Mleko modyfikowane: jak przygotować mleko dla dziecka?

2013-10-31 16:35 Katarzyna Hubicz

Mleko modyfikowane to mleko krowie, odpowiednio zmodyfikowane dla potrzeb niemowląt. Niewłaściwie przygotowane mleko modyfikowane nie tylko nie dostarczy maluszkowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale może też powodować kolki i wzdęcia. Dla zdrowia i komfortu niemowlaka warto więc wiedzieć, jak prawidłowo przygotować mleko dla dziecka.

Instrukcja przygotowywania mleka modyfikowanego znajduje się na każdym opakowaniu. Mimo to z badań przeprowadzonych przez Fundację Nutricia wraz z ekspertami Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że blisko 20 proc. mam robi je niezgodnie z zaleceniami producenta, dotyczącymi proporcji wody i mleka w proszku. Ale to niejedyny problem. Wiele mam nie wie, jakiej wody używać, jak właściwie przygotować akcesoria do karmienia, jak szybko przygotować mleko na nocne karmienie – widać to choćby po postach na naszym forum internetowym www.mjakmama24.pl. Rozwiewamy więc wasze wątpliwości dotyczące mleka dla dziecka.

Jak odciągać pokarm i go przechowywać? >>>>

Mycie i sterylizacja akcesoriów do przygotowania mleka modyfikowanego

Akcesoria do karmienia muszą być czyste. Trzeba je dokładnie wyszorować i wysterylizować przed pierwszym użyciem. Potem warto myć je od razu po użyciu, zanim zaschną w nich resztki mleka. Jeśli butelka jest wysoka, przyda ci się specjalna szczotka do czyszczenia (mniejsze butelki można wymyć zwykłą myjką kuchenną). Jeśli niemowlę ma mniej niż pół roku, akcesoria do karmienia trzeba wysterylizować po umyciu. Odradzamy gotowanie ich w garnku z wrzątkiem – szybko się zniszczą.

Dużo bardziej przyjaznym sposobem jest użycie tzw. sterylizatora, który dezynfekuje naczynia parą wodną w temperaturze 100°C. Innym rozwiązaniem są sterylizatory do kuchenki mikrofalowej. To specjalny pojemnik, którego ścianki przepuszczają mikrofale. Do sterylizatora wystarczy wlać wodę, włożyć przedmioty, które mają być wysterylizowane, umieścić całość w kuchence i włączyć program podgrzewania.

Jeśli dziecko jest starsze, nie musisz sterylizować akcesoriów – wystarczy je umyć wodą i zwykłym płynem do mycia naczyń albo płynem do mycia naczyń i akcesoriów niemowlęcych, który dużo łatwiej spłukać, bo nie pieni się mocno. Nie wycieraj ich później ściereczką (pozostaną na nich kłaczki, które trudno usunąć). Najlepiej postawić je na suszarce do naczyń do góry dnem, by wyschły.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Woda do mieszanki dla niemowląt

Dla niemowląt najlepsza jest woda mineralna niskozmineralizowana (poniżej 500 mg/1 litr rozpuszczonych składników) i niskosodowa (poniżej 20 mg jonów sodu/1 litr). Te informacje znajdziesz na opakowaniu każdej wody mineralnej. Warto poświęcić chwilę na przeczytanie etykiety, bo woda o wyższym stopniu mineralizacji może mieć niekorzystny wpływ na pracę nerek maluszka. By proszek mleczny się rozpuścił, woda musi być po pierwsze, przegotowana, po drugie, musi mieć określoną temperaturę.

Proszku nie wsypujemy do wrzątku – w zbyt gorącej wodzie giną witaminy. Optymalna dla składników odżywczych jest woda dość ciepła, o temperaturze 40–50˚C. Można to sprawdzić, wylewając kilka kropel na nadgarstek – powinny być ciepłe, ale nie parzyć. Schłodzenie przegotowanej wody zajmuje trochę czasu, lepiej zagotować ją więc, jeszcze zanim nadejdzie pora karmienia.

Przeczytaj również: ABC karmienia mieszanego >>>

Higiena, ilość mleka i temperatura

Mieszankę dla dziecka robimy tuż przed karmieniem butelką – mleko nie może stać dłużej niż godzinę, bo zaczynają namnażać się w nim bakterie. Zanim zaczniesz, koniecznie umyj ręce. Dopiero potem wyjmij ze sterylizatora czystą butelkę i smoczek. Następnie:

  • Do butelki wlej wodę w ilości zgodnej z zaleceniem producenta.
  • Wsyp do wody zalecaną przez producenta ilość mieszanki. Taka porcja zawiera dokładnie tyle kalorii i składników odżywczych, ile potrzeba maluszkowi na danym etapie rozwoju. Jeśli wsypiesz zbyt mało proszku, dziecko może mieć niedobory witamin i składników mineralnych, jeśli za dużo – maluch będzie miał kłopoty z trawieniem, kolkęalbo biegunkę, a nerki będą przeciążone nadmiarem protein. Dlatego z pomocą znajdującej się w opakowaniu mleka miarki należy nabrać tyle proszku, by sięgał on do jej górnej krawędzi. Miarka nie może być czubata, nadmiar trzeba zsunąć z powrotem do opakowania trzonkiem łyżeczki. Proszku nie wolno ubijać. Używaj miarki, jaka jest dołączona do otwartego opakowania mieszanki, nawet jeśli używasz stale tego samego mleka. Zdarza się, że producent zmienia recepturę mleka, ale nie zmienia opakowania. A jeśli zmieniasz mleko na inne, koniecznie sprawdź, ile miarek proszku trzeba wsypać do wody, bo zależy to od receptury.
  • Zakręć butelkę. Potrząsaj nią dotąd, aż proszek się rozpuści.
  • Sprawdź temperaturę mieszanki. Wylej kilka kropli na przegub dłoni – mleko powinno być ciepłe, ale nie może parzyć. Za gorące ostudź, zbyt chłodne podgrzej, np. wstawiając butelkę dla dzieci na chwilę do garnuszka z gorącą wodą lub do podgrzewacza.
  • Opakowanie szczelnie zamknij.
  • Niedopite mleko wylej, bo jest znakomitą pożywką dla bakterii. Od razu umyj butelkę. W żadnym wypadku nie mieszaj wcześniej przyrządzonego niedopitego mleka z nowym.

Porcja mleka modyfikowanego na jedno karmienie

Na opakowaniu każdej mieszanki znajduje się tabela żywienia, pokazująca, ile porcji mleka powinno zjeść w ciągu doby niemowlę i jakiej wielkości powinny być to porcje. Producenci podają w niej również zalecaną przez siebie ilość wody oraz liczbę miarek proszku przeznaczonych na każde karmienie niemowlaka. Trzeba pamiętać, że ilość gotowego produktu będzie nieco większa niż ilość wody podanej na opakowaniu (po dodaniu proszku do 120 ml wody mleka będzie ok. 150 ml).

Warto też pamiętać, że są to zalecenia ogólne – dla niektórych dzieci taka liczba porcji może być niewystarczająca, dla innych zaś za duża. Jeśli zauważysz, że dziecko po karmieniu nadal wygląda na głodne albo przeciwnie – zostawia większość mleka, a mimo to rozwija się prawidłowo, warto skonsultować się z lekarzem, by ustalił, jaką porcję mleka malec powinien dostawać na jedno karmienie.

Przeczytaj również: 18 porad o karmieniu piersią >>>

Nocne karmienie mlekiem modyfikowanym

Mleka modyfikowanego nie da się przyrządzić na zapas. Można jednak ułatwić sobie tę czynność, by przyrządzanie mieszanki w środku nocy nie było udręką. Jak przygotować mleko modyfikowane w nocy? Najwięcej czasu zajmuje zawsze studzenie wody. Dlatego warto przygotować sobie od razu zapas wody na dwa, trzy karmienia. Przegotowaną i ostudzoną wodę wlej do uprzednio wysterylizowanych butelek, od razu odmierzając odpowiednią porcję, a potem wstaw do lodówki. W nocy wystarczy przelać wodę do garnuszka, przez chwilę podgrzewać, potem znów wlać do butelki dla dziecka, wsypać odpowiednią ilość proszku, rozpuścić go, a potem przez chwilę schłodzić do odpowiedniej temperatury pod bieżącą zimną wodą.

Polecamy wideo: Jak karmić niemowlaka butelką?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE