Jak ubierać niemowlaka na spacer latem? Czy dziecko musi nosić skarpetki i czapkę? GALERIA

2021-05-19 13:20

Jak ubierać niemowlaka latem? Co zrobić, by dziecku nie było ani za zimno, ani za ciepło i aby cały czas czuło się dobrze? Zapoznajcie się z praktycznymi poradami o tym, jak ubierać niemowlaka latem i sprawdźcie, czy dziecko musi mieć latem na nóżkach skarpetki, a na głowie czapkę.

Jak ubierać niemowlaka latem?
Autor: Getty images Czy latem dziecko musi nosić skarpetki i czapkę?

Jak ubierać niemowlaka na spacer latem, aby delikatnej skóry niemowlęcia nie narazić na przegrzanie, na podrażnienia słoneczne, odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry? Oto nasz poradnik, który powinien przeczytać każdy rodzic małego dziecka.

Spis treści

  1. Jak ubierać niemowlaka na spacer latem?
  2. Wyprawka dla niemowlaka na spacer
  3. Nie zapomnij latem o czapeczce i sweterku

Jak ubierać niemowlaka na spacer latem?

Dorośli najczęściej lato bardzo lubią - w końcu, po wielu miesiącach zimna - doczekali się wysokich temperatur, na niebie pojawiło się słońce i mogą planować upragnione urlopy. Wraz ze zmianą temperatury zmienia się również nasza garderoba - ubieramy się tak, by w upalne i chłodniejsze letnie dni było nam jak najwygodniej.

Najmłodsze dzieci takiego komfortu nie mają - nie potrafią powiedzieć, czy dobrze się czują w tym, jak ubrali je rodzice. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak ubierać niemowlaka na spacer.

Rodzice w Polsce, często w obawie przed tym, by ich dziecko się nie zaziębiło, ubierają je w kilka warstw ubranek, nawet latem. Niestety, efekt nie jest dobry, bo dziecko co prawda się nie przeziębia, ale przegrzewa. Zapominamy, że sami, ubrani w długi rękaw, w upalne dni ciężko byśmy je znieśli.

Jak ubierać niemowlaka na spacer latem? Zasada brzmi tak, że dziecko powinno mieć na sobie najwyżej jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły.

Ubrania noszone przez niemowlęta na spacer powinny być wykonane z przewiewnych i nie podrażniających ich skóry tkanin, jak bawełna. Warto również zwrócić uwagę, by noszona w ciepłe dni przez dziecko odzież była w jasnych kolorach. Dlaczego? Ciemne barwy niepotrzebnie przyciągają promienie słoneczne, sprawiające, że dziecku jest jeszcze goręcej.

Czytaj również: Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?

Alergia na słońce u dziecka. Jakie są przyczyny uczulenia na słońce?

Podaj mi "takie ten, z tym", czyli dziecięcy słowniczek dla opornych

Wyprawka dla niemowlaka na spacer

Jakie więc konkretnie ubranka powinny się znaleźć w letniej wyprawce dla niemowlęcia? W czasie upałów najlepiej sprawdzi się body z krótkim rękawkiem i rampersy, a na chłodniejsze wieczory - pajacyk. Warto pamiętać, że w domu, często nagrzanym do granic możliwości, dziecko może swobodnie chodzić w samej koszulce i majtkach - bez skarpetek.

Jak ubierać niemowlaka latem? Tak, by ani jego rączki i stópki nie były chłodne - oznacza to, że jest mu za zimno - ani jego kark mokry od potu - to z kolei znak, że dziecko jest ubrane za ciepło. Dlatego zabierając niemowlaka na spacer latem lepiej zrezygnować z ubranek z jeansu, zamszu, pełnych różnych ozdób, mogących podrażnić jego skórę.

Zobacz galerię topowych ubranek dziecięcych w 2021 roku

Nie zapomnij latem o czapeczce i sweterku

Czy latem należy zakładać niemowlęciu czapeczkę? To pytanie często trapi młodych rodziców. Odpowiedź brzmi: zazwyczaj tak. Koniecznie dzieciom do 3. miesiąca życia, podczas spacerów. W domu niemowlę nie musi mieć na głowie czapeczki, a gdy ma więcej niż 3 miesiące, można zamiast czapeczki ochronić je przed słońcem podniesioną budką od wózka.

Czapeczka ochroni główkę przed przegrzaniem i zgubnym działaniem słońca. Pamiętaj, by w upalne dni nie wychodzić z dzieckiem na spacer w godzinach 11-15, gdy świeci ono najmocniej. Najlepsze pory na spacer z niemowlakiem to wczesny ranek lub wieczór. Jeśli są chłodniejsze, warto pamiętać o przewiewnym sweterku.

Czytaj również: Kremy z filtrem dla dzieci i niemowląt - pytamy farmaceutę, jakie wybrać

Jak bezpiecznie i szybko ubrać niemowlaka. Skuteczne sposoby na ubieranie dziecka - poradnik krok po kroku