Dlaczego masa ciała noworodka różni się od tej określonej podczas badania USG przed porodem?

2020-08-31 9:29
Masa ciała noworodka
Autor: Getty Images

Określana podczas badania USG masa płodu nierzadko różni się od masy ciała dziecka po porodzie. Z czego właściwie wynikają te różnice? Dowiedz się, dlaczego czasem pojawiają się nieścisłości oraz czy są bezpieczne dla dziecka.

Wagę dziecka ocenia się regularnie już w trakcie ciąży, dzięki temu w razie odstępstw od normy, można odpowiednio wcześnie reagować. Jednak najdokładniejsza masa ciała noworodka odczytywana jest ze wskazań wagi zaraz po porodzie i zwykle mniej lub bardziej różni się od wcześniejszych przewidywań. Z czego wynika ta różnica?

Dlaczego masa ciała płodu jest istotna?

U kobiet w ciąży oprócz standardowych badań przeprowadza się także badanie USG, które pozwala ocenić masę płodu. Jego waga jest istotna, gdyż pozwala ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a także, jaki jest stan jego zdrowia. I tak na początku ciąży, około 8 tygodnia ciąży, dziecko waży 1 g. Później, około 20. tygodnia ciąży waży już 300 g, a w 28. tygodniu ciąży przekracza wagę 1 kg. Przeciętne dziecko w 40. tygodniu ciąży waży około 3500 g (masa ciała uśredniona).

Czytaj także: Kształt brzucha w ciąży a płeć i wielkość dziecka

Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?

Ważne!

Warto pamiętać, że masa ciała dziecka zależy m.in. od jego wzrostu i budowy, a także uwarunkowań genetycznych, dlatego też, by ocenić, czy dziecko rośnie prawidłowo, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Dzieci rosną w różnym tempie, dlatego normy należy traktować jako wartości uśrednione.

Nie ma zatem sensu porównywanie wyników masy ciała maluchów z wynikami dzieci ciężarnych koleżanek. Wątpliwości co do tego, czy dziecko jest za małe, czy za duże warto rozwiać u specjalisty ginekologa.

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

Rzeczywista masa ciała dziecka przed porodem a podczas badania USG

Okiem eksperta dr n. med. Tadeusza Oleszczuka – specjalisty ginekologa:

Nowoczesne aparaty USG pozwalają bardzo precyzyjnie ocenić wszystkie drobne szczegóły, gdy wykonuje się określone pomiary zalecane do obowiązkowej oceny na każdym etapie ciąży. Jednym z nich jest wyliczenie z odpowiednich tabel programów używanych do oceny masy ciała płodu. Wszystko oczywiście dzieje się drogą cyfrowych obliczeń w pamięci komputera aparatu USG.

Jednak to oko doświadczonego specjalisty pozwala uzyskiwać potrzebne do obliczeń odległości pomiędzy wskazanymi w wytycznych punktami, obwody głowy i brzucha płodu na odpowiednich wysokościach. Uzyskanie prawidłowych płaszczyzn pomiaru wymagane jest dla uzyskania optymalnych i rzeczywistych wartości. Nie jest to zadanie proste, bo czasem utrudnia je położenie płodu.

Czytaj także: Jak pomóc dziecku obrócić się w brzuchu? Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Nieinwazyjne badania prenatalne : USG, echo serca płodu, test Manninga...

Warunki, w jakich dokonuje się pomiaru, nie są identyczne u każdej ciężarnej. Na wynik ostateczny składa się pomiar wymiarów główki, kości udowej, obwód brzucha na wysokości pępka, ale w płaszczyźnie prostopadłej do osi ciała. Wyniki program umieszcza automatycznie w określonych tabelach.

Same tabele są też tworzone choćby dla różnych wariantów i populacji, dlatego to specjalista mający doświadczenie wybiera, z jakiego oprogramowania i tabel będzie korzystał. Bardzo dużo zależy więc od doświadczenia lekarza, sprzętu, na jakim pracuje, warunków oceny poszczególnych parametrów płodu i tego, w jakim okresie ciąży jest wykonywane badanie USG. Wszystko to można oczywiście osiągnąć, jeśli te warunki zostaną spełnione, a lekarz posiada certyfikat potwierdzany co kilka lat i praktycznie zajmuje się tylko tym.

Czytaj także: USG piersi w ciąży - dlaczego trzeba koniecznie się zbadać?

Jednak czynnik ludzki ma decydujące znaczenie i wobec tego na podstawie wielu badań oceniono, że pomiar masy ciała płodu przed porodem może się różnić od masy ciała noworodka o około 200 g. Jest to bezpieczna granica i praktyka pokazuje, że takie podejście się sprawdza. Pozwala z dużą dokładnością przewidzieć i wybrać dalsze postępowanie, szczególnie kiedy mamy do czynienia z wynikami z granicy skali.

Znaczenie ma też, kiedy badanie zostało przeprowadzone. Ostatnie tygodnie ciąży zwykle wiążą się z większym przyrostem masy, niż choćby w granicach 24. tygodnia. Jeśli wykonamy badanie w 37. tygodniu, to wynik może okazać się niedoszacowany. Nawet jeśli wykonamy badanie przed porodem, to wynik może zależeć od doświadczenia specjalisty i tego, jakim programem się posługuje. Przykładowo, wystarczy niewielkie odchylenie płaszczyzny przekroju jamy brzusznej płodu, a już obwód okaże się większy, co w efekcie będzie oznaczało większą masę ciała.

Postęp w obrazowaniu USG obecnie jest tak ogromny i ulega daleko idącej automatyzacji, że coraz bardziej precyzyjnie dokonuje się wszelkich pomiarów, a same programy analizujące dane są cały czas unowocześniane. Stąd też większe możliwości, ale też i większe oczekiwania. To chyba dobrze, że połączone siły informatyków, lekarzy, fizyków i elektroników dają nam możliwości zwiększające bezpieczeństwo przebiegu ciąży i porodu.

Czytaj także: Siatki centylowe - sprawdź czy twoje dziecko prawidłowo rośnie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza