszy sposób, który pozwoli nie przegapić pierwszych sygnałów ząbkowania.

Typowy objaw ząbkowania pojawiający się chwilę przed ząbkowaniem to spuchnięte i bardziej czerwone niż zwykle dziąsła niemowlaka. Zdarza się również, że są rozpulchnione, a nawet mają odcień fioletowy.

Kolejnym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę wszystkich rodziców, jest gorączka przy ząbkowaniu, która może się pojawić, ale nie musi. Zdarzają się również takie objawy, jak: 

  • ból dziąseł,
  • swędzenie dziąseł,
  • brak apetytu,
  • niepokój,
  • wkładanie rączek do ust,
  • wysypka wokół ust,
  • zwiększone ślinienie,
  • ulewanie się lub wymioty,
  • pocieranie policzków,
  • łapanie się za uszy z powodu bólu.

Oczywiście wszystkie objawy ząbkowania są bardzo indywidualną kwestią. Dopiero gdy pojawi się pierwszy ząbek, można się przekonać, jak mniej więcej będzie dalej przebiegać cały proces. Objawy będą się różnić zarówno ze względu na wiek, w którym dziecko zaczęło ząbkować, jak i rodzaj zębów, które zaczynają się wyrzynać.

Pojawienie się większych zębów, czyli czwórek czy piątek może objawiać się w zupełnie inny sposób. Zdarza się większy ból czy nawet biegunka. Warto także wiedzieć, że samo ząbkowanie nie zawsze sprawia ból, może za to objawiać się swędzeniem dziąseł. Właśnie dlatego dzieci często wkładają rączki lub różne przedmioty do buzi.

Nie należy jednak zawsze wiązać tego sygnału z początkiem ząbkowania. Jest to też typowy etap rozwoju. Dziecko około trzeciego miesiąca życia zaczyna brać różne przedmioty do buzi i nie jest to związane z ząbkowaniem.

Nietypowe objawy ząbkowania

Czasem zdarza się, że rodzice mylą pierwsze objawy ząbkowania z przeziębieniem. Wszystko przez to, że może wystąpić katar u niemowlaka, lekki kaszel czy chrypka. Najczęściej spotykane jest to przy wyrzynaniu się trójek i czwórek, ale niewykluczone jest, że wystąpi również na samym początku ząbkowania przy jedynkach.

Oczywiście nigdy nie należy ignorować takich objawów. Jeśli katar jest bezbarwny, to należy oczyścić nos dziecka. Jeśli natomiast utrzymuje się dłużej, a kolor kataru zaczyna się zmieniać, to zawsze należy skonsultować to z lekarzem. Rzadkim objawem ząbkowania jest również krwawienie z dziąseł.

Jak łagodzić nieprzyjemne objawy ząbkowania?

Jeśli dziecko boleśnie przechodzi proces ząbkowania, istnieją sposoby, które mu pomogą i przyniosą ulgę. Jedną z polecanych metod jest wykorzystanie gryzaka. Wystarczy delikatnie schłodzić go zimną wodą lub potrzymanie go przez kilka minut w lodówce. Tak przygotowany gryzak ukoi ból i zmniejszy opuchliznę dziąseł.

Pod żadnym pozorem nie można jednak wkładać go do zamrażalnika. Zbyt niska temperatura gryzaka może poważnie zaszkodzić śluzówce jamy ustnej, a nawet doprowadzić do odmrożeń.

Innym, równie dobrym i skutecznym sposobem, jest masaż dziąseł nakładką na palec z wypustkami. To może przynieść ulgę maluszkowi, rozluźnić go, a także pomóc, jeśli dziąsła są swędzące.

Można także delikatnie masować buzię dziecka od zewnętrznej strony, skupiając się na policzkach. Oczywiście nie można robić niczego na siłę. Jeśli dziecko nerwowo kręci główką, zaciska usta, zaczyna płakać, trzeba przerwać czynność i znaleźć inną, bardziej komfortową metodę.

Na rynku są także dostępne specjalne żele, których zadaniem jest uśmierzenie bólu podczas ząbkowania. W wielu przypadkach również one są dobrym rozwiązaniem.

Sprawdź, co wiesz o ząbkowaniu

Pytanie 1 z 10
Czy wyrzynaniu się ząbków zawsze towarzyszy podwyższona temperatura do 38 stopni C?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza