Smoczek lateksowy czy silikonowy - który smoczek jest lepszy?

2020-11-25 8:45

Czym się różni smoczek silikonowy od lateksowego, inaczej kauczukowego, i czy w ogóle ma znaczenie, z jakiego materiału jest zrobiony? A jeśli tak, to który wybrać? Który smoczek jest lepszy: silikonowy czy lateksowy? Spróbujmy to wyjaśnić!

SMOCZEK lateksowy czy silikonowy - który smoczek jest lepszy?
Autor: Getty images Smoczki brązowe to smoczki lateksowe (kauczukowe), białe - wykonane są z silikonu.

Który smoczek jest lepszy - lateksowy czy silikonowy? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wyjaśnić, jaka jest między nimi różnica. Zobacz, jakie właściwości ma smoczek lateksowy, czyli kauczukowy, a jakie - silikonowy.

Spis treści

  1. Który smoczek jest lepszy: lateksowy czy silikonowy?
  2. Twardość smoczków silikonowych i lateksowych
  3. Trwałość smoczków silikonowych i lateksowych
  4. Odkształcenia smoczków
  5. Podatność smoczków na uszkodzenia
  6. Mycie smoczków lateksowych i silikonowych

Który smoczek jest lepszy: lateksowy czy silikonowy?

Kupując smoczek dla niemowlaka, łatwo dostać zawrotu głowy. Do wyboru są smoczki do butelek i tzw. smoczki uspokajacze, małe i duże, antykolkowe i o zmiennym przepływie, do kaszek i do mleka...

Ale wszystkie smoczki na pierwszy rzut oka dzielą się na dwa rodzaje różniące się kolorem: żółte i przezroczyste. To dlatego, że są zrobione z dwóch różnych materiałów: lateksu (to smoczki żółte) i silikonu (przezroczyste).

  • Smoczki lateksowe, inaczej kauczukowe – lateks naturalny materiał, z którego robione są gumowe przedmioty. Smoczki lateksowe produkowane są od lat: oprócz charakterystycznego koloru mają inną ważną cechę – najlepiej „udają” pierś mamy. Niestety mają charakterystyczny smak, który nie zawsze odpowiada dziecku, i mogą, niezwykle rzadko, wywoływać alergię u dziecka.
  • Smoczki silikonowe. Silikon to tworzywo syntetyczne, stworzone przez człowieka. Ten wykorzystywany do produkcji akcesoriów dziecięcych jest silikonem najwyższej jakości. Smoczki silikonowe dzięki swojej bezbarwności są bardziej estetyczne. Nie mają smaku ani zapachu i nie wywołują u dziecka alergii. 

Lateksowy czy silikonowy? Odpowiedź brzmi: oba są dobre, choć kompletnie różne. Który smoczek dla dziecka wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jakie jest twoje maleństwo, jakie ma potrzeby i w jakim jest wieku.

Twardość smoczków silikonowych i lateksowych

  • Lateks jest materiałem bardzo miękkim i elastycznym. To dlatego smoczek lateksowy przypomina dziecku pierś mamy. Niemowlęciu łatwo wyciągnąć pokarm z butelki, bo ssanie lateksowego smoczka nie wymaga dużego wysiłku. Dlatego lateksowe smoczki do butelek sprawdzają się u wcześniaków i niemowląt z obniżonym napięciem, które nie mają siły ssać.
  • Silikon jest dużo twardszy. Nie poddaje się językowi malca tak łatwo jak smoczek z lateksu. Niektóre noworodki nie akceptują smoczka silikonowego  – zbyt trudno przychodzi im ssanie z niego mleka. Jeśli jednak twój malec jest zdrowy i silny, a tobie zależy, by ćwiczył mięśnie jamy ustnej, to podaj mu właśnie smoczek silikonowy. Większy wysiłek będzie stymulował rozwój jego aparatu mowy.

Czytaj:  Poznaj także 15 zasad karmienia butelką

Jak oduczyć dziecko od smoczka? Sprawdzone sposoby na odstawienie smoczka

Trwałość smoczków silikonowych i lateksowych

  • Lateks szybko się zużywa, zwłaszcza gdy smoczek jest nieodpowiednio konserwowany i przechowywany. Pod wpływem wysokiej temperatury smoczki z lateksu stają się matowe i kruche. Reagują też na światło i tłuszcz zawarty w pokarmach – na skutek tego po kilku tygodniach używania taki smoczek zaczyna się kleić i rozciągać. Jeśli używasz smoczka lateksowego – wymieniaj go koniecznie na nowy co 4–6 tygodni.
  • Silikon jest odporny na odbarwienia, nie chłonie zapachów. Na jego stan nie wpływają ani tłuszcz, ani temperatura. Dlatego smoczek z silikonu jest bardziej wytrzymały i trwały. Jeśli zależy ci na trwałości smoczka dla dziecka, wybierz silikonowy. 

Odkształcenia smoczków

  • Smoczek lateksowy po kilku tygodniach używania, a także wyparzania i poddawania działaniu tłuszczu zawartego w pokarmie może się rozciągać. To sprawia, że jego pierwotny kształt zapewniający prawidłowe ssanie może ulec deformacji.
  • Smoczki silikonowe natomiast są bardzo trwałe i nie ulegają odkształceniu nawet przy długim użyciu. Jeśli kupujesz smoczek uspokajacz, lepiej wybrać silikonowy. Będziesz mieć pewność, że kształt smoczka, który nie deformuje zgryzu, nie zmieni się w trakcie użytkowania.

Podatność smoczków na uszkodzenia

  • Smoczki lateksowe są miękkie, ale elastyczne, dlatego nie tak łatwo je uszkodzić. Jeśli już to się stanie, nie ulegają dalszemu rozerwaniu, więc nie istnieje ryzyko, że malec zakrztusi się kawałkiem gumy. Trwałość smoczka zmniejsza się jednak po kilku tygodniach intensywnego używania – wtedy trzeba go wyrzucić i zamienić na nowy.
  • Smoczek silikonowy z kolei jest twardy, więc nieodporny na rozciąganie. Jest jednak też dość kruchy i łatwo go zarysować – wtedy po prostu pęka. Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze ząbków, możesz podawać mu smoczek silikonowy. Gdy w jego buzi pojawią się mleczaki – bezpieczniej będzie zamienić smoczek na lateksowy.

Mycie smoczków lateksowych i silikonowych

  • Smoczki z lateksu nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się. Ale wolno je wyparzać bardzo krótko (3–4 minuty), wkładając smoczek do wody dopiero wtedy, gdy zacznie się gotować.
  • Silikon natomiast jest odporny na wysoką temperaturę, dlatego taki smoczek można myć w zmywarce i sterylizować bez obaw. Łatwiejsze w utrzymaniu są smoczki silikonowe.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza