Co robić, gdy dziecko zasypia przy piersi w czasie karmienia? Czy budzić, aby zaczęło ssać?

2022-02-17 14:09

Często zdarza się, że dziecko zasypia przy piersi w czasie karmienia. Odruch ssania uspokaja maluszka, pierś mamy jest ciepła i daje poczucie bezpieczeństwa, a brzuszek robi się pełny. Nic więc dziwnego, że niemowlę zaczyna być senne. Czy budzić dziecko, które usnęło w czasie karmienia przy piersi?

Czy budzić dziecko, które usnęło w czasie karmienia przy piersi?
Autor: Getty images Odruch ssania uspokaja maluszka i powoduje u niego senność

Niemowlęta najchętniej zasypiają w czasie karmienia piersią, dla niektórych mam jest to nawet najlepszy sposób na uśpienie malca. Ale czasem dziecko usypia przy piersi zanim zdąży się najeść: dziecko w objęciach matki czuje się kochane i bezpieczne, a dodatkowa cisza i spokój podczas karmienia sprawiają, że maluszek robi się senny.

Powoduje to, że dziecko nie najada się i może szybko się wybudzić, znowu żądając pokarmu. Co więc robić, gdy dziecko usypia w czasie karmienia? Jest kilka sposobów, które mogą utrudnić noworodkom sen, nawet w tak sprzyjających warunkach. Oto niektóre z nich.

Spis treści

  1. Dziecko zasypia przy piersi? Sprawdź, czy się najadło
  2. Czy budzić dziecko?
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Dziecko zasypia przy piersi? Sprawdź, czy się najadło

Jeśli malec ma tendencje do usypiania przy piersi, warto kontrolować czas karmienia. Jeśli malec długo ssie i możemy  być pewne, że zdążył opróżnić pierś, możemy nie budzić dziecka. jeśli jednak maluch usypia zaraz po tym, jak dorwał się do piersi, warto go wybudzić.

Trzeba pamiętać, że maluch może też ssać przez sen. Jeśli dziecko ma zamknięte oczy, ale słychać jego posapywania i regularny odgłos ssania, nie trzeba się przejmować. 

Zobacz też: Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Czy budzić dziecko?

  • Należy upewnić się, czy technika karmienia jest poprawna. Brodawka sutkowa musi znajdować się głęboko w ustach dziecka, na pograniczu między podniebieniem twardym i miękkim. Wargi pociechy powinny być odwinięte i obejmować także część otoczki piersi.
  • Podczas karmienia dziecko powinno być lżej ubrane lub odkryte z kocyka. Niższa temperatura utrudnia zasypianie.
  • Przed karmieniem warto noworodkowi zmienić pieluchę, co powinno odrobinę go rozbudzić. Niestety może się okazać, że po posiłku trzeba będzie zrobić to ponownie.
  • Głaskanie pod bródką jest dobrym sposobem na zmotywowanie dziecka do ssania.
  • Masaż dłoni lub stóp, głaskanie może zaciekawić noworodka. Wiele dzieci rozbudza też delikatne, aczkolwiek energiczne drapanie po stopach.
  • Delikatne bodźce ze strony otocznia, przykładowo cicho grająca muzyka lub śpiew matki, również mogą okazać się pomocne.
  • Gdy pociecha zamyka oczy i zaczyna zasypiać, można spróbować wyciągnąć sutek z jego ust. Powinno to zadziałać pobudzająco i zmotywować dziecko do silniejszego ssania piersi.
  • Wybudzić ze snu może zmiana pozycji lub przerwanie karmienia, uniesienie dziecka do odbicia i zaproponowanie mu drugiej piersi.
  • Jeśli żadna z wymienionych metod nie pomaga, być może warto odpuścić i pozwolić dziecku spać. Możliwe, że jest jeszcze najedzone lub na tyle zmęczone, że głód nie wygra ze snem.

Czytaj również: Nocne karmienie piersią niemowlęcia – 10 pytań o karmienie dziecka w nocy

Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Podczas karmienia malucha nie jest ci zbyt wygodnie? Oto fotele do karmienia, które doceniają inne mamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza