Kupka niemowlaka ze śluzem, zielona, czarna, wodnista. Kiedy powinna zaniepokoić?

2023-12-12 17:17

Jak powinna wyglądać zdrowa kupa niemowlaka? Zapach, kolor i wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia mają duże znaczenie i mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Niektóre kupy u dziecka powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u pediatry. Jaka powinna być konsystencja, kolor i zapach dobrej kupki u niemowlęcia? Jak wygląda kupa przy zaparciach, a jak przy biegunce u niemowlaka i z którą powinniśmy jak najszybciej pójść do lekarza?

Niemowlę leży na przewijaku z nogami do góry

i

Autor: Getty Zielona kupka ze śluzem, wodnista, żółta - jak powinna wyglądać prawidłowa kupka u niemowlaka?

Pierwsza kupka noworodka, tzw. smółka, jest kleista, czarnozielona i nie ma zapachu. Zawiera dużą ilość bilirubiny (barwnika odpowiadającego m.in. za żółtaczkę noworodkową) oraz substancje zgromadzone w trakcie życia płodowego, m.in. wody płodowe i śluz.

Kupka niemowlęcia, które jest zdrowe, powinna mieć jednak inny kolor i zapach. Czy taki, z jakim masz do czynienia przy przewijaniu swojego dziecka? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Kupka noworodka
  2. Kupka niemowlaka karmionego piersią
  3. Kupka niemowlaka karmionego butelką
  4. Kupka niemowlaka a rozszerzanie diety
  5. Wodnista, zielona lub czarna kupka u niemowlaka
  6. Kupka niemowlaka a pielęgnacja pupy
Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Kupka noworodka

Noworodek oddaje smółkę przez pierwsze dwa, trzy dni po urodzeniu. W trzecim, czwartym dniu życia zaczynają się tzw. stolce przejściowe.

Są one luźniejsze i jaśniejsze niż smółka – wynika to ze stopniowego zasiedlania przewodu pokarmowego przez pożyteczne bakterie. Dziecko może oddawać je nawet kilka razy dziennie.

Potem kupka niemowlęcia może zmieniać się jak kameleon. Raz jest zielonkawa, innym razem brązowa albo żółta, półpłynna albo o zwartej konsystencji. Zależy to od sposobu karmienia i stanu zdrowia dziecka.

Kupka niemowlaka karmionego piersią

Niemowlęta karmione mlekiem mamy mogą robić kupę po każdym karmieniu piersią, a także między nimi – dziennie jest ich nawet kilkanaście.

Kupka niemowlęcia karmionego piersią zwykle pachnie serwatką lub skwaśniałym mlekiem i przybiera różne odcienie złota, żółci i pomarańczy, a po zetknięciu z powietrzem – zielenieje.

Kupki mają konsystencję musztardy albo są półpłynne i całe wsiąkają w pieluchę. Około szóstego, siódmego tygodnia życia praca przewodu pokarmowego dziecka zaczyna się normować, dlatego też niemowlę kupkę robi rzadziej – raz, dwa razy dziennie.

Potem może robić kupki raz na kilka, a nawet kilkanaście dni – układ pokarmowy dziecka dojrzewa i przyswaja pokarm mamy niemal w całości.

Czytaj również: Zatwardzenie u niemowlaka - co zrobić, żeby dziecko zrobiło kupkę?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Kupka niemowlaka karmionego butelką

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli dziecko dostaje mleko modyfikowane. Wówczas kupka niemowlęcia jest jasnobrązowa albo jasnożółta, ma konsystencję margaryny i zgniły zapach. Malec robi kupę od jednego do czterech, pięciu razy na dobę.

Niekiedy kupka niemowlęcia karmionego butelką jest twarda i zbita, a malec, wypróżniając się, stęka albo płacze. Taki stan świadczy o tym, że niemowlę ma zaparcie, spowodowane bądź zbyt gęstą mieszanką (kiedy do wody wsypałaś za dużo proszku) albo też źle dobranym mlekiem.

W takich przypadkach warto częściej poić dziecko, można też – w porozumieniu z lekarzem – zmienić mieszankę na taką zawierającą probiotyki i prebiotyki, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego.

Warto również zrobić maluchowi ciepły okład i pomasować brzuszek. Nie należy natomiast wywoływać wypróżnienia za pomocą czopka, bo rozleniwia to mechanizm zwieraczy odbytu.

Zobacz, jak wyglądają prawdziwe dziecięce kupki [galeria zdjęć]

Kupka niemowlaka a rozszerzanie diety

Kupka niemowlęcia zmienia zapach i wygląd zmienia się, kiedy zaczynasz rozszerzać maluchowi dietę. Jego przewód pokarmowy musi się przyzwyczaić do nowych składników, dlatego też co kilka dni możesz znaleźć w pieluszce coś nowego.

To, jak będzie wyglądać i pachnieć, zależy od tego, co malec dostał do jedzenia. Utarte jabłko lub gotowana marchew mają działanie zapierające. Wówczas kupka malca będzie twarda, brązowawa. Buraczki i brokuły sprawiają, że stolce są rzadsze i zielonkawobrązowe.

Czytaj również Jak rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią?

Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Wodnista, zielona lub czarna kupka u niemowlaka

Są sytuacje, które rzeczywiście wymagają konsultacji z lekarzem. Jest tak, kiedy maluch ma biegunkę – oddaje kilka do kilkunastu wodnistych stolców na dobę (nieleczona biegunka może poważnie odwodnić organizm malucha!).

Porady lekarskiej wymagają też uporczywe zaparcia, a także stolce zawierające resztki niestrawionego pokarmu bądź smoliście czarne (taka barwa kupki może świadczyć o tym, że znajduje się w niej domieszka krwi).

Kupka niemowlaka a pielęgnacja pupy

Pośladki wielokrotnie narażone na działanie moczu i kału łatwo się odparzają. Niewyleczone odparzenia mogą zaś doprowadzić do bolesnego dla dziecka pieluszkowego zapalenia skóry. Dlatego zmieniaj dziecku pieluszkę od razu, kiedy zrobi kupę.

Gdy zdejmiesz pieluszkę, przemyj skórę dziecka ciepłą wodą albo wilgotnymi chusteczkami, potem osusz i nasmaruj kremem zapobiegającym odparzeniom.

Dobrze wiedzieć

Kolor i zapach kupy niemowlaka

  • bladoszara kupa niemowlaka - odbarwiona kupka sygnalizuje problemy z wątrobą;
  • ciemna, prawie czarna kupka niemowlaka – takie stolce oddają dzieci przyjmujące preparaty żelaza; zmianę koloru powodują też szpinak i buraczki oraz krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • wodnista kupa u niemowlaka, zielona lub żółta kupka, kupa ze śluzem, ropą lub krwią, oddawana kilkanaście razy na dobę – oznacza, że malec ma biegunkę
  • obfita, półpłynna kupka z resztkami niestrawionego pokarmu u niemowlaka - może świadczyć o celiakii (nietolerancji glutenu);
  • ciemnozielona kupka u niemowlaka, czasem spieniona - może świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej, a jeśli karmisz piersią, może też oznaczać, że zachwiane zostały proporcje między mlekiem z I i II fazy – na początku karmienia mleko jest słodsze, a jeśli dziecko possie pierś przez chwilę i przysypia, być może zjada za dużo słodkiego mleka.
Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"