Siwizna lub pasemka od urodzenia - jak częsty to przypadek u dzieci i czy jest groźny? [ZDJĘCIA]

2022-02-03 11:45

Ten specyficzny wygląd włosów znamy z filmów. Miała go Cruella ze "101 dalmatyńczyków", czy grany przez Johnnego Deppa, golibroda Sweeney Todd. Okazuje się, że siwe pasma, lub różne kolory włosów na głowie mogą być objawem występującym już od urodzenia. Poliosis to cecha występująca samodzielnie lub towarzysząca pewnym chorobom genetycznym.

noworodek
Autor: Getty Images Poliosis to dość częsty przypadek u noworodków

Obszar włosów wyraźnie odróżniający się kolorem od otoczenia nosi nazwę poliosis i jest spowodowany miejscowym ubytkiem w melaninie. Poliosis może byc uwarunkowane genetycznie lub stanowić specygiczną mutację genów. Gdy występuje samodzielnie, pozostaje jedynie charakterystyczną cechą wyglądu. Może jednak być też objawem chorób. 

Spis treści

  1. Poliosis - kiedy do lekarza?
  2. Gdzie może występować poliosis?
  3. Jak wyglądają dzieci z poliosis?
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dowiedz się: Siwe włosy u dziecka - jaka jest przyczyna przedwczesnego siwienia?

Poliosis - kiedy do lekarza?

Jeśli u noworodka zauważysz, że ma na głowie włoski w różnym kolorze - spokojnie je obserwuj. Na początku dziecko ma na głowie tzw. meszek płodowy. Jeśli jednak u niemowlęcia, wciąż występuje poliosis, lepiej zgłosić się do lekarza i wykonać badanie krwi.

Choć zazwyczaj poliosis nie towarzyszą żadne choroby, zdarza się, że depigmentacja włosów jest objawem chorób.

  • Piebaldyzm - czyli bielactwo częściowe. Objawia się białym pasmem lub pasmami włosów i plamkami na ciele o małej zawartości bawrnika. Zdarza się też, że oprócz tego występuje różnorodność koloru tęczówek oka
  • Zespół Waardenburga - od Piebaldyzmu odróżnia go głównie niedosłuch. Zespół Waardenburga to grupa genetycznie uwarunkowanych wad, w których występują plamy bielacze, białe pasmow włosów, a także niekiedy dwa różne kolory tęczówek. 
  • Stwardnienie guzowate - to rzadka, wielonarządowa choroba genetyczna, powodująca zmiany w nerkach, sercu, gałkach ocznych, mózgu, płucach i skórze. Stwardnienie guzowate może wiązać się z padaczką i niedorozwojem intelektualnym. Mogą pojawiać się także odbarwienia na skórze i depigmentacja włosów.  

Gdzie może występować poliosis?

Poliosis pojawia się nie tylko na włosach na głowie. Może być także depigmentacją jednej strony brwi i/lub rzęs. 

Jak wyglądają dzieci z poliosis?

Nie zawsze poliosis jest widoczne na pierwszy rzut oka. U niektórych dzieci, zwłaszcza tych z ciemnymi włoskami, zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka. Zdarzają się jednak też dzieci o włosach koloru blond, u których poliosis wygląda jak pasemka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza