Wczesna edukacja niemowląt: kurs angielskiego dla niemowląt metodą Helen Doron

2012-01-24 13:44

Wczesna edukacja niemowląt, w tym nauka języków obcych dla niemowląt, pełni istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Język angielski stał się językiem uniwersalnym, powszechnie znanym, nic więc dziwnego, że naukowcy i lingwiści poszukują metod szybkiej i skutecznej edukacji nie tylko starszych dzieci, ale i niemowląt. Metoda Helen Doron w ramach programu BBS (Best Baby’s Start) umożliwia naukę języka już od 16 tygodnia życia. Swoją popularność zawdzięcza nowatorskiemu podejściu, zgodnie z którym dzieci lepiej przyswajają sobie języki obce, jeśli od najmłodszych lat osłuchują się z nimi i używają ich, nawet w tym najbardziej podstawowym zakresie.

Wczesna edukacja niemowląt: nauka angielskiego metodą Helen Doron
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Angielski dla niemowląt - czy to nie za wcześnie?
  2. Nauka angielskiego dla dzieci może być ciekawa
  3. Jak najlepiej uczyć dziecko języków obcych? Często i krótko!
  4. Jak wygląda nauka angielskiego trzymiesięcznego dziecka?
  5. Zobacz wideo: jak wybrać szkołę językową dla dziecka

Nauka angielskiego dla niemowląt wciąż dla wielu wydaje się żartem. Nie od dziś wiadomo, że im wcześniej dzieci rozpoczynają naukę języka obcego, tym łatwiej jest im później się z nim oswoić i nauczyć. Rewolucyjna metoda BBS (Best Baby’s Start) opracowana przez brytyjską lingwistkę Helen Doron, skierowana jest dla dzieci w wieku 3-22 miesięcy.

Angielski dla niemowląt - czy to nie za wcześnie?

Na tym etapie niemowlęta nie uczą się wprawdzie słówek, ale osłuchują z językiem i jego brzemieniem, co znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy w późniejszym wieku. Ale to nie wszystko - w trakcie zajęć niemowlaki mogą nauczyć się języka migowego i zacząć sygnalizować swoje potrzeby, jeszcze zanim zaczną mówić. Dla starszych dzieci stworzone zostały kolejne etapy nauki jężyka angielskiego obejmujące wiek przedszkolny i wczesnoszkolny – aż do 14 roku życia. W tym czasie uczestnicy kursów uczą się słówek, zwrotów, czytania, a następnie struktur gramatycznych i pisania. Wszystko to w trakcie zabawy i - co ważne - zupełnie bezstresowo. Nauka języka angielskiego metodą Helen Doron od 25 lat zdobywa kolejnych zwolenników na całym świecie. W 2009 roku liczba dzieci, które nauczyły się języka sposobem proponowanym przez Doron przekroczyła milion.

Nauka angielskiego dla dzieci może być ciekawa

Kluczem sukcesu języka angielskiego dla niemowląt jest podejście do procesu nauczania – dzieci uczą się poprzez zabawę, zatem nauka nie kojarzy im się z nudą szkolnej ławki, a raczej z czasem, który mogą spędzić w gronie rówieśników. W ramach lekcji mali uczestniczy poznają język obcy wszystkimi zmysłami – śpiewają, słuchają muzyki i tańczą.  „Skutkiem ubocznym” takich zabaw jest oczywiście stawianie pierwszych kroków w świecie języków obcych. Na wszystkich zajęciach dla niemowląt obecni są rodzice – to ważny element procesu nauczania, bo jeśli w jest mama lub tata, maluchy czują się bezpieczniej, poza tym uczestnictwo w zajęciach pozwala rodzicom na śledzenie postępów, jakie robią ich pociechy.

Dowiedz się tąże o nauce pływania dla niemowląt

Jak najlepiej uczyć dziecko języków obcych? Często i krótko!

Nauka języka dla dzieci nie odbywa się jedynie na spotkaniach w szkole – każdy mały uczeń dostaje zestaw płyt i książek, z którymi pracują codziennie w domu. Tutaj również kluczowa jest rola rodziców, którzy powinni pilnować, aby dziecko dwa razy dziennie – najlepiej rano np. w trakcie śniadania i wieczorem, słuchało i powtarzało piosenki i słówka z płyt. Według Helen Doron dzieci powinny mieć jak najczęstszy kontakt z językiem, dzięki czemu jego przyswajanie będzie dla nich tak naturalne, jak poznawania języka ojczystego. Lekcje nie powinny być za to zbyt długie – zdolności poznawcze dzieci nie są przystosowane do np. godzinnych intensywnych zajęć, bo kilkulatki szybko się dekoncentrują i zaczynają nudzić.

Polecamy również: Lekcje muzyki rozwijają pamięc i ułatwiają naukę

Jak wygląda nauka angielskiego trzymiesięcznego dziecka?

Od urodzenia dzieci słyszą brzmienie i melodię języka ojczystego, stopniowo poznając znaczenie poszczególnych słów. Dzieci, które uczą się angielskiego metodą Helen Doron, mają kontakt z angielskim 14 razy w tygodniu w domu i jedno spotkanie grupowe w tygodniu, pod kierunkiem wyszkolonego nauczyciela. Grupy są małe, 4-8 osobowe. Ułatwia to dzieciom wchodzenie w kontakty z rówieśnikami, minimalizuje lęki i stres. Podczas zajęć obowiązuje zasada „no Polish”, stwarzając anglojęzyczne środowisko. Dzieci, z kontekstu, w trakcie zabawy poznają znaczenia dźwięków, z którymi codziennie się osłuchują. Dzięki temu uczą się szybko i łatwo. Wsparcie rodzica jest bardzo ważne, dlatego bierze on udział w zajęciach grupowych, gdzie ma możliwość obserwowania postępów swojej pociechy oraz konsultowania zajęć domowych z nauczycielem. Na zajęciach stosowana jest nauka przez zabawę, podczas której dzieci poznają język wszystkimi zmysłami. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem muzyki, uczą wyrażania się przez ruch, dzieci wykonują ćwiczenia fizyczne z elementami gimnastyki. Taka forma zajęć sprawia, że dziecko szybciej się rozwija, a kolejnej lekcji angielskiego dzieci nie mogą się doczekać. Dzieci otrzymują specjalnie opracowane płyty CD, zapewniające im tak ważny, codzienny kontakt z tym językiem. Osłuchiwanie się z nim, połączone z systemem pozytywnego wzmocnienia za każdą próbę powiedzenia czegoś, czy wykazanie zrozumienia wydanego polecenia, powoduje, że dzieci opanowują język do dziesięciu razy szybciej niż na innych kursach. Dziecko czuje satysfakcję z dokonywanych postępów.

Dowiedz się również jak orzygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu

Zobacz wideo: jak wybrać szkołę językową dla dziecka

materiały prasowe Centrum Komunikacji Gordona
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza