Karmienie piersią w ciąży: 7 pytań o karmienie piersią podczas kolejnej ciąży

2021-09-28 14:57

Karmienie piersią w ciąży jest dozwolone czy nie? Wokół tematu narosło wiele mitów. Karmiące mamy w kolejnej ciąży najczęściej decydują się odstawić dziecko od piersi. Sprawdzamy, czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne dla mamy i dla dzieci.

Karmienie piersią w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W czasie karmienia piersią w ciąży zmienia się skład mleka. W dalszym ciągu odpowiada jednak ono na potrzeby dziecka.

Spis treści

 1. Karmienie piersią w ciąży zagraża dziecku?
 2. Karmienie piersią w ciąży a przedwczesny poród
 3. Karmienie piersią w ciąży a ilość mleka
 4. Czy można używać laktatora w ciąży?
 5. Karmienie piersią w ciąży a skład mleka
 6. Karmienie piersią w tandemie
 7. Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciąży to temat kontrowersyjny. Wiele mam uważa, że karmienie piersią w tym okresie nie jest bezpieczne ani dla nich, ani dla dzieci. Czy rzeczywiście karmienie piersią w ciąży szkodzi?

7 składników zwiększających laktację

Karmienie piersią w ciąży zagraża dziecku?

Powszechnie uważa się, że karmienie piersią w ciąży zagraża rozwijającemu się dziecku. To mit. Nie ma żadnych medycznych dowodów na to, że karmienie może szkodzić. Faktem natomiast jest, że rozwijający się płód pobiera od mamy dużo witamin i minerałów. Karmienie piersią w ciąży w tej sytuacji jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu mamy. Jeśli decyduje ona, że chce dalej karmić dziecko, musi zadbać o swoją dietę i przyjmować preparaty witaminowe.

Karmienie piersią w ciąży a przedwczesny poród

Wiele mam obawia się, że karmienie piersią w ciąży może wywołać ryzyko porodu przedwczesnego. Wszystko przez to, że stymulacja sutków może doprowadzić do skurczów macicy - są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. W przypadku zdrowej ciąży nie powinno jednak się to wydarzyć. Do 38. tygodnia skurcze nie są groźne, a macica chroni rozwijający się płód przed przedwczesnym porodem. Jeśli więc lekarz ginekolog nie widzi żadnych medycznych przeciwwskazań, mama może karmić w ciąży. Po 38. tygodniu, kiedy ciąża jest już donoszona, skurcze faktycznie mogą doprowadzić do wywołania porodu.

Zobacz: Okres a karmienie piersią

Dobrze wiedzieć

Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa?

 • Występują nieregularnie
 • Mogą trwać do 2-3 minut
 • Nie są bardzo bolesne
 • Mijają po zmianie pozycji (np. z siedzącej na stojącą), zastosowaniu technik relaksacyjnych czy zrobieniu ciepłej kąpieli

Karmienie piersią w ciąży a ilość mleka

W ciąży zmniejsza się ilość mleka. U niektórych mam może ona spaść nawet o 75 procent! To między innymi dlatego mamy często podejmują decyzję o zakończeniu karmienia i odstawieniu dziecka od piersi. Na mniejszą ilość mleka wpływa zwiększona produkcja progesteronu. Częste przystawianie dziecka do piersi niewiele tu zmieni - ilość pokarmu i tak się zmniejszy.

Czy można używać laktatora w ciąży?

W ciąży można używać laktatora. Trzeba jednak pamiętać, że mleka w piersiach już i tak jest mniej. Dodatkowe odciąganie pokarmu nie zwiększy produkcji mleka. Jeśli jednak mama czuje potrzebę korzystania z laktatora, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, by tego nie robiła.

Karmienie piersią w ciąży a skład mleka

W czasie karmienia piersią w ciąży zmienia się skład mleka. W dalszym ciągu odpowiada jednak ono na potrzeby dziecka. Na czym więc polega zmiana? Mleko zawiera więcej przeciwciał. Przed porodem mamy często zaczynają produkować żółtą siarę - wszystko po to, by w pierwszej kolejności zaspokoić potrzeby noworodka. W tym momencie u starszych dzieci często zaczynają pojawiać się luźniejsze stolce. Mijają one, gdy po porodzie siara zamienia się w mleko dojrzałe. Niektóre dzieci rezygnują również ze ssania piersi mamy w momencie pojawienia się siary.

Dobrze wiedzieć

W ciąży brodawki stają się bardziej wrażliwe. Ssanie piersi może powodować dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji można zacząć stosować nakładki laktacyjne, osłonki na sutki, a w przypadku poranionych brodawek - maści i żele.

Karmienie piersią w tandemie

Czy można piersią karmić piersią dwoje dzieci w różnym wieku? Oczywiście, że można. W pierwszej kolejności należy jednak przystawiać noworodka i bacznie obserwować, czy prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli wszystko jest w porządku, a mleka jest dużo, nie ma żadnych przeciwwskazań, by karmić również drugie dziecko. To może być zresztą świetna metoda na zbudowanie bliskości między rodzeństwem. Starsze dzieci odczuwają zazdrość w stosunku do niemowląt, które pojawiają się nagle i zabierają uwagę mamy, która do tej pory należała tylko do nich. Karmienie piersią w tandemie może pomóc im oswoić się z nową sytuacją i przekonać je, że mama nie przestała ich kochać tylko dlatego że w domu pojawiło się kolejne dziecko.

Przeczytaj: Różnica wieku między dziećmi. Czy istnieje idealna różnica wieku?

Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży

Nie w każdej sytuacji można karmić piersią w ciąży. Przed podjęciem decyzji o karmieniu mama powinna udać się do ginekologa i potwierdzić, czy w jej przypadku karmienie będzie bezpieczne. Każda ciąża jest inna, dlatego decyzja o karmieniu powinna być rozpatrywana indywidualnie. Jest jednak kilka przeciwwskazań, które wykluczają karmienie piersią:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza