Najwygodniejsze POZYCJE do karmienia piersią

2019-07-02 10:32 Agnieszka Roszkowska

Karmienie piersią może zajmować nawet trzy godziny dziennie. Ważne więc, by było wtedy wygodnie i tobie, i dziecku. Zobacz, w jakich pozycjach karmić dziecko piersią.

Podczas karmienia piersią musisz mieć komfort! To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie będziesz spięta i zestresowana, a stres może nawet zmniejszyć ilość wytwarzanego pokarmu. Zapamiętaj: to nie twoja pierś ma być przystawiona do dziecka, tylko dziecko do piersi. W pierwszej kolejności zadbaj więc o swoją pozycję, i do niej dostosuj ułożenie dziecka, a nie na odwrót (nie pochylaj się, nie opieraj się na ramieniu, leżąc na boku itp.). Pomogą ci w tym: wygodny fotel, podnóżek, a przede wszystkim poduszki, na których możesz oprzeć się sama lub ułożyć dziecko. Dobra pozycja do karmienia powinna spełniać kilka warunków. Oto one: matka siedzi lub leży wygodnie, jest rozluźniona, dziecko dotyka brzuszkiem jej ciała, jego twarz jest zwrócona do jej piersi (maluch nie może skręcać szyi), głowa dziecka znajduje się na osi kręgosłupa (nie powinna zginać się do przodu ani do tyłu), główka, plecy i pośladki malca muszą być dobrze podtrzymywane. Jak to wygląda w praktyce?

Pozycja klasyczna: główka dziecka w łokciu mamy

Usiądź wygodnie, opierając plecy w fotelu lub o poduszkę. Ułóż maluszka na boku, przytulając go brzuszkiem do swego brzucha – jego główka powinna znaleźć się w zgięciu twojego łokcia. Przedramieniem podtrzymuj plecy dziecka, a dłonią pośladki. Jedną nogę (lewą, jeśli karmisz akurat z lewej piersi) oprzyj na podnóżku. Ta pozycja daje najlepszą kontrolę nad karmieniem, ale gdy trwa ono długo, ręka podtrzymująca dziecko będzie zmęczona, dlatego zawsze staraj się podkładać pod nią solidną, stabilną poduszkę (może być to np. poduszka kojec, którą kupiłaś w ciąży).

Pozycja krzyżowa - zmodyfikowana klasyczna

Usiądź, dziecko ułóż jak w pozycji klasycznej, ale podtrzymuj je ręką przeciwną do piersi, z której karmisz. Dłonią podpieraj główkę dziecka, a przedramieniem – jego plecki. To pozycja korzystna dla maluszków, które mają problem z zajęciem pozycji przy piersi (tzw. ustabilizowaniem się), np. dla wcześniaków. Jest mniej wygodna dla mamy i tym bardziej powinnaś zadbać o to, aby twoje przedramię, którym podtrzymujesz dziecko, było podparte poduszką, podgłówkiem lub zrolowanym kocem.

Spod pachy, czyli pozycja futbolowa

Siedząc, ułóż dziecko tak, aby brzuszkiem było zwrócone do twojego boku (nóżki malca powinny znaleźć się pod twoją pachą). Podtrzymuj dłonią główkę dziecka, a przedramieniem jego plecy. Drugą dłonią podaj dziecku pierś. Możesz tak karmić, siedząc w fotelu, zwłaszcza gdy ma szerokie poręcze – wtedy dziecko może leżeć na poręczy (jeśli na swoich kolanach położysz poduszkę, która podtrzyma główkę malca). Ale możesz również zostać na łóżku: przyjmij pozycję półleżącą, opierając się na poduszkach, a dziecko ułóż bezpiecznie na dodatkowej poduszce (sprawdzi się tu np. poduszka fasolka albo ciążowy kojec). Jeśli oboje dobrze się ułożycie, to możesz nawet nie trzymać dziecka i mieć wolne ręce. Bezcenne!

Pozycja leżąca, na boku

Połóż się na boku, ramię opierając na podłożu, a głowę na poduszce. Warto też włożyć małe poduszki pod plecy i między kolana. Dziecko ułóż obok siebie (brzuszek do brzucha), układając jego główkę na swoim ramieniu lub na podłożu. Plecy malca podeprzyj poduszką, by nie odsuwał się w czasie ssania. Pozycja ta umożliwia mamie odpoczynek w czasie karmienia. Sprawdza się w pierwszych dobach po porodzie, a także podczas karmienia w nocy.

Pozycja leżąca, na wznak - polecana po cesarce

To pozycja zalecana w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu w znieczuleniu przewodowym, gdy młoda mama musi oszczędzać swój brzuch. Połóż się na plecach, głowę podeprzyj poduszkami. Dziecko ułóż przy swoim boku, podtrzymując je ramieniem – tak by jego główka była na wysokości piersi. Aby było ci maksymalnie wygodnie, podeprzyj swoje ramię poduszkami.

Dobrze wiedzieć

Komfort jest ważny

Justyna Garstecka, prezes firmy Motherhood

Czas karmienia piersią to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu mamy i dziecka. Na początku, kiedy mama i dziecko uczą się siebie, towarzyszy mu ekscytacja, czasem obawa, czy wszystko odbywa się tak, jak powinno. Aby móc skupić się na tym, co najważniejsze – więzi, jaka tworzy się między matką a dzieckiem podczas karmienia – warto uświadomić sobie, że niektóre maluchy wymagają częstego przystawiania do piersi. Mamy za każdym razem poświęcają na karmienie od 20 minut do nawet godziny! Jest to ogromne obciążenie dla kręgosłupa karmiącej matki, warto więc zadbać o swój i dziecka komfort, inwestując w profesjonalną poduszkę do karmienia, taką jak Fasolka Motherhood. Z pewnością pomoże ona komfortowo cieszyć się z macierzyństwa!

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE