Dokarmiałaś noworodka w szpitalu, ale chcesz karmić piersią? Ekspertka podpowiada, jak to zrobić

2022-05-25 13:56

Wiele świeżo upieczonych mam dokarmia noworodki mlekiem modyfikowanym. Czasami butelkę podaje położna w szpitalu, czasem sama mama w obawie o to, że dziecko się nie najada. Ekspert wyjaśnia, czy po pierwszych trudnych dniach laktacji można zrezygnować z dokarmiania i przejść tylko na podawanie piersi.

 Dokarmiałaś noworodka w szpitalu, ale chcesz karmić piersią?
Autor: Getty images Ekspert podpowiada, jak to zrobić

W Dniu Matki, czyli 26 maja rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. Choć zarówno WHO, jak i specjaliści podkreślają, że to najlepszy dla dziecka sposób żywienia w pierwszych miesiącach życia, to jednak dla wielu mam karmienie piersią nie jest łatwe.

Kłopoty zaczynają się już w szpitalu. Noworodki są tam często dokarmiane mlekiem modyfikowanym – to normalna procedura, gdy mama po ciężkim porodzie dochodzi do siebie lub gdy nie ma jeszcze prawidłowo rozwiniętej laktacji.

Czy po podaniu butelki można jeszcze wrócić do karmienia piersią? Jak to zrobić, radzi ekspertka Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyczka kliniczna, Fundacja Nutricia.

Czy można mieć za mało pokarmu?

Karolina Łukaszewicz-Marszał: Badania pokazują, że trudności z karmieniem piersią mogą się pojawić u większości mam. Jedynie 12% karmiących kobiet nie spotkało się z żadnymi wyzwaniami. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest brak pokarmu.

Co jest tego przyczyną?

Niedostateczna ilość pokarmu może mieć różne podłoże. Warto wiedzieć, że jedynie znikoma liczba kobiet naprawdę nie jest w stanie wytworzyć dostatecznej ilości pokarmu dla swojego dziecka. Najczęściej są to więc przejściowe problemy, często wynikające z zaburzonej polityki hormonalnej organizmu mamy.

Karmienie piersią

Jak sobie z tym radzić?

Pobudzenie zaburzonej laktacji wspomaga częste przystawianie dziecka do piersi oraz odciąganie pokarmu. Nieodłącznym elementem wpływającym na sukces pobudzenia laktacji jest determinacja mamy, stan zdrowia a także wsparcie specjalistów.

Warto szukać pomocy i rozwiązań, np. konsultując się z certyfikowanymi doradczyniami laktacyjnymi, które pomogą uregulować proces karmienia piersią. Doradczyni laktacyjna to najczęściej położna, pielęgniarka lub lekarz, o poszerzonej w trakcie studiów podyplomowych wiedzy w zakresie laktacji, jej przebiegu oraz, co najważniejsze, złożonych problemów, które jej towarzyszą, metodach ich diagnostyki i terapii.

To najlepsze, i w dodatku powszechnie dostępne, wsparcie dla kobiet mających problemy z laktacją. Jeśli jednak karmienie piersią nie jest w danej sytuacji możliwe, warto wybrać odpowiednie mleko modyfikowane po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czytaj również: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Nie chcesz karmić piersią? Sprawdź, jak dobrze zakończyć laktację i przerwać karmienie

Jak utrzymać karmienie piersią przy dokarmianiu?

Karmienie mieszane, czyli łączenie karmienia piersią z podawaniem mleka modyfikowanego, jest stosowane nawet u 29% noworodków. Ma na celu wsparcie procesu laktacji, a jego wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w dużej mierze zależy od dawki pokarmu kobiecego podawanemu dziecku.

Należy dążyć do tego, by większą część pokarmu stanowiło mleko matki, a mniejszą część mleko modyfikowane. W trakcie karmienia ważne jest by zacząć od karmienia piersią, a następnie ewentualnie uzupełniać posiłek malucha mlekiem modyfikowanym.

Szukasz pomocy w problemach z karmieniem piersią?

Zerknij do poradnika Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii,Hepatologii i Żywienia Dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza