Ile witaminy D3 dla niemowlaka? Dawkowanie witaminy D u dzieci - nowe zalecenia

2021-03-26 9:24

Ile witaminy D3 dla niemowlaka i rocznego dziecka? - pytają rodzice. Suplementacja D3 jest zalecana już od pierwszych dni życia, bez względu na sposób żywienia. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać dawkowanie witaminy D3 u dzieci zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów.

Dawkowanie witaminy D3 u dzieci [NOWE ZALECENIA]
Autor: Getty images

Ile witaminy D3 podawać niemowlęciu, a ile rocznemu dziecku? Zalecenia dotyczące dawkowania witaminy D3 dla dzieci co jakiś czas się zmieniają. Ostatnie wytyczne znajdują się w rekomendacjach neonatologów z 2018 roku. Za ekspertami podpowiadamy, jak powinna wyglądać suplementacja tej substancji i jak dawkować witaminę D3  dzieciom i niemowlętom.

Spis treści

 1. Jaka jest dawka witaminy D3 dla niemowlęcia?
 2. Ile witaminy D dla rocznego dziecka i po 1 roku życia?
 3. Dlaczego witaminę D trzeba suplementować dzieciom?
 4. W naszym kraju niedobory D3 to norma

Jaka jest dawka witaminy D3 dla niemowlęcia?

Specjaliści rekomendują, aby witaminę tę dostawało każde bez wyjątku niemowlę.

 • Dziecko w wieku 0–6 miesięcy powinno dostawać 400 IU (10 μg)na dobę bez względu na sposób karmienia.
 • Dawka dla malucha w wieku 7–12 miesięcy to 400–600 IU (10–15 μg) na dobę, w zależności od podaży tej witaminy w diecie. Należy więc zliczać, ile witaminy D dziecko zjada (w mleku modyfikowanym, rybach itp.), a resztę zapotrzebowania uzupełniać suplementem.

Nowością jest określenie maksymalnej dopuszczalnej dawki: dla noworodków i niemowląt wynosi ona 1000 IU (25 μg) na dobę.

Ile witaminy D dla rocznego dziecka i po 1 roku życia?

 • Dzieci, które skończą rok, powinny otrzymywać 600–1000 IU (15–25 μg) witaminy D na dobę od września do kwietnia. A jeśli wiosną i latem nie jest zapewniona efektywna synteza skórna (dziecko jest stale posmarowane kremem z filtrem), to suplementację trzeba kontynuować przez cały rok.

Najlepiej, aby dawkę suplementacji ustalił lekarz, ponieważ powinna być ona dostosowana do masy ciała dziecka (dzieci otyłe potrzebują więcej witaminy

 • U dzieci otyłych wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.

Suplementy „słonecznej witaminy” dla dzieci mają postać kropelek lub rozkręcanych kapsułek (twist-off). Jeśli karmisz malca mlekiem modyfikowanym, wybierz suplement, w którym witaminie D towarzyszy kwas DHA. To drugi bardzo ważny składnik, którego niemowlęta potrzebują w ilości minimum 100 mg dziennie. Suplementacji DHA nie wymagają dzieci karmione piersią.

Suplementacja witaminy D3

Dlaczego witaminę D trzeba suplementować dzieciom?

Choć nazwano ją witaminą, substancja ta pełni w organizmie raczej rolę hormonu, i to hormonu o wielostronnym korzystnym działaniu. Witamina D ma wiele cennych właściwości:

 • zapewnia prawidłowy rozwój układu kostnego
 • zapobiega krzywicy,
 • wzmacnia odporność.

Deficyt witaminy D jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in.:

W naszym kraju niedobory D3 to norma

Jednym słowem, aby dziecko się zdrowo rozwijało, potrzebuje witaminy D. A ma jej za mało, znacznie mniej niż 20 lat temu. Witaminę tę pozyskujemy na dwa sposoby: przebywając na słońcu (jest wtedy syntetyzowana w skórze) lub jedząc zawierające ją produkty. Oba te źródła są dziś niewystarczające.

Obecnie bowiem, w obawie przed rakiem skóry, chronimy dzieci przed słońcem, stosując kremy z filtrem UV, a sama dieta nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania. Fakty są takie, że w Polsce ok. 90 proc. dzieci ma niedobory witaminy D i każdy maluch już od pierwszych dni życia powinien dostawać tę witaminę w postaci suplementu.

Zobacz także: Witamina D3 w ciąży. Dlaczego należy suplementować witaminę D w ciąży?

Dawkowanie, nadmiar i normy witaminy D3 w ciąży

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza