Moje dziecko nie chce pić z butelki. Co robić, by malec zaakceptował smoczek?

2022-05-18 10:17
Moje dziecko nie chce pić z butelki. Co robić?
Autor: Getty images

Są dzieci, które uparcie odmawiają picia z butelki. A czasem jest to konieczne: mama z jakiegoś powodu musi odciągnąć pokarm, kończy karmienie piersią, rozszerza dietę i chce podać dziecku wodę lub soczek... A mały uparciuch wypluwa smoczek. Co robić i jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

Jak nauczyć dziecko picia z butelki, jeśli całe swoje życie było karmione wyłącznie piersią? Takie maluchy niechętnie sięgają po butelkę ze smoczkiem. Silikon ma inny smak, twardość, nie jest ciepły i miękki i przede wszystkim - nie pachnie mamą.

Ale są sytuacje, kiedy podanie butelki dziecku jest konieczne – to zwykle moment, kiedy odstawiamy dziecko od piersi, rozszerzamy mu dietę i chcemy je dopijać. I co wtedy? Co zrobić, gdy niemowlę uparcie odmawia picia mleka lub wody z butelki? Jak je przekonać do nowego sposobu odżywiania? Oto kilka wskazówek, które powinny ci pomóc.

Spis treści

  1. Wybierz dobry smoczek
  2. Przekaz czynność karmienia tacie lub babci
  3. Wybierz dobrą porę do treningu 
  4. Spróbuj podawać butelkę inaczej niż pierś
  5. Spróbuj nakarmić dziecko czymś innym niż butelką
Jak karmić niemowlaka butelką

Wybierz dobry smoczek

Zacznij od wybrania odpowiedniego smoczka. Może się okazać, że kupisz 4 lub 5 rożnych rodzajów, aż trafisz na ten, który spodoba się dziecku. Jeśli malec ma trudności z akceptacja butelki, zaoferuj mu kilka opcji: są smoczki, które kształtem przypominają pierś, są też silikonowe lub lateksowe.

Dobierz też rozmiar smoczka do wieku dziecka i sprawdź wielkość otworu w smoczku - może jest za mały i dziecku ciężko jest wyciągnąć płyn z butelki, a może za duży i malec krztusi sie przy próbie picia? blok. Możesz to sprawdzić, przewracając butelkę do góry dnem - przy odpowiednim smoczku mleko samo powinno z niego wypływać. 

Przekaz czynność karmienia tacie lub babci

Dla niemowląt karmienie kojarzy się nieodłącznie z osobą mamy. Może dziecko może nie chcieć butelki, bo ty mu ją podajesz – przecież dotąd karmiłaś go piersią, więc skąd ta nagła zmiana? Butelka podawana przez tatę lub babcię może zostać zaakceptowana szybciej.

Czytaj również: Jak przestawić dziecko na butelkę?

Karmienie mieszane: karmienie piersią i butelką - jak robić to skutecznie?

Wybierz dobrą porę do treningu 

Nauka nowej umiejętności wymaga cierpliwości i wysiłku, a wszyscy mamy ich więcej, gdy czujemy się wypoczęci i spokojni. Zacznij podawać butelkę w momencie, gdy malec nie jest bardzo głodny. Pusty brzuch plus trudność z nowym sposobem jedzenia równa się wielka awantura.

UWAGA! Jeśli zamierzasz przerwać karmienie piersią i przejść na mleko modyfikowane, na początek karm dziecko mieszanką swojego mleka i mleka modyfikowanego, aby malec zaakceptował nie tylko butelkę, ale i nowy smak pokarmu. Stopniowo zmieniaj proporcje aż podasz niemowlęciu czyste mleko modyfikowane.   

Spróbuj podawać butelkę inaczej niż pierś

Określona pozycja, w której podawałaś dziecku pierś, będzie mu się zawsze z nią kojarzyła. Może malec zaakceptuje picie wody z butelki na siedząco (jeśli już siedzi samodzielnie) albo na twoich kolanach i obserwując pokój? A może potrzebuje zachęty - napije się z butelki siedząc z wami w czasie wspólnego obiadu, gdy zobaczy, że rodzice też piją wodę?

Spróbuj nakarmić dziecko czymś innym niż butelką

Jeśli malec jest wyjątkowo uparty i nie zamierza pić z butelki, pamiętaj, że nie musisz jej używać. Możesz kupić dziecku bidon ze słomką, kubek niekapek (choć te są coraz częściej odradzane przez specjalistów), kubek 360 st, który pomaga w nauce picia z normalnej szklanki. Możesz też podawać dziecku napój łyżeczką, ale to czasochłonne rozwiązanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza