Pieluszki tetrowe - jakie mają zalety i czy warto ich używać?

2020-11-09 13:49
Pieluszki tetrowe - jakie mają zalety i czy warto ich używać?
Autor: Getty images Pieluszki tetrowe - jakie mają zalety i czy warto ich używać?

Pieluszki terowe wracają dziś do łask, i to z wielu powodów. Tetra zyskała uznanie u eko-mam, które preferują naturalny styl życia w zgodzie ze środowiskiem, ale także matki małych alergików, których delikatna skóra nie toleruje jednorazówek. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pieluszkach tetrowych.

Pieluszki tetrowe wcale nie odeszły w niepamięć. Niegdyś znienawidzona tetra dziś znów staje się popularna. Chociaż stosowanie pieluszek tetrowych jest czasochłonne, mają one jednak wiele plusów. Jakie zalety ma tetra i czy warto używać pieluszek tetrowych?

Spis treści

  1. Pieluchy tetrowe są ekologiczne
  2. Pieluchy tetrowe to dobre rozwiązanie dla małych alergików
  3. Stosowanie tetry jest tanie i praktyczne
  4. Jak założyć dziecku pieluszkę tetrową?  
  5. Pranie pieluch tetrowych

Pieluchy tetrowe są ekologiczne

Tradycyjnych pieluszek wielorazowych z materiału używają dwie grupy kobiet – pierwsze z nich to tzw. ekomamy, które preferują naturalny styl życia w zgodzie ze środowiskiem. Trudno się dziwić, że osoby o takim światopoglądzie odrzucają pokusę kupowania pampersów, jeśli wiadomo, że biodegradacja pieluszki jednorazowej trwa od 300 do 500 lat, a jeden maluch w pierwszych latach życia jest w stanie zużyć ich ok. tony.

Na dodatek surowiec, z którego są robione takie pieluchy, to ponoć jedna wielka „trucizna”. Zdaniem ekologów (bo żadna z firm produkujących jednorazówki nie zgadza się z wynikami ich badań), w pampersach znajduje się wiele związków toksycznych, groźnych jeśli nie dla dziecka, to przynajmniej dla przyrody.

I nawet jeśli odrzuci się te rewelacje jako zupełnie absurdalne, to trzeba przyznać, że wyprodukowanie i wielokrotne pranie oraz prasowanie kawałka bawełny jest mniej szkodliwe dla środowiska, niż wytworzenie i wyrzucenie na śmietnik jednej pieluchy jednorazowej.

Pieluchy tetrowe to dobre rozwiązanie dla małych alergików

Druga grupa kobiet, wybierających pieluchy tetrowe, to matki małych alergików. Skóra niektórych niemowląt nie toleruje jednorazówek. Założenie takiej pieluchy, nawet na krótko, wiąże się w ich przypadku z wysypką i swędzącym zaczerwienieniem pupy.

Czasami jest to wina uczulenia na materiał, z którego zrobione są pieluszki, niekiedy jednak jest to reakcja skóry na wilgoć i brak dostępu powietrza, spowodowanego noszeniem szczelnego „plastra”. Dla takiego delikatnego i skłonnego do alergii niemowlaka naturalna, przewiewna i często wymieniana tetra jest jedynym rozwiązaniem.

Stosowanie tetry jest tanie i praktyczne

Zarówno eko-mamy, jak i mamy alergików, mają także inne powody do zachwalania pieluszek wielorazowego użytku. Codzienne stosowanie tetry jest dużo tańsze niż używanie jednorazówek, które stanowią poważny wydatek w domowym budżecie.

Natomiast kobiety, które mając kilkoro dzieci, stosowały zarówno jeden, jak i drugi rodzaj pieluch, przyznają, że maluchy wychowane na tetrze szybciej uczyły się siusiania do nocnika, gdyż bardziej odczuwały dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką.

Dobrze wiedzieć

Pieluszki tetrowe: nowinki

  • Tradycyjną tetrę wypierają ostatnio pieluszki z azjatyckiego bambusa (jest bardziej chłonny niż bawełna), konopne (bardzo delikatne) lub z mikrofibry (łatwo się piorą i szybko schną).
  • Bardzo przydatne są jednorazowe (można je wyrzucać do toalety) wkładki z miękkiego papieru, które zatrzymują zanieczyszczenia, chroniąc pieluszkę przed zabrudzeniem.

Jak założyć dziecku pieluszkę tetrową?  

Zgodnie ze starą metodą, do jednego pieluszkowania niemowlęcia potrzebne są dwa kawałki tetry. Jeden składa się po przekątnej w trójkąt i układa tak, aby jego wierzchołek pokazywał w dół. Pośrodku trójkąta kładzie się drugą pieluszkę, złożoną w długi prostokąt, a na nim – dziecko.

Prostokąt oraz dolny róg trójkąta trzeba przełożyć między nóżkami malca, a dwoma bocznymi rogami trójkąta owinąć malucha na wysokości jego brzuszka. Brzegi materiału trzeba związać (kiedyś spinano je agrafkami!). By tetra nie moczyła śpioszków, sprytne mamy wiążą na pieluszce ceratkę.

Ceremonia przewijania jest więc długa i dość skomplikowana, pieluchy dość często odwijają się lub przesuwają, brudząc ubranka. Na szczęście, współczesne zwolenniczki pieluch tetrowych mają do swojej dyspozycji specjalne otulacze oraz majteczki przystosowane do przytrzymywania pieluch z materiału (od 10 do 50 zł).

Otulacze mają kształt i formę pieluszki jednorazowej z przytrzymującymi je rzepami lub zatrzaskami. Wykonane są jednak z miękkiej bawełny podszytej laminatem - oddychającym, ale nieprzepuszczającym wilgoci, lub z oddychającej miłej wełny.

Wewnątrz otulacza znajduje się kieszonka na pieluszkę lub specjalna zakładka, która podtrzymuje tetrę w prawidłowym położeniu. Takie „majteczki” są wygodne w użyciu i praktyczne – pierze się je co drugi dzień. Niektóre z nich mają system skracania i wydłużania, który sprawia, że „rosną” razem z dzieckiem.

Czytaj: Przewijanie dziecka krok po kroku - szybki kurs przewijania dla ojców

PRZEWIJANIE DZIECKA w miejscu publicznym - praktyczny poradnik

Ekologiczna wyprawka dla noworodka: co powinno się w niej znaleźć?

Pranie pieluch tetrowych

Zabrudzone pieluszki trzeba od razu wypłukać. Powinno się je prać w wysokiej temperaturze (90ºC), przy użyciu płatków mydlanych lub specjalnych delikatnych proszków do ubranek niemowlęcych. Nie powinno się zmiękczać ich w płynach do płukania (aby materiał stał się bardziej miękki i gładki, wystarczy pieluszkę uprasować).

Każdy cykl prania warto jednak rozszerzyć o dodatkowe płukanie w czystej wodzie. Takie same zasady obowiązują przy praniu pieluch małych alergików, szczególnie wrażliwych na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach i środkach piorących.

Starsze dzieci i maluchy bez skłonności do uczuleń mogą nosić pieluchy prane w normalnych proszkach. Zawsze warto jednak wybierać program z wysoką temperaturą, która lepiej usuwa zabrudzenia, czasem też trzeba poprzedzić go praniem wstępnym lub namoczeniem pieluch.

Czytaj: Jak oszczędzać przy codziennym praniu?

Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza