Jak uczyć niemowlę angielskiego? Czy to ma sens?

2021-08-05 7:53

Czy jest sens zaczynać naukę angielskiego już w niemowlęctwie? Tak! Małe dzieci przyswajają wiedzę bez wysiłku, w trakcie zabawy. Poza tym szybko uczą się dobrego akcentu i wymowy. Prezentujemy kilka praktycznych porad, które pomogą w zorganizowaniu w domu szkoły językowej dla maluszka. Sprawdź, jak uczyć niemowlę języka angielskiego.

Jak uczyć niemowlę angielskiego?
Autor: Getty Images Jak uczyć niemowlę angielskiego?

Języki obce w dzisiejszych czasach to podstawa. Dlatego warto uczyć ich od najmłodszych lat dziecka, ponieważ wtedy nasz mózg przyswaja dużo informacji w szybkim tempie. Jak uczyć niemowlę angielskiego? Oto poradnik, jakimi metodami uczyć niemowalaka języka obcego w domu.

Spis treści

  1. Uczyć, czyli oswajać
  2. Jak uczyć niemowlę angielskiego - od samego początku
  3. Dlaczego warto uczyć dzieci języka obcego tak wcześnie?
  4. Jak uczyć niemowlę angielskiego - regularnie, ciekawie
  5. Dobierz metodę nauki dobrą dla maluszka
W co się bawić z niemowlęciem?

Uczyć, czyli oswajać

Tak naprawdę chodzi o otaczanie dziecka językiem obcym. Językoznawcy używają określenia „zanurzenie w języku”. Maluch powinien mieć możliwość słuchania całych zdań i wypowiedzi. Nie można ograniczać się tylko do pojedynczych wyrazów.

Język obcy nie może też być przerywany co chwila językiem ojczystym – czas przeznaczony na język obcy ma być w 100 proc. nim wypełniony.

Czytaj również: Rozwój mowy u dziecka. Jak pomóc niemowlakowi w nauce mówienia?

Tłumaczenie wyrazów na język ojczysty w przypadku niemowlęcia może utrudnić naturalne przyswajanie nowego języka. Zamiast budować dwie drogi w mózgu, osobną na każdy język, dziecko wytworzy tylko jedną – tę, z której korzystać będzie, mówiąc językiem ojczystym.

Innymi słowy, dziecko przyzwyczai się do tłumaczenia i zamiast mówić naturalnie, będzie zawsze transformowało zdania z języka ojczystego na obcy. Takie uczenie się ma dwie wady: trwa dłużej i wiąże się z błędami i sztucznością (np. kalki językowe).

Jak uczyć niemowlę angielskiego - od samego początku

Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko, tym łatwiej będzie zarówno nam, jak i dziecku. Najlepszym dowodem na to jest tempo, w jakim malec opanowuje język ojczysty. Ucząc się przez 3–4 lata, włada po mistrzowsku językiem, którym był otoczony. Naukę języka obcego można zacząć zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat.

Udowodniony jest fakt, że noworodek tuż po urodzeniu rozpoznaje głos swojej matki, a nawet język, którym posługiwała się, będąc w ciąży.

Zobacz też: Wczesna edukacja niemowląt: kurs angielskiego dla niemowląt metodą Helen Doron

Dlaczego warto uczyć dzieci języka obcego tak wcześnie?

  • Po pierwsze,

malutkie dzieci mają niezwykle chłonne umysły. Już dawno temu naukowcy stwierdzili, że około 50 proc. naszej zdolności uczenia się rozwija się w wieku do 4 lat. Najwięcej zaś człowiek uczy się do drugiego roku życia.

W tym czasie tworzą się w mózgu dziecka główne drogi nerwowe, które są odpowiedzialne za dalsze przyswajanie wiedzy. W przypadku języków obcych, jeśli wcześnie zaczniemy uczyć dzieci, jest szansa na wytworzenie oddzielnej drogi nerwowej dla każdego języka.

Co więcej, w stymulującym otoczeniu, a takim jest na pewno osłuchiwanie dziecka z językiem obcym, tempo umysłowego rozwoju dziecka jest szybsze.

  • Po drugie,

małe dzieci są ciekawe wszystkiego. Na początkowym etapie, przez pierwsze dwa lata życia, nie zadają pytań „dlaczego” i nie mówią „nie”. Przyjmują wszystko, co im zaproponują kochający rodzice. Starsze dzieci mają więcej oporów i bardziej niepewnie czują się w otoczeniu języka innego niż zwykle używany.

Gdy rodzic zacznie mówić do swego dwu- albo trzylatka po raz pierwszy w języku obcym, dziecko może się przestraszyć i dać do zrozumienia, że nie chce czegoś innego niż dotychczas („Mamusiu, mów do mnie normalnie.”).

Niemowlęta nie znają jeszcze żadnego języka mówionego, ich komunikacja opiera się na gestach. Zamiast zagrożenia czują więc raczej ciekawość, słysząc nowy język.

  • Po trzecie,

uczenie jest formą spędzania czasu z dzieckiem. Nie zawsze dorośli mają pomysły, co robić z niemowlętami. Ucząc języka, dbamy o dobrą atmosferę i pogłębiamy nasz kontakt z dzieckiem. Bawimy się, czując jednocześnie, że robimy coś poważnego, ucząc dziecko w domu.

W konsekwencji dziecko jest zadowolone, bo rodzic poświęca mu całkowitą uwagę, a rodzic cieszy się, że spełnia swoją misję.

  • Po czwarte,

nauka języka obcego daje jeszcze inną korzyść. Dziecko poprzez kontakt z językiem obcym wcześnie uczy się myślenia abstrakcyjnego. Zaczyna rozróżniać, że istnieje przedmiot, np. „stół”, i słowo oznaczające ten przedmiot.

Posiadana informacja, że przedmiot z drewna z czterema nogami można nazwać słowami „stół” i „table” („stół” po angielsku), uświadamia małemu człowiekowi różnicę między realnym przedmiotem a abstrakcyjnym słowem.

  • Po piąte,

zmiany w otaczającym świecie wywołane rewolucją informacyjną wymuszają na nas zmianę podejścia. O ile kiedyś znajomość języka obcego była atutem, to teraz jest koniecznością, a władanie kilkoma językami nie świadczy o nadzwyczajnych umiejętnościach.

Jak uczyć niemowlę angielskiego - regularnie, ciekawie

Najważniejsze są dwa aspekty uczenia: radość i regularność. Przy czym radość jest o wiele istotniejsza. Ponieważ nauka języka obcego nie jest nigdy procesem zakończonym, bardzo ważne jest dobre nastawienie dziecka do danego języka. To, co przynosi radość, warte jest powtarzania. Niech więc nauka będzie formą zabawy z niemowlakiem

Rodzic nie może zmuszać się do uczenia dziecka, bo ono wyczuje negatywne nastawienie. Czasami bezpieczniejsze dla przyszłości lingwistycznej dziecka jest zaprzestanie uczenia na jakiś czas, niż zmuszanie i siebie, i jego tylko dlatego, że „miało być regularnie”.

Czytaj także: Angielski dla najmłodszych: jak osłuchać niemowlę z językiem [PIOSENKI I WIERSZYKI DO POBRANIA]

Aby było radośnie, nie może być również nudno. Rodzic ma więc kolejne ważne zadanie, mianowicie kończyć zajęcia z języka, zanim dziecko się znudzi. To wzbudza również w dziecku chęć rozpoczynania lekcji następnym razem.

Jeśli chodzi o regularność, to trudno jest określić konkretną ilość czasu, która ma być poświęcona na język obcy. Kryterium radości może bowiem drastycznie ograniczyć czas języka obcego. Choroba dziecka lub rodzica utrudnia albo wręcz uniemożliwia komunikację w języku obcym.

W założeniach optymalnym minimum jest 5 razy w tygodniu: pół godziny dziennie komunikacji (rozmawianie, gry) oraz pół godziny dziennie osłuchiwania się (piosenki z płyt oraz filmy). Przy czym osłuchiwanie się powinno mieć mniej wyjątków, ponieważ od rodzica wymaga jedynie nastawienia płyty. 

Dobierz metodę nauki dobrą dla maluszka

  • mówienie

Kiedy dziecko jest malutkie, można po prostu mówić do niego w języku obcym. Tematem może być to, co robimy. Gdy nie znamy języka obcego, który chcemy przybliżyć dziecku, trzeba skupić się na metodach wymienionych poniżej.

Jeśli nasza znajomość danego języka obcego jest ograniczona, możemy mówić do dziecka nawet z nieidealną wymową, korzystając jednak często z płyt (można wówczas śpiewać piosenki razem z oryginałem) i filmów (można powtarzać niektóre kwestie).

Zobacz także: Etapy rozmoju mowy u niemowlaka - jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?

  • czytanie

Na samym początku ważne jest brzmienie języka, nie zaś poziom trudności, więc przy dziecku, które nie skończyło roku, można czytać na głos książki dla dorosłych w obcym języku. Z czasem jednak trzeba przejść na tematykę interesującą dla dziecka, czyli czytać książeczki przeznaczone dla najmłodszych.

Istnieją też książeczki do słuchania, które można nastawiać na płycie i jednocześnie oglądać obrazki.

  • słuchanie

Bardzo skuteczne jest osłuchanie dzieci z językiem obcym za pomocą kaset, płyt oraz śpiewu rodziców. Najlepsze są piosenki oraz wierszyki, ponieważ zawierają powtarzające się elementy oraz mają rytm ułatwiający zapamiętywanie i powtarzanie.

Regularne słuchanie płyt może dać rezultaty nawet przy ograniczeniu bądź zaniechaniu bezpośredniej komunikacji w języku obcym z dzieckiem.

  • oglądanie filmów

Dobrym pomysłem jest puszczanie dzieciom filmów w języku obcym, w przypadku maluszków np. „Teletubisiów”. Najlepiej, gdy dziecko nie jest wtedy pozostawione samo sobie, ale ma obok kogoś, kto skomentuje, co się dzieje na filmie (zawsze w języku obcym), dając dziecku poczucie pewności i bezpieczeństwa.

  • gry i zabawy

Na początku mogą to być proste wierszyki, którym towarzyszą gesty (klaskanie, zasłanianie i odsłanianie twarzy). Z czasem można używać typowych gier, ale w uproszczonych wersjach, odpowiadających rozwojowi dzieci. Jeśli wybierzemy grę w skojarzenia (memo), to obrazki muszą być duże i wyraźne.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza