Zioła na laktację - napary z ziół dla kobiet karmiących piersią poprawiające laktację

2021-01-11 12:23

Stosowanie naparów z ziół na laktację ma długą tradycję. Jednak trzeba to zawsze robić z umiarem. Sprawdź jakie zioła na laktację są polecane w diecie kobiet karmiących piersią i jak zrobić napary ziołowe wspomagające produkcje pokarmu?

Zioła na laktację -
Autor: Getty images Napary z ziół dla kobiet karmiących piersią poprawiające laktację

Zioła na laktację zawierają wiele substancji aktywnych, które mogą bardzo silnie oddziaływać na ludzki organizm. Dlatego zawsze trzeba je stosować ostrożnie i mądrze w diecie, a więc mając wiedzę o tym, jaki skutek może wywołać konkretna roślina.

W czasie karmienia piersią trzeba wykazać szczególną ostrożność, wybierając tylko te zioła na laktację, które mogą okazać się pomocne. I tylko takie wymieniamy w naszym tekście, przypominając, że nigdy nie wolno przesadzać z ich ilością ziół w diecie kobiet karmiących piersią. Zwłaszcza że nie przeprowadza się badań klinicznych z udziałem kobiet karmiących piersią.

A zatem nasze przekonanie, że są to zioła bezpieczne i możemy je polecić, opiera się przede wszystkim na wieloletniej tradycji ich stosowania – w wielu krajach i kulturach. I choć badania naukowe nie potwierdziły ich wpływu na laktację, to wielu kobietom ich stosowanie rzeczywiście bardzo pomaga. Oto zioła na laktację zwiększające produkcję pokarmu.

Spis treści

 1. Zioła w połogu na poprawienie laktacji
 2. Te zioła osłabiają laktację

Zioła w połogu na poprawienie laktacji

Wprawdzie eksperci podkreślają, że nie ma badań naukowych potwierdzających takie działanie ziół, ale stosuje się je w tym celu już od starożytności. I to często z dobrym skutkiem, co przyznają również dzisiejsze mamy, ale też niektórzy lekarze i konsultanci laktacyjni.

Prawdopodobnie zwiększenie laktacji to efekt wielu czynników, a picie ziołowych naparów może być jednym z nich, ponieważ proces wytwarzania pokarmu zależy nie tylko od działania hormonów, ale też od stanu fizycznego i emocjonalnego matki.

Przypuszcza się także, że stosowane przez mamę zioła zmieniają zapach i smak pokarmu na bardziej atrakcyjne dla dziecka, dlatego chętniej ssie ono piersi, co ma zasadnicze znaczenie dla laktacji.

Stosując napary z ziół, pamiętaj, by zachować umiar: pij je w ilości najwyżej 3 szklanek dziennie i nie stale, a tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek i herbatek laktacyjnych, w skład których wchodzą zioła uznane za mlekopędne. Zidentyfikowano aż 400 gatunków roślin o takich właściwościach. Nie udało się jednak wyjaśnić mechanizmu działania wszystkich ziół, ani ich skuteczności. Oto zioła uznawane za wzmagające laktację.

 • Koper włoski – od dawna (i wielu kulturach) stosowany w celu zwiększenia ilości pokarmu w piersiach. Działa też rozkurczowo, wiatropędnie, moczopędnie, łagodzi dolegliwości żołądkowe i wspomaga procesy trawienne.
 • Anyż – w jego owocach znajduje się olejek zawierający anetol, który pobudza wydzielanie prolaktyny zwiększającej produkcję mleka.
 • Kozieradka – istnieją badania, z których wynika, że nasiona kozieradki wzmagają laktację i mogą być wykorzystywane jako środek mlekopędny, wykazują również działanie zbliżone do oksytocyny, wspomagając wypływ mleka z piersi. Są też jednak specjaliści, którzy odradzają jej stosowanie, bo u niektórych osób może wywołać skutki uboczne w postaci mdłości lub biegunki (u matki i dziecka).
 • Kminek zwyczajny – olejek kminkowy pobudza produkcję mleka, należy go stosować (doustnie) w ilości kilku do kilkunastu kropli dziennie.
 • Pokrzywa – napar z liści wzmacnia organizm, dostarczając wielu cennych substancji odżywczych: żelaza, wapnia, witamin (A, C, K), potasu, fosforu, magnezu. Ekstrakty z liści pokrzywy zawierają wszystkie niezbędne organizmowi aminokwasy. Być może ten bogaty skład sprawia, że w wielu kulturach uważa się, że pokrzywa zwiększa wydzielanie mleka i jest polecana w diecie na laktację.
 • Drapacz lekarski – bogaty w mikroelementy, jest doskonałym środkiem ogólnie wzmacniającym, łagodzi bóle brzucha i niestrawność, pomocniczo stosowany w celu wzmożenia laktacji i łagodzenia depresji. Uwaga: w dużych dawkach może podrażniać nerki.
 • Rutwica lekarska – ziele rutwicy wykazuje działanie mlekopędne i hipoglikemiczne (obniża stężenie glukozy we krwi). W niewielkim stopniu zwiększa również wydzielanie moczu i potu. Można stosować wspomagająco w celu pobudzenia laktacji. 

Te zioła osłabiają laktację

Są sytuacje, kiedy pokarmu w piersiach jest za dużo i nie trzeba laktacji zwiększać, a wręcz przeciwnie. Taką sytuacją jest tzw. nawał pokarmu, który występuje zaraz na początku, bo już w 3. dniu po porodzie. Piersi są wtedy ogromne, wypełnione mlekiem „po brzegi”. W tym wypadku też mogą pomóc zioła. Warto więc zaopatrzyć się w nie już przed porodem.

 • Szałwia – ma działanie zbliżone do estrogenów, prawdopodobnie dlatego hamuje produkcję pokarmu. Napar z szałwii możesz pić, gdy masz za dużo pokarmu, ale nie więcej niż 2–3 szklanki dziennie.
 • Mięta – działa podobnie jak szałwia, ale w mniejszym stopniu. Warto o tym pamiętać, by nie zafundować sobie miętowej herbatki wtedy, gdy mleka w piersiach wcale nie masz za dużo.

Czytaj również: Dieta karmiącej: tygodniowy jadłospis matki karmiącej Dieta w czasie laktacji - 7 najlepszych składników na laktację

Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Pamiętaj, jeśli chcesz zachować laktację:

 • nie pij herbatek laktacyjnych na wszelki wypadek. Jeśli nie masz niedoboru pokarmu, a twoja laktacja się unormowała (piersi już nie są pełne), nie sięgaj po nie, bo możesz doprowadzić do nadprodukcji mleka.
 • zachowaj umiar: pij napary ziołowe w ilości najwyżej 2–3 szklanek dziennie i nie stale, a tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.
 • uzbrój się w cierpliwość – picie mieszanek ziołowych daje efekty najwcześniej po kilku dniach.
 • zaniechaj stosowania herbatki mlekopędnej, jeśli zauważysz u malca bóle brzuszka, biegunkę lub rozdrażnienie. Niektóre niemowlęta źle reagują na zawarty w mieszankach koper włoski, który działa u nich wiatropędnie.
 • co kilka tygodni zmieniaj zestaw ziół na inny – zwiększy to efektywność działania naparów. Poza tym zioła stosowane przez mamę wewnętrznie zmieniają zapach i smak pokarmu – jedne są bardziej atrakcyjne dla dziecka, choć nie zawsze, warto to obserwować.
 • po kilku tygodniach picia ziołowych naparów zrób sobie jedno- lub dwutygodniową przerwę.
Dobrze wiedzieć

Same zioła nie zwiększą laktacji

mgr Anna Durka, położna, dietetyk, konsultant laktacyjny, WUM w Warszawie

Zioła faktycznie mogą działać pobudzająco na produkcję pokarmu, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to działanie podstawowe, jeśli chodzi o stymulację laktacji. Na zwiększenie ilości produkowanego mleka wpływa przede wszystkim częste i efektywne ssanie piersi lub odciąganie mleka laktatorem.

Ziołami można się wspomagać, szczególnie tymi, które mają działanie uspokajające i odprężające. Pamiętajmy jednak, że każda z nas reaguje różnie na poszczególne substancje i te same zioła mogą dawać różny efekt u różnych osób (np. rumianek, koper włoski).

Zasada jest taka: aby zwiększyć ilość pokarmu, trzeba zwiększyć stymulację piersi. Można też dodatkowo popijać zioła, wiedząc, że ich działanie na laktację jest umiarkowane. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza