Dieta przy karmieniu piersią. Co może jeść matka karmiąca piersią?

2014-07-15 17:29

Dieta przy karmieniu piersią wcale nie musi być restrykcyjna. W Polsce popularne jest przekonanie, że kobieta, która karmi piersią, nie może jeść bardzo wielu rzeczy, bo zaszkodzi to niemowlęciu. Tymczasem dieta eliminacyjna jest niepotrzebna i niewskazana, ale ta prawda z trudem przebija się do świadomości wielu młodych mam i ich bliskich.

Dieta po ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W okresie karmienia piersią, warto jeść dużo zdrowych ryb i warzyw.

Spis treści

  1. Co może jeść matka karmiąca piersią?
  2. Ile wody powinna pić kobieta w czasie laktacji?
  3. Co powinno się znależć w diecie kobiety karmiącej?
  4. Owoce a karmienie piersią
  5. Polecamy wideo: Rozszerzanie diety małych dzieci

To nieprawda, że podczas laktacji wiele produktów trzeba zupełnie wyeliminować z jadłospisu. Można jeść niemal wszystko, wystrzegając się tylko tego, co jest po prostu niezdrowe, a więc rzeczy nieświeżych, złej jakości, jedzenia typu fast food, żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki, tłuszcze trans. Dieta podczas karmienia piersią nie wpływa na ryzyko wystąpienia astmy, egzemy lub innych objawów alergii u niemowląt.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Co może jeść matka karmiąca piersią?

Jedynie w połogu zaleca się, aby kobieta karmiąca piersią odżywiała się ostrożniej, lekkostrawnie (bez potraw tłustych i smażonych, wzdymających i alergizujących), potem jednak może jeść w zasadzie wszystko, zachowując zdrowy rozsądek. Mitem jest na przykład to, że mama karmiąca piersią nie powinna jeść ryb, bo są mocno zanieczyszczone. Należy się wystrzegać tylko dużych ryb drapieżnych, takich jak miecznik, rekin, marlin, szczupak. Ryby są najlepszym naturalnym źródłem kwasu DHA, który jest niesłychanie ważny dla rozwoju dziecka (wspomaga rozwój mózgu i wzroku, zmniejsza ryzyko alergii i infekcji), a im więcej matka go dostarcza z pożywieniem, tym więcej jest go w jej mleku i w efekcie – więcej DHA otrzymuje dziecko.

Kobieta karmiąca piersią powinna jeść tłuste ryby morskie dwa razy w tygodniu (porcja to ok. 150 dag surowej ryby). Najwięcej DHA zawierają: łosoś, makrela atlantycka, śledź. Ryby zawierają też bardzo potrzebną witaminę D3, ale jej w jedzeniu i tak jest zbyt mało, dlatego trzeba ją suplementować.

Dieta eliminacyjna to najlepsza dieta dla kobiety karmiącej? >>

Ile wody powinna pić kobieta w czasie laktacji?

Karmiąc piersią, powinnaś dużo pić, bo płyny są niezbędne podczas laktacji. Najlepiej pić tyle, żeby zaspokoić pragnienie, zwykle jest to ok. 2 litrów na dobę. Woda najlepiej gasi pragnienie. Możesz pić też mleko, soki owocowe (z umiarem), herbaty i napary ziołowe. Staraj się unikać napojów gazowanych oraz tych zawierających kofeinę. 

Co powinno się znależć w diecie kobiety karmiącej?

W diecie matki karmiącej najważniejsze jest to, aby była urozmaicona i bogata w witaminy i minerały. Jeśli wykluczymy z niej większość produktów z obawy przed dolegliwościami małego brzuszka może się okazać, że w naszej diecie zabraknie podstawowych składników. Najlepiej, gdy dieta kobiety karmiącej piersią jest bogata w: produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, chude mięso, tłuste ryby morskie, oleje roślinne oraz orzechy i nasiona.

Karmienie piersią. Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? >>

Owoce a karmienie piersią

Pokutuje też pogląd, że podczas laktacji nie wolno jeść bardzo wielu gatunków owoców: cytrusów i innych owoców tropikalnych, truskawek, owoców pestkowych (czereśnie, wiśnie, śliwki). To także jeszcze jeden mit. Nie należy tylko pić kompotów i soków zrobionych z owoców wraz z pestkami, gdyż mogą zawierać pewne ilości szkodliwego kwasu pruskiego.

Maliny a karmienie piersią. Czy w czasie karmienia piersią można jeść maliny? >>

Polecamy wideo: Rozszerzanie diety małych dzieci

Rozszerzanie diety jest często stresującym zadaniem dla rodziców. Chcą prawidłowo wprowadzać nowe pokarmy i uczyć dziecka poznawania smaków. Sprawdźcie w jaki sposób prawidłowo rozszerzać dietę dziecka! Nasz ekspert - dietetyk Agnieszka Piskała radzi jak i kiedy wprowadzać nowe posiłki!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza