Przewijanie dziecka w miejscu publicznym: czy wypada to robić?

2020-10-06 11:03

Przewijanie dziecka w restauracji czy innym miejscu publicznym dla jednych jest czynnością najzupełniej normalną, a dla innych nieestetyczną, powodującą dyskomfort. Czy narusza to czyjekolwiek prawa?

zmienianie pieluszki w miejscu publicznym
Autor: Getty Images

O przewijaniu dziecka w miejscach publicznych rozmawiają psycholog Marta Żysko-Pałuba, celebrytka Anna Mucha oraz restauratorka Agnieszka Kręglicka

Przewijanie dziecka w miejscach publicznych, to temat, na który dyskusja rozgorzała na nowo po felietonie Agnieszki Kublik, redaktorki "Gazety Wyborczej". Dziennikarka spotkała się ze swoimi amerykańskimi znajomymi we włoskiej restauracji. I tam właśnie cała grupa stała się świadkiem sceny, w której jedna z klientek przewinęła dziecko na sali restauracyjnej, a dokładniej - na kanapie. Czy zachowanie tej kobiety było słuszne czy może niewłaściwe?

Spis treści

  1. Kiedy nie ma gdzie, zmienić dziecku pieluchy...
  2. Przewijanie dziecka w restauracji: normalne czy wstrętne?
  3. Co zrobić? Weźmy przykład z Europy Zachodniej
M jak mama: Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. roku życia?

Kiedy nie ma gdzie, zmienić dziecku pieluchy...

Zasady higieny i zycia w społeczeństwie mogą sugerować, że zmiana pieluchy w miejscy publicznym nie jest właściwa, bo nie każdy musi chcieć na to patrzeć. Zwłaszcza, jeśli w pieluszce jest solidna zawartość. Co jednak, w miejscach, w których nie ma przewijaków?

- Moim zdaniem zdecydowanie niewłaściwe, jeżeli zrobiła to bezrefleksyjnie i nie zachowała pewnych zasad - mówi Anna Mucha. - Ja kiedyś dość zauważalnie zmieniałam dziecku pieluchę na stacji benzynowej. Zrobiłam z tego demonstrację, żeby uświadomić ludziom, że my, jako rodzice, nie mamy szansy na to, żeby w godnych warunkach zmienić dziecku pieluchę.

Czytaj także: Jak przewinąć dziecko w miejscu publicznym?

Przewijanie dziecka w restauracji: normalne czy wstrętne?

Dla matek przewijanie dziecka jest czynnością całkowicie naturalną. Wykonują ją automatycznie. Warto jednak zastanawić się nad tym, że u osób obserwujących tę sytuację, może ona wzbudzać wstręt.

Dowiedz się: Przewijanie chłopca, a przewijanie dziewczynki

I owszem, wzbudza, gdy dziecko jest przewijane na restauracyjnym stole czy kanapie, a pozostali klienci muszą to obserwować, starając się jeść w tym czasie posiłek.

Trzeba się jednak zastanowić, dlaczego to dziecko zostało przewinięte na kanapie. Być może problemem nie jest mentalność polskich matek, ale fakt, że w toaletach w miejscach publicznych brakuje przewijaków.

- Jeszcze niedawno w naszych restauracjach również ich nie było. Teraz jednak już są i uważam, że powinny być wszędzie - mówi restauratorka Agnieszka Kręglicka.

Czytaj także: Karmienie piersią w miejscach publicznych. Krytykować czy podziwiać?

Goście zaproszeni do studia zauważyli istotny problem: brak warunków do karmienia i przewijania dzieci w miejscach publicznych zniechęca rodziców do wychodzenia z domu, w efekcie czego może to spowodować ich systemową izolację od życia kulturalnego, towarzyskiego, społecznego. 

Co zrobić? Weźmy przykład z Europy Zachodniej

W przypadku braku przewijaka w miejscu publicznym rodzic czasem po prostu nie ma wyjścia, musi to zrobić gdziekolwiek. Na Zachodzie przewijanie dziecka w restauracji jest czynnością, na którą nikt nie zwraca uwagi. Podobnie jest we Włoszech i innych krajach śródziemnomorskich: kiedy klienci muszą, to po prostu przewijają dzieci na stołach czy kanapach i nikt nie robi z tego wielkich ceregieli.

- Może powinniśmy z takich krajów brać przykład, a nie odwoływać się do Ameryki, gdzie wszystko jest zabronione? - pytał prowadzący Marcin Meller.

A co ty o tym sądzisz?

Przeczytaj: Przewijanie dziecka:3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza