Jak noworodek powinien chwytać pierś - prawidłowa technika ssania piersi

2021-12-20 13:32

Chociaż odruch ssania jest u noworodka instynktowny, to jednak nie każdy noworodek wie od razu, jak prawidłowo chwytać pierś. Prawidłowej techniki ssania piersi musi się nauczyć tak jak każdej innej czynności w życiu. Jak noworodek powinien właściwie chwytać pierś, aby się najeść?

Jak noworodek powinien chwytać pierś - prawidłowa technika ssania piersi
Autor: Getty images Prawidłowej techniki ssania mleka musi nauczyć się zarówno dziecko, jak i mama, która przystawia malca do piersi.

Jak noworodek powinien chwytać pierś, aby się najeść i aby nie sprawiać bólu mamie? To jedno z zasadniczych pytań, jakie zadaje sobie każda świeżo upieczona mama.

Nieprawidłowa technika ssania piersi ma bowiem szerokie konsekwencje: dziecko ssą niewłaściwie nie wysysa mleka z piersi, więc jest głodne i płacze. Dodatkowo - zła technika ssania piersi powoduje ból brodawek - młoda mama ma poranione sutki, a karmienie jest dla niej torturą. 

Prawidłowej techniki ssania mleka musi nauczyć się zarówno dziecko, jak i mama, która przystawia malca do piersi. Najlepiej nauczyć się właściwego postępowania od samego początku karmienia piersią – dzięki temu można zapobiec wielu problemom z laktacją.

Spis treści

  1. Właściwa pozycja sprzyja prawidłowemu chwytaniu piersi
  2. Jak noworodek powinien chwytać pierś – krok po kroku
  3. Prawidłowe i nieprawidłowe ssanie piersi- jak to odróżnić?
  4. Co może utrudniać prawidłowe chwytanie piersi?
  5. Szukaj pomocy w poradni laktacyjnej
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Właściwa pozycja sprzyja prawidłowemu chwytaniu piersi

Aby dziecko ssało pierś prawidłowo musi najpierw być właściwie ułożone przy piersi - o to musi zadbać mama, nie noworodek. Pozycji do karmienia jest oczywiście dużo, ale w każdej chodzi głównie o to, aby twarzyczka dziecka była zwrócona w stronę piersi mamy - wtedy malec ma warunki do prawidłowego chwycenia brodawki.

To jednak nie wszystko. O prawidłowym przystawianiu do piersi możemy mówić, gdy są spełnione następujące warunki:

  • matka siedzi lub leży wygodnie, jest rozluźniona i swobodna;
  • dziecko dotyka brzuszkiem ciała mamy, jego twarz jest zwrócona do jej piersi (inaczej musiałoby wykręcać główkę, żeby dosięgnąć piersi, i szarpałoby brodawkę);
  • głowa dziecka znajduje się na osi kręgosłupa, nie powinna zginać się do przodu ani do tyłu (główkę podtrzymuj w taki sposób, by nie przyginać bródki dziecka do klatki piersiowej);
  • główka, plecy i pośladki malca są dobrze podparte (przez rękę mamy, poduszki itp.). Najpopularniejszą pozycją jest pozycja klasyczna, w której kobieta siedzi, a maluszek, przytulony brzuszkiem do jej brzucha, leży na jej przedramieniu, trzymając główkę w zgięciu łokcia mamy. O ile pozycja to przede wszystkim kwestia wygody, to już sposób przystawiania do piersi, uchwycenia jej ustami przez malca i efektywnego ssania – to podstawowe warunki udanego karmienia.

Czytaj: Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Bolesne brodawki: jak zapobiec powstawaniu bolesnych ranek?

Jak noworodek powinien chwytać pierś – krok po kroku

Aby noworodek miał szansę prawidłowo objąć pierś wargami i językiem, trzeba mu ją w odpowiedni sposób podać. Jeśli jesteś praworęczna, najlepiej nauczysz się tego, karmiąc najpierw z lewej piersi (wtedy podajesz pierś prawą dłonią). Oto kolejne ruchy, które powinnaś wykonać.

  1. Dopilnuj, żeby dziecko brzuszkiem przylegało do twojego ciała, a jego twarz była skierowana do piersi.
  2. Zwróć uwagę na to, aby głowa dziecka znajdowała się na wysokości piersi, a jego usta znalazły się dokładnie naprzeciwko brodawki.
  3. Czterema palcami prawej dłoni chwyć lewą pierś od spodu, a kciuk połóż na wierzchu piersi (powyżej brodawki, dość daleko od jej otoczki), bardzo lekko uciskając.
  4. Trzymając pierś w ten sposób, dotknij brodawką ust dziecka – odruchowo otworzy ono buzię.
  5. Wtedy energicznym ruchem lewego ramienia nałóż buzię niemowlęcia na swoją pierś.

O tym, że dziecko prawidłowo uchwyciło pierś świadczą trzy cechy:

  • Buzia jest szeroko otwarta (usta tworzą okrąg, a nie ryjek!), wargi są wywinięte na zewnątrz, policzki nie zapadają się (nie robią się w nich dołeczki)
  • Czubek nosa i broda malucha dotykają piersi
  • W buzi musi się znaleźć nie tylko sama brodawka sutkowa, ale też prawie cała jej otoczka (1,5–2 cm).

Jeśli uchwycenie piersi jest nieprawidłowe (w buzi jest tylko brodawka, dziecko ma wciągnięte, zaciśnięte wargi), przerwij karmienie, wkładając czubek swojego palca w kącik ust dziecka, i przystaw małego ssaka jeszcze raz.

Prawidłowe i nieprawidłowe ssanie piersi- jak to odróżnić?

  • Noworodek ssie prawidłowo, jeśli:

obejmuje językiem pierś od spodu i zaczyna ssać. Po kilku początkowych szybszych i płytszych ruchach rozpoczynają się ruchy miarowe, wolniejsze i głębsze – to oznacza, że dziecko połyka pokarm. Słychać także odgłos połykania (niektórzy porównują to do brzmienia głoski „k”). Takie ssanie z odgłosami połykania powinno trwać minimum 5–10 minut.

Uwaga: ze względu na skład naturalnego pokarmu, każde karmienie piersią jest dwufazowe.Na początku dziecko połyka – często i dynamicznie – mleko pierwszej fazy. Zawiera ono więcej wody, dzięki czemu świetnie gasi pragnienie. Następnie maluszek przez chwilę odpoczywa i zjada – znacznie wolniej – pokarm drugiej fazy, który jest bardziej gęsty, tłusty bogatszy w składniki odżywcze.

Dobrym miernikiem, czy malec się najada – poza obserwacją – jest liczba wypróżnień. W pierwszych sześciu tygodniach życia dziecko powinno codziennie oddawać co najmniej dwa stolce i moczyć minimum sześć pieluszek.

  • Noworodek ssie nieprawidłowo, jeśli:

policzki dziecka się zapadają, a usta układają się w ryjek. Zamiast odgłosu połykania, słychać cmokanie. Wprawdzie ssanie samej brodawki umożliwia połykanie pewnej ilości mleka, ale jest to ssanie nieprawidłowe i niezadowalające. Dziecko nie pobiera wtedy odpowiedniej ilości pokarmu, więc się nie najada i jest głodne.

Poza tym nie opróżnia dostatecznie piersi, co może skończyć się zastojem pokarmu, obrzękiem piersi, zatkaniem przewodu mlecznego, a w efekcie nawet zapaleniem piersi.

Czytaj: Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

Karmienie piersią: korzyści dla dziecka i mamy - zalety karmienia naturalnego

Co może utrudniać prawidłowe chwytanie piersi?

Czasami dziecko ma problemy z prawidłowym chwytaniem piersi. Może to wynikać z zaburzonego odruchu ssania - taką sytuacje trzeba przeczekać, cierpliwie przystawiając dziecko do piersi aż nauczy się, na czym polega ssanie.

Innym powodem mogą być płaskie lub wklęsłe brodawki - wynikają z anatomii i nie są oznaką choroby mamy. Taka budowa piersi może jednak bardzo utrudnić prawidłowe karmienie dziecka, niemowlak może mieć problem z uchwyceniem brodawki podczas naturalnego karmienia.

Opracowano techniki pomagające rozwiązać ten problem. Jedną z nich jest odpowiedni masaż - rolowanie brodawki w palcach. Inny sposób to kapturek zakładany na brodawkę, stanowiący protezę sutka.

Warto wiedzieć

Szukaj pomocy w poradni laktacyjnej

Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłą mamę momentów jest karmienie piersią. Oczekując na pojawienie się pierwszego dziecka trudno jest samej sobie odpowiedzieć na pytania: jak to będzie, co będę czuć, czy będę wiedzieć jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, jak długo powinno się karmić piersią.

Karmienie piersią nie jest skomplikowane, ale warto zrozumieć jak działa ciało i ludzka natura. Najbardziej rzetelnych informacji na ten temat udzielą eksperci z poradni laktacyjnej.

Warto się tam również zgłosić, jeśli w pierwszych dniach karmienia mam napotyka na trudności związane z prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi.

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?

Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza