Ekologiczna wyprawka dla noworodka: co powinno się w niej znaleźć?

2020-03-27 11:55

Skompletowanie wyprawki dla noworodka nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy chcesz, by była to wyprawka ekologiczna. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, kupując kosmetyki i akcesoria do ekologicznej wyprawki, i zobacz warte uwagi produkty ekologiczne, które przydadzą się noworodkowi.

Ekologiczna wyprawka dla noworodka
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jaka powinna być wyprawka ekologiczna?
  2. O czym pamiętać przy kompletowaniu wyprawki ekologicznej?
  3. Co warto kupić?

Ekologiczna wyprawka ma tę zaletę, że składa się z rzeczy, które są produkowane bez użycia chemii. Są nie tylko zdrowsze dla dziecka, lecz także lepsze dla środowiska. Dzięki temu rodzice nie musza się obawiać, że uczulą one albo podrażnią delikatną skórę maluszka

Wielorazowe pieluszki wykonane są z tworzyw niezawierających substancji chemicznych, chusteczki nawilżane nie zawierają alkoholu ani konserwantów, w kosmetykach są tylko naturalne składniki, a ubranka, pościel czy kocyki uszyte są z bawełny organicznej. Dzięki temu są one bezpieczniejsze dla niedojrzałej jeszcze skóry noworodka.

Jest jednak pewien minus – ekologiczne i naturalne produkty są nieraz dużo droższe od tradycyjnych, na co wpływ ma zarówno sposób ich produkcji, jak i certyfikaty, za których uzyskanie producent musi dodatkowo zapłacić. Dlatego zakupy ekologicznej wyprawki warto wcześniej dobrze przemyśleć. Co powinno się znaleźć w ekologicznej wyprawce dla noworodka?

Czytaj: Czytaj także: Wyprawka dla noworodka - lista [DO POBRANIA]

Dokumenty do porodu: co ci będzie potrzebne do szpitala? 

Jaka powinna być wyprawka ekologiczna?

To, co dobre dla planety, jest dobre również dla twojego dziecka. Naturalne tkaniny, kosmetyki o prostym składzie, produkty biodegradowalne i rzeczy „z drugiej ręki” ekologiczna mama może dziś kupić bez większych problemów.

Dużo wartościowych produktów dostępnych jest zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych, także tych sieciowych. Jak się przymierzyć do kompletowania ekologicznej wyprawki?

Zamiast jednorazowych wacików i pieluch – wypróbuj te materiałowe, które można prać w pralce. Myślisz, że wielorazowe pieluszki są niepraktyczne i trudne w obsłudze? Nic bardziej mylnego! Wielorazówki są dziś zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat temu: kolorowe, wygodne, funkcjonalne, a przede wszystkim łatwiejsze w zakładaniu i czyszczeniu.

Do szpitala lepiej jednak zabrać kilka pieluch jednorazowych. I one wcale nie muszą być nieekologiczne. W sklepach bez problemu znajdziesz biodegradowalne, wolne od niepotrzebnej chemii jednorazówki, których cena jest podobna do ceny zwykłych pieluszek.

Kolejna sprawa, o której warto pamiętać, to wybór ekologicznych detergentów i kosmetyków. Staraj się ograniczyć ich ilość: zrezygnuj z płynu do płukania, a rzeczy dla dziecka pierz tylko w specjalnych, hipoalergicznych środkach.

To ważne, ponieważ na delikatnej skórze niemowlęcia może pojawić się uczulenie na zbyt mocne, intensywnie pachnące detergenty.

Z tego samego powodu warto zamienić popularne kosmetyki dziecięce na te mniej znane, ale o krótszych, bezpieczniejszych składach. W tym przypadku cena może być faktycznie nieco wyższa, ale to inwestycja w zdrowie dziecka, która na pewno się opłaci.

Czytaj: Pieluchy wielorazowe – tetra, bambus, muślin. Czym się od siebie różnią?

Eko-dom, czyli jak wybierać ekologiczne środki czystości?

Jak urodzić i nie zwariować? Odpowiada Autorka książki „W oczekiwaniu na dziecko”

O czym pamiętać przy kompletowaniu wyprawki ekologicznej?

Przede wszystkim nie kupuj tego, czego naprawdę nie musisz. Największym problemem dla środowiska naturalnego jest nadmiar śmieci, a te z kolei biorą się z naszej niepohamowanej konsumpcji i zamiłowania do jednorazowych produktów.

Zarówno ubrania na czas zaawansowanej ciąży, jak i ubranka dla dziecka możesz odkupić od innej mamy – dodatkową zaletą takiego rozwiązania będzie oszczędność pieniędzy.

Najlepiej wybierać produkty eko równie praktyczne jak te tradycyjne. Wygodniejsze od pieluszek z tetry będą więc miękkie i chłonne pieluszki wielorazowe albo jednorazówki zapinane w pasie na rzepy.

Zamiast myjek z bawełny lepiej, przynajmniej na początku, mieć ekologiczne chusteczki nawilżane. Ubranka z ekobawełny powinny mieć prosty krój i być łatwe do założenia.

Pamiętaj również, że produkty do ekologicznej wyprawki dla noworodka musi mieć certyfikat. To potwierdzenie, że produkt faktycznie jest ekologiczny. Jednak jego uzyskanie sporo kosztuje. Jeśli więc na opakowaniu widnieje znaczek certyfikatu, wzrasta cena. W sklepie warto porównać składy produktu z certyfikatem i bez – może się okazać, że będą niemal identyczne.

Czytaj: Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Co warto kupić?

Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza