"Na rannego", "fokę", na pupie. Czy raczkowanie twojego dziecka wymaga kontroli u specjalisty?

2022-05-18 14:47

Prawidłowe raczkowanie poprzedzone jest wieloma etapami przygotowawczymi, które stanowią naukę czworakowania. Przychodzi jednak czas w rozwoju dziecka, kiedy to te formy początkowe nie powinny się przedłużać. Od kiedy dziecko raczkuje w pełnym tego słowa znaczeniu, a w którym okresie nieprawidłowe raczkowanie to powód do wizyty u lekarza?

raczkowanie
Autor: Getty Images Czy twój maluszek odpowiednio raczkuje?

Raczkowanie to kolejny etap nauki prawidłowych procesów ruchowych. Poprzedza je podnoszenie się na rękach, obracanie wokół własnej osi, pełzanie do przodu, by w pewnym momencie przejść do typowego czworakowania, czyli raczkowania. A określamy tak ruch, który polega na poruszaniu się na wyprostowanych rączkach i kolanach. 

Gdy dziecko sprawnie już raczkuje, wykonuje ruchy skoordynowane naprzemiennie. Lewe kolano współpracuje z prawą ręką, a prawe kolano z lewą ręką. 

Od kiedy dziecko raczkuje prawidłowo, a do którego momentu bez obaw można mu pozwolić na nieprawidłowe raczkowanie? Jak zauważyć, że z raczkowaniem jest coś nie tak i zgłosić się do specjalisty? 

Zobacz też: Rozwój dziecka. Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg.

Resztę artykułu przeczytasz w GALERII poniżej materiału wideo:

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Jakie są etapy nauki raczkowania i jak wykryć nieprawidłowe raczkowanie? Zobacz w naszej GALERII:

Przeczytaj: Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować? Sprawdź, w jakim wieku niemowlęta czworakują

Jak zapewnić bezpieczeństwo raczkującemu dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza