18 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-12 10:33
18 tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe i wygląd dziecka
Autor: Getty images

To już 18 tydzień ciąży – dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne, dlatego możesz zacząć mówić do brzucha, głaskać go, a nawet śpiewać lub puszczać mu muzykę. Uważaj na siebie – z powodu rosnącego brzucha mogą zacząć dokuczać ci bóle pleców.

Od 18 tygodnia ciąży coraz częściej będzie ci towarzyszyła pełna świadomość oczekiwania na dziecko. To przede wszystkim zasługa coraz większego brzucha, który nie pozostawia już wątpliwości co do twojego stanu. Twój stan nabiera przez niego bardziej realnego wymiaru. Ciesz się z tego i eksponuj go.

Spis treści:

  1. Jak rośnie twój brzuch 18 tygodniu ciąży?
  2. Objawy i dolegliwości ciążowe
  3. Usg i badania w 18 tygodniu ciąży
  4. Wielkość i rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży
  5. Ruchy i reakcje dziecka
Który to miesiąc ciąży?

18 tydzień ciąży to początek 5 miesiąca ciąży i półmetek 2 trymestru ciąży. To 16 tydzień życia dziecka.

Jak rośnie twój brzuch 18 tygodniu ciąży?

W 18 tygodniu ciąży brzuch zaczyna być widoczny - jest już wyraźnie zaokrąglony. Wkrótce zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. A może już je odczuwasz w postaci delikatnego łaskotania?

Jeśli jednak nie masz jeszcze brzucha, nie martw się. Brak brzucha w 18 tygodniu lub jego pokaźne rozmiary to kwestia bardzo indywidualna. Nie martw się - już wkrótce nie będzie wątpliwości co do twojego stanu.

Uważaj na swój apetyt – to, że się zaczniesz objadać, nie zwiększy rozmiarów macicy, za to przysporzy ci niepotrzebnego tłuszczu.

Poza tym, wbrew obiegowej opinii, kobiety ciężarne nie powinny jeść za dwoje, a dla dwojga. To znaczy, że trzeba bardzo rozsądnie planować codzienny jadłospis, aby dostarczyć sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie nie przekraczając nadmiernie zalecanej w tym czasie ilości kalorii.

Czytaj:

Jak rośnie brzuch w kolejnych tygodniach ciąży?

Zachcianki w ciąży: dlaczego mam ochotę na kwaśne lub słodkie

Objawy i dolegliwości ciążowe

Chociaż 2 trymestr jest zwykle najprzyjemniejszym i najmniej dokuczliwym etapem ciąży, to jednak w 18 tygodniu mogą zacząć ci dokuczać bóle kręgosłupa.

Nawet jeśli przybrałaś na wadze prawidłowo, czyli ok. 4 kg, pamiętaj, że ten słodki ciężar nie rozkłada się równomiernie.

Twój kręgosłup w 18 tygodniu ciąży wyraźnie go odczuwa, gdyż wygina się do przodu, by dopasować się do zmian.

Ulgę przyniesie delikatny masaż obolałych miejsc, krótki odpoczynek w pozycji leżącej na plecach z lekko uniesionymi nogami (dobrze wpływa też na żyły w nogach), kąpiel (w ciepłej, ale nie gorącej wodzie) i pływanie.

Inne dolegliwości odczuwane w 18 tygodniu ciąży związane są z powiększająca się macicą. Może ona powodować uczucie ciągnięcia promieniującego do pachwin i również przyczyniać się do bólu pleców.

Czytaj:

11 sposobów na ból pleców w ciąży

W 18 tygodniu ciąży może też pojawić się dolegliwość związana z odczuwaniem uczucia gorąca. Hormony, zwiększony napływ krwi do mózgu oraz przyspieszony metabolizm mogą powodować, że nagle zalewa cię pot.

Jest to zupełnie normalne. Sposobem na uderzenia gorąca w ciąży mogą być noszenie lekkich ubrań z naturalnych tkanin, chłodne kąpiele oraz picie dużej ilości wody. Są i dobre strony tej sytuacji: te same hormony sprawiają, że twoje włosy i paznokcie w ciąży są teraz wyjątkowo piękne i bardzo szybko rosną.

Zawroty głowy w 18 tygodniu ciąży też nie są niczym niepokojącym. Przyczyną może być niższe niż zwykle ciśnienie krwi, obniżony poziom cukru lub rozszerzone naczynia krwionośne. Albo wszystko po trochu.

Jeśli czujesz, że jesteś bliska omdlenia połóż się na lewym boku. Jeżeli nie masz takiej możliwości usiądź na krześle z głową pochyloną między kolana.

A co z samopoczuciem? Wahania nastroju nie powinny ci już tak dokuczać, jak w 1 trymestrze ciąży, choć nadal możesz być drażliwa. No i niezmiennym twoim towarzyszem będzie roztargnienie.

Zobacz:

SAMOPOCZUCIE W CIĄŻY: jak poprawić sobie humor?

Kalendarz ciąży - sprawdź, jak rozwija się dziecko

Polecamy kalkulatory - przydatne narzędzia, które powinnaś wypróbować w ciąży

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na tym etapie możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy twojego maleństwa. Nie będą to jeszcze kopniaczki, ale subtelne uczucie przelewania lub trzepotania w brzuchu. Tak jakby pluskała się w nim mała rybka lub fruwały motyle.

Większość kobiet będących w pierwszej ciąży po raz pierwszy odczuwa ruchy dziecka pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży. Kobiety będące w ciąży po raz kolejny zazwyczaj pierwsze ruchy odczuwają troszkę wcześniej – miedzy 15 a 18 tygodniem ciąży.

Niektóre przyszłe mamy obserwują już teraz wyciek niewielkich ilości siary po uciśnięciu brodawki sutkowej. Siara jest produkowana w twoich piersiach od 16 tygodnia ciąży (również jeśli nie obserwujesz jej wypływu na zewnątrz).

18 tydzień ciąży
Autor: _materialy_prasowe

Usg i badania w 18 tygodniu ciąży

18 tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badań zleconych przez lekarza. Większość z nich zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, powinna być wykonana między 15. tygodniem a 20. tygodniem ciąży.

Nie zapomnij więc o morfologii krwi i analizie moczu. Zrób też badanie czystości pochwy, a także cytologię, jeśli nie robiłaś jej wcześniej. 

18 tydzień ciąży to również czas na USG – kolejne badanie wypada między 18 a 22 tygodniem ciąży, więc zacznij już dzwonić do przychodni, aby zapisać się na wizytę u specjalisty od ultrasonografii.

Czytaj:

Kalendarz badań USG w ciąży - kiedy i po co trzeba robić USG ciąży

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? WIDEO

Wielkość i rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

W 18 tygodniu ciąży dziecko zwinięte w kłębek mierzy 12–14 cm, a wyprostowane aż 25 cm. Waży 15 dkg, czyli tyle, co kolba kukurydzy.

Malec regularnie trenuje oddychanie. Oczywiście dziecko nie oddycha samo. Tlen dostarczany jest przez matkę, a jego wymiana odbywa się w łożysku, do którego krew dopływa tętnicami, a odpływa pępowiną.

Trening polega na ćwiczeniu ciała. Chociaż jego płuca wypełnia teraz płyn owodniowy, klatka piersiowa wyraźnie podnosi się i opada.

W 18 tygodniu ciąży, czyli w 16 tygodniu życia płodowego komory serca dziecka zaczynają się dzielić, tworzy się między nimi przegroda.

Czytaj:

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?

Sprawdź, jak rośnie malec w 19 tygodniu ciąży

Ruchy i reakcje dziecka

W 18 tygodniu ciąży rozwijają się zmysły. Malec doskonale reaguje na bodźce – nie tylko słyszy dźwięki, ale i zaczyna być wrażliwy na dotyk, ponieważ na jego ciele rozwijają się receptory dotyku i nacisku.

Za jakiś czas będzie przesuwało się ciałkiem do rąk dotykających brzucha mamy. To zabawa, w którą z malcem może bawić się również jego tata – wodząc dłońmi po brzuchu kobiety i szukając kontaktu z dzieckiem. To doskonały pomysł na budowanie więzi z nienarodzonym dzieckiem

Dziecko nie lubi ucisku. Protestuje, intensywnie się poruszając, gdy np. włożysz za ciasne ubranie. Od 18 tygodnia ciąży rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Śpiewaj mu, głaszcz delikatnie brzuszek, puszczaj mu muzykę. Nawiążecie dobry kontakt, bo dziecko w 18 tygodniu ciąży już rozumie język miłości.

Czytaj:

Co widzi dziecko w brzuchu?

Mozart dla dzieci: na czym polega efekt Mozarta?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mam 16 tygodni, 150 g. i około 13 cm wzrostu! Wciąż dużo trenuję – trzeba wykorzystać tę możliwość, póki jest jeszcze sporo miejsca, bo będzie tu coraz ciaśniej.

Ćwiczę też oddychanie, poruszając klatką piersiową. Na razie mi to niepotrzebne, bo tlen dostaję z krwią mamy, ale kiedy się urodzę, będę musiała oddychać płucami i powietrzem, więc trzeba się tego nauczyć.

No, proszę, zaczęłam jednak coś słyszeć! Trudno powiedzieć co, bo dla mnie to po prostu jakiś szum – ale jaka to miła odmiana po tylu tygodniach ciszy!

Lubię, gdy rodzice puszczają muzykę: Gdy za bardzo szaleję w brzuszku spokojna melodia mnie uspokaja. Za to gdy jestem senne i usłyszę rumbę – zaczynam tańczyć!

Polecamy wideo: 18 tydzień ciąży

Jesteście ciekawe, co jeszcze może Wam przynieść 18 tydzień ciąży? Obejrzyjcie wideo, w którym nasz ekspert opowiada o 18 tygodniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE