Tymon przyszedł na świat ważąc zaledwie 1170g. Niezwykły sukces lekarzy z Gorzowa

2022-06-14 13:40

To nie pierwszy sukces położników ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim w ratowaniu wcześniaków. Tym razem jednak szanse na "mały cud" były wyjątkowo niewielkie. Tymon urodził się w 31. tygodniu ciąży, ważąc niewiele ponad kilogram. W końcu, po dwóch miesiacach walki o jego życie i zdrowie, mały chłopiec wychodzi ze szpitala, a jego rodzice gdzie tylko mogą chwalą położników, którzy im pomogli.

Ich syn urodził się ważąc 1170g.
Autor: Facebook/ @szpitalgorzow Ich syn urodził się ważąc 1170g.

Pani Agnieszka, mama małego Tymona, trafiła do szpitala już w 18.tygodniu ciąży. U kobiety stwierdzono małą ilość wód płodowych. Mimo to, lekarze zdecydowali się na kontynuowanie ciąży na oddziale patologii. 

Dalsze prowadzenie ciąży było ogromnym ryzykiem, przede wszystkim dla mamy - w takiej sytuacji może dojść do poronienia w wyniku infekcji, która może być bezpośrednią przyczyną sepsy i stanu zagrożenia życia ciężarnej.

Spis treści

  1. Ryzyko się opłaciło
  2. Rodzice wdzięczni personelowi szpitala
  3. Małowodzie - jakie niesie za sobą ryzyko?

Ryzyko się opłaciło

Dalsze prowadzenie ciąży było wielkim ryzykiem i niewiadomą. Chodziło o to, czy wykształcą się dobrze płuca, bo do tego potrzebny jest płyn owodniowy. - tłumaczy ordynator oddziału neonatologicznego dr Krzysztof Kaczmarek.

Mimo ryzyka, zespołowi lekarzy z Gorzowa udało się opóźnić poród aż do 31. tygodnia ciaży. Mały Tymon urodził się ważąc 1170g, więc jego stan określano jako ciężki. Chłopiec był podłączony do respiratora. 

Sprawdź: Wyciek płynu owodniowego - jak odróżnić go od nietrzymania moczu?

Wielowodzie i małowodzie

Przeczytaj też: Patologia ciąży od A do Z - jak długo zostaje się w szpitalu?

Rodzice wdzięczni personelowi szpitala

Rodzice małego Tymka nie mogą wyjść z podziwu dla profesjonalizmu medyków, którzy opiekowali się zagrożoną ciążą pani Agnieszki, a także skrajnym wcześniakiem tuż po narodzinach.

Jestem im wdzięczna za informowanie mnie o moim stanie zdrowia na bieżąco i dodawanie otuchy w tak trudnych chwilach. - pisze pani Agnieszka we wzruszającym poście na Facebooku. 

Z całego serca jestem wdzięczna położnym, które starały się żeby czas spędzony w szpitalu był dla mnie mile wspominany. Bardzo dziękuję za słowa otuchy i wspieranie w gorszych momentach pobytu. - dodaje wzruszona mama. 

Choć w swoim liście, mama Tymona wymienia całe mnóstwo medyków z Gorzowa, szczególne uznanie wyraża dla ordynatora oddziału neonatologicznego.

Doktor Krzysztof Kaczmarek to niezwykle dobry człowiek, który troszczy się o swoich pacjentów i zna ich nie tylko z karty pacjenta. Był pierwszą osobą, która pogratulowała mi i mojemu mężowi przyjścia na świat naszego syna Tymona. Jako rodzice dopilnujemy tego żeby nasz syn wiedział jak duże znaczenie miał On w naszym życiu.

wspomnienia pani Agnieszki ze szpitala
Autor: Szpital w Gorzowie Wielkopolskim wspomnienia pani Agnieszki ze szpitala

Małowodzie - jakie niesie za sobą ryzyko?

Wody płodowe to płyn wypełniający worek owodniowy. To w nim przez 9 miesięcy ciąży rośnie się dziecko. Płyn nie tylko amortyzuje dziecko, ale bierze też udział w przemianie materii umożliwiając wymianę substancji odżywczych między organizmem matki i dziecka. Co więcej, płyn owodniowy przyczynia się do prawidłowego rozwoju narządów.

Dowiedz się: Małowodzie może być niebezpieczne. Co robić, gdy masz za mało wód płodowych?

Współczesna medycyna stara się radzić sobie z przypadkami małowodzia. Skuteczna jest amnioinfuzja oraz uzupełnienie ilości wód w terminie rozwiązania, dzięki czemu poród jest mniej bolesny zarówno dla mamy i dziecka. Naukowcy starają się też znaleźć sposób na skuteczną terapię doustną. Już dziś w lżejszych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię. Bywa także, że pomaga zwykłe zwiększenie ilości przyjmowanych przez kobietę płynów.

Zawsze w przypadku małowodzia, ciężarna musi być pod stałą kontrolą lekarzy. Najczęściej, jest kierowana na oddział patologii ciąży. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza