Jak wybrać prezent dla noworodka? Podpowiadamy, co kupić nowo narodzonemu dziecku

2021-05-28 14:16

W pierwszych tygodniach życia małego człowieka, młodzi rodzice mają mnóstwo wizyt rodziny i przyjaciół. Każdy chce zobaczyć ich maluszka. Co wręczyć bobasowi w pierwszym prezencie, tak by nie był on zdublowany i rzeczywiście przydał się noworodkowi i jego rodzicom?

prezent dla noworodka
Autor: Getty images Podpowiadamy, co kupić nowonarodzonemu dziecku

Co kupić na prezent dla noworodka? W końcu narodziny dziecka w rodzinie czy też u przyjaciół to wielkie wydarzenie. Każdy chce pokazać, że dzieli radość wraz z rodzicami i mocno ich wspiera. Przyjęło się, że do bobasa nie przychodzi się z pustymi rękoma.

Dziecku warto jednak dać coś, co będzie praktyczne, bo do mieszkania wraz z nim i tak dochodzi cała masa koniecznych przedmiotów, więc nie ma sensu mnożyć bibelotów. Właśnie dlatego, nasza redakcja przygotowała poradnik prezentowy i kilka wybranych przez nas prezentów dla noworodka.

Spis treści

 1. Pomysłowe prezenty dla nowo narodzonego dziecka
 2. Prezent dla noworodka – czego nie kupować?
 3. Najlepsze prezenty dla niemowlaka – nasz wybór

Pomysłowe prezenty dla nowo narodzonego dziecka

Idealny prezent dla maluszka to taki, który nie jest niezbędny, ale z pewnością się przyda. Ten pierwszy warunek wykluczy ryzyko zdublowania gadżetu, drugi sprawi przyjemność i rodzicom i maluszkowi. Czego szukać?

 • Zabawki dla niemowląt – nie są potrzebne noworodkowi, więc młodzi rodzice zapewne ich nie mają, ale już za chwilę będą ich potrzebować. Postawmy na zabawki 0+ lub 3m+, takie jak gryzaki czy grzechotki.
 • Niemowlęce gadżety – to znów rzeczy na „za chwilę”, którymi zabezpieczamy mamę i tatę na najbliższą przyszłość. Przydadzą im się zestaw pierwszych naczyń, śliniaki, gadżety do wózka, jak zabawki podróżne. Zawsze w cenie są też pieluchy.
 • Czarno-białe książeczki – w początkowym okresie życia dziecko widzi wyraźnie tylko silne kontrasty, czyli czerń i biel, oraz kolor czerwony. Czarno-białe książeczki i zabawki mogą przykuć uwagę malca i służyć jego rozwojowi. Jeśli kupisz je w tych 3 kolorach, jest duże prawdopodobieństwo, że to one staną się tymi ulubionymi.
 • Rzeczy na pamiątkę – w natłoku spraw i obowiązków przy maluchu, świeżo upieczeni rodzice mogą nie znaleźć czasu na pielęgnowanie wspomnień. A czas z maluszkiem szybko mija. Dobrym prezentem będą wszystkie gadżety, które pozwolą uchwycić te momenty – odlewy rączek i stópek, pamiętniki do wypełniania przez pierwszy rok życia dziecka czy foto maty do zrobienia 12 zdjęć z tego wyjątkowego roku.

Prezent dla noworodka – czego nie kupować?

Nikt nie chce zrobić z domu świeżych rodziców graciarni. Żeby uniknąć nieudanych lub zdublowanych prezentów, można zwyczajnie zadzwonić do mamy czy taty maluszka i zapytać, czego jeszcze by potrzebowali, albo co już mają.

Gdy jednak nie chcemy zawracać im głowy, jest kilka rzeczy z których warto zrezygnować. Czego nie kupować?

 • Pluszaki – z wiekiem i tak dziecko znajdzie sobie ulubioną przytulankę, która zostanie „tą wybraną”. Nawet jeśli gusta co do pluszaków będą mu się zmieniać, i tak jest za wcześnie na takie zabawki. Pluszowe zabawki będą tylko zbierały kurz i zajmowały miejsce.
 • Ubranka „w sam raz” – po pierwsze mogą się okazać za małe, po drugie, jest wielkie prawdopodobieństwo, że młodzi rodzice na aktualnie noszony przez swoje dziecko rozmiar mają już całą wyprawkę. Jeśli zauroczy nas jakiś ciuszek, lepiej postawić na rozmiar noszony za 2-3 miesiące. Warto wówczas brać też pod uwagę, jaka w tym czasie będzie pora roku.
 • Ubranka bardzo "na wyrost" - dużo za duże ubranka, które maluch będzie mógł nosić dopiero za pół roku, rok też nie będą dobrym pomysłem. Większość rodziców, którzy dostają takie ciuszki, skarży się, że zapomina o nich, a z dna szafy wyciągane są często za późno, gdy są już za małe. 
 • Zabawki dla starszaków – podobnie jak na pluszaki – jeszcze przyjdzie na nie czas, chociażby przy okazji 1. urodzin czy świąt. Na pierwszy prezent dla bobasa, warto kupić rzeczy, z których skorzysta w najbliższym czasie, by nie zajmowały miejsca w szafie. A klocki, lalki itp. niech póki co zostaną na sklepowych półkach.
 • Zabawki „no name” – starsze dzieci uwielbiają mnożyć tanie, „straganowe” zabawki, to taki czas w rozwoju. Dla noworodków i niemowląt trzeba jednak zwracać uwagę na dobrą markę, która zapewni odpowiednie wykonanie, a więc i bezpieczeństwo. Koniecznie należy zwracać uwagę na atesty. Najistotniejsze są oznaczenia CE, EN 71, a także zalecany wiek dziecka.
 • Wyjątkowo popularne gadżety – w tej tematyce też są mody. Wszędzie mówi się o matach edukacyjnych, misiach wydających przyjemne dla niemowląt szumy czy poduszkach do karmienia. Takie rzeczy też mogą już być w posiadaniu rodziców.

Najlepsze prezenty dla niemowlaka – nasz wybór

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza