Twoje dziecko nie ząbkuje? Może mieć niedobór jednej z ważnych witamin

2023-03-20 10:29

Opóźnione ząbkowanie może mieć różne przyczyny, m.in. predyspozycje genetyczne czy niską masę urodzeniową dziecka. Czasem jednak jest skutkiem niedoboru substancji odżywczych.

Żele na ząbkowanie
Autor: Getty images Żele na ząbkowanie - czy warto je stosować?

Późne ząbkowanie najczęściej niepokoi rodziców. Warto jednak pamiętać, że nie powinni oni się martwić, jeśli maluszek zaczyna ząbkować w 10. czy 11. miesiącu życia. Przyjmuje się, że jeśli pierwszy ząbek wyrżnie się przed 1. urodzinami dziecka, to nie ma powodu do niepokoju. Sytuacja jednak się zmienia, jeśli roczek minął, a zębów ani śladu. W takiej sytuacji mówimy o opóźnionym ząbkowaniu, które może mieć różne przyczyny.

Ząbkowanie

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko nie ząbkuje?
  2. Przyczyny opóźnionego ząbkowania
  3. Późne ząbkowanie a niedobór witaminy D
  4. Dlaczego witamina D wpływa na ząbkowanie?
  5. Jak sprawdzić, czy dziecko ma niedobór witaminy D?

Dlaczego dziecko nie ząbkuje?

Istnieje kilka przyczyn późnego ząbkowania. Czasem odpowiadają za nie geny — dziecko po prostu ma predyspozycje do tego, by ząbki wyrżnęły się później. Czasem mówi się, że jeśli ząbki pojawiają się później, to są mocniejsze i mniej się psują, ale nie ma naukowych dowodów na potwierdzenie tej teorii.

Późne ząbkowanie może również wynikać z różnych schorzeń lub niedoborów, dlatego, jeśli po ukończeniu przez malucha 12. miesięcy nie widać ząbków, należy skonsultować się z pediatrą i stomatologiem.

Przyczyny opóźnionego ząbkowania

Maluch karmiony piersią lub mlekiem modyfikowanym zawierającym wapń, kwasy DHA i witaminę D otrzymuje wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli pomimo tego nie ząbkuje, przyczyny należy szukać gdzie indziej. Brak ząbków może wynikać z:

  • zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej
  • niskiej wagi urodzeniowej
  • wcześniactwa
  • chorób w pierwszych miesiącach życia dziecka
  • chorób autoimmunologicznych.

Późne ząbkowanie a niedobór witaminy D

Do opóźnionego ząbkowania może przyczynić się niedobór witaminy D. Jeśli maluch nie otrzymuje odpowiedniej jej ilości w pierwszych miesiącach życia, może nie tylko być bardziej narażony na wystąpienie krzywicy, ale również na zahamowanie wzrostu czy opóźnione ząbkowanie.

Dawkowanie witaminy D jest uzależnione od wieku dziecka. Pediatrzy zalecają, by każde niemowlę otrzymywało 400 j. witaminy D na dobę w pierwszych 6 miesiącach życia i 600 jednostek w drugim półroczu życia. Od 1. roku życia zapotrzebowanie na witaminę wzrasta i wynosi 1000 jednostek. 

Dlaczego witamina D wpływa na ząbkowanie?

Witamina D wpływa na prawidłowy rozwój gospodarki kostnej. Dzięki temu nie tylko buduje kości, ale także zęby, wpływa również na ich gęstość i mineralizację. Dzieci, które stale przyjmują witaminę D, mogą być o 40 procent mniej narażone na złamania niż te, które nie suplementują dodatkowo tej witaminy. Co więcej, wskazuje się, że witamina D może również zmniejszać ryzyko rozwoju alergii, anemii czy cukrzycy.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma niedobór witaminy D?

Jeśli maluch nie ząbkuje, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do pediatry, który zbada dziecko i zaleci dalsze postępowanie. Lekarz wystawi także skierowanie na badanie krwi, które pozwoli ocenić, jaki jest poziom witaminy D w organizmie. Jeśli będzie jej zbyt mało, zaleci suplementację większymi dawkami. W takiej sytuacji pediatrzy najczęściej przepisują witaminę D w formie leku, a nie suplementu, która lepiej się przyswaja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza