Sen noworodka. Co zrobić, gdy niemowlak budzi się z krzykiem?

Gdy niemowlak budzi się z krzykiem budzi to niepokój rodzica. Obserwując śpiące niemowlę, możemy zauważyć częste ruchy gałek ocznych, grymasy i drgania kończyn. Niekiedy dziecko płacze przez sen lub wręcz budzi się z płaczem. Czy to oznacza, że miało zły sen? Co zrobić, gdy niemowlak budzi się z krzykiem? Dowiedzieć się co może śnić się niemowlętom.

Sen człowieka dorosłego i jego przebieg znacząco różnią się od snu dziecka. Na nasz sen składa się kilka różnych faz aktywności mózgu, które różnią się rodzajem emitowanych przez niego fal. Faza w której występują marzenia senne to faza REM (od ang. Rapid Eye Movement). U człowieka dorosłego faza ta trwa przez ok 20 proc. czasu snu. U dziecka trwa ona nawet przez połowę tego czasu.

Czytaj także: Biały szum: co to takiego i dlaczego pozwala dziecku zasnąć?

Dlaczego niemowlak budzi się w nocy z krzykiem?

Faza REM obejmuje sen lekki, łatwo jest wtedy dziecko wybudzić. Podczas lekkiego snu zwiększa się dwukrotnie ukrwienie mózgu, również wtedy wytwarzane są specjalne białka, stanowiące budulec mózgu. W tej fazie mózg przetwarza informacje z całego dnia, porządkując sobie nową wiedzę i kompetencje. Również w tej fazie następuje wzrost mózgu, który przez pierwsze 2 lata życia osiąga objętość odpowiadającą 70 proc. wielkości mózgu osoby dorosłej. Podczas badań naukowych stwierdzono jednak, że mózg niemowlaka pozostaje aktywny nie tylko w trakcie snu lekkiego, ale także w fazie snu głębokiego, wciąż reagując na bodźce z otoczenia. Pamiętajmy, że dobowy cykl snu i czuwania jest kontrolowany głównie przez okresy światła i ciemności. Ciemność powoduje wydzielanie się w mózgu melatoniny, hormonu regulującego sen. Dlatego też nie powinniśmy zostawiać dziecku światła na noc, bo może to doprowadzić do rozregulowania snu.

Czytaj także: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka: jak je rozpoznać?

Dlaczego sen niemowlęcia jest tak ważny?

  • Podczas snu aktywuje się hormon wzrostu
  • Wytwarzane są nowe neurony
  • Dziecko przybiera na wadze i rośnie
  • Sen wpływa pozytywnie na apetyt malucha i jego samopoczucie
  • Sen nocny ma większy wpływ na rozwój dziecka niż sen w trakcie dnia
  • Niedobory snu mogą spowolnić rozwój dziecka i jego wzrost

Przeczytaj także: Jak wygląda SEN noworodka?

Wspaniała zabawa dla dziecka

Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną” Fisher-Price® to mięciutka zabawka, która pomaga maluchom nauczyć się samodzielnie zasypiać dzięki playliście z uspokajającą muzyką i dźwiękami (opracowanej przy współpracy ekspertów w dziedzinie snu). Aby pomóc dzieciom w wyrabianiu odpowiednich nawyków związanych ze snem, brzuszek króliczka podświetla się różnymi kolorami, dzięki którym maluchy wiedzą, kiedy pora zasypiać, a kiedy można wstać i zacząć nowy dzień pełen przygód.

Wygodna aplikacja Smart Connect™ umożliwia dostosowanie wszystkich ustawień i sterowanie nimi bez zakłócania snu dziecka. Podświetlany brzuszek wskazuje czas na sen i pobudkę. Mięciutki muzyczny króliczek do nauki zasypiania – dla dzieci od 18. miesiąca życia.

Niespokojny sen noworodka

Możemy tylko próbować odgadnąć o czym śnią niemowlęta. Z pewnością w ich marzeniach sennych nie pojawiają się rozmowy i komunikaty werbalne, ponieważ sny mogą zawierać jedynie już poznane obrazy i komunikaty. Dlaczego więc dziecko budzi się z płaczem? Być może śni mu się, że mama wychodzi z pokoju albo widzi kogoś obcego. Lęk separacyjny i strach przed obcymi to najczęstsze sytuacje stresowe u tak małych dzieci. Pamiętajmy również, że dziecko może płakać nie tylko dlatego, że miało zły sen. Być może jest mu niewygodnie, ma mokrą pieluszkę albo w pokoju jest nieprawidłowa temperatura. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie nie pozwalają się cieszyć głębokim, spokojnym snem.Przeczytaj również: Bezpieczny sen noworodka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE