Dlaczego twoje dziecko budzi się tak wcześnie? Specjalistka od snu zdradza powody

2024-02-10 9:11

Dużo niemowląt i starszych dzieci budzi się jeszcze przed świtem. Dlaczego tak się dzieje i czy da się sprawić, że maluch pośpi dłużej i da pospać rodzicom?

Dlaczego twoje dziecko budzi się tak wcześnie? Specjalistka od snu zdradza powody
Autor: Getty Images Dlaczego twoje dziecko budzi się tak wcześnie? Specjalistka od snu zdradza powody

Czy "spać jak niemowlę" na pewno oznacza spać długo i dobrze? Zdecydowana większość dzieci budzi się wcześnie rano (nocą zaliczając wiele dodatkowych pobudek), przez co ich rodzice o dłuższym śnie mogą jedynie pomarzyć. Dlaczego właściwie tak się dzieje?

Jeśli twoje dziecko notorycznie budzi się przez 6:00 rano, ewidentnie ma ku temu powody. Zobacz, gdzie szukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Czytaj też: Płacze, wierci się albo kręci? 6 przyczyn niespokojnego snu dziecka

Spis treści

  1. Dziecko zbyt późno kładzie się spać
  2. Dziecko kładzie się spać zbyt wcześnie
  3. Za mała ilość snu w dzień
  4. Za dużo snu w dzień
  5. Zbyt jasno w sypialni
  6. Zbyt duża pomoc przy zasypianiu
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Trudno z pozytywnym nastawieniem stawiać czoła rozpoczynającemu się dniowi, kiedy wstajemy obudzeni przez dziecięcy płacz na długo przed budzikiem. Czasem filiżanka mocnej kawy to za mało, zwłaszcza kiedy sytuacja powtarza się dzień w dzień.

Większość dzieci budzi się między 6:00 a 8:00 - jednak są takie, które wstają zdecydowanie wcześniej. Certyfikowana konsultantka snu Izabela Wysmyk znana jako @pani.od.spania podaje sześć możliwych powodów takiego stanu rzeczy.

Dziecko zbyt późno kładzie się spać

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, jak to możliwe? Przecież skoro później poszło spać, to zamiast budzić się skoro świt, powinno raczej odsypiać... Tymczasem konsultantka snu przekonuje, że "przemęczenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zbyt wczesnych porannych pobudek".

To dlatego lepiej nie "przeciągać" pory zasypiania na noc.

Dziecko kładzie się spać zbyt wcześnie

Przesada w drugą stronę tez nie jest dobra. Dziecko, które bardzo wcześnie wstaje, szybciej poczuje się śpiące wieczorem. Kiedy więc przykładowo zaśnie już o 18:00, a będzie potrzebować 11 godzin snu, wstanie... już o 5:00.

Warto pilnować, by maluch zbyt późno nie położył się na drzemkę. Jeśli przypadnie ona zaraz przed porą snu nocnego, sen nocny będzie krótszy, a dziecko obudzi się rano wcześniej.

Czytaj też: Czy budzić dziecko, jeśli śpi w tej pozycji? Oto, co powinnaś wtedy zrobić

Za mała ilość snu w dzień

Przyczyny zbyt małej ilości snu w ciągu dnia mogą być różne. Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiednie warunki do spania. Być może plan dnia jest zbyt napięty, by w grafik wkomponować czas na położenie dziecka na drzemkę? To bardzo ważne, bo (patrz punkt pierwszy), przemęczenie to jedna z głównych przyczyn wczesnych pobudek.

Za dużo snu w dzień

Zbyt duża ilość snu w ciągu dnia też nie jest dobra.

"Każde dziecko ma określone dobowe zapotrzebowanie na sen. Jeśli jego drzemki są bardzo długie, może to prowadzić do skrócenia snu nocnego" - przekonuje konsultantka snu Izabela Wysmyk.

Warto ponownie przeanalizować plan dnia.

Zbyt jasno w sypialni

W pokoju, w którym dziecko przesypia noc, powinno być wystarczająco ciemno. Jeśli w sypialni dziecka nie ma rolet lub zasłon, albo włączona jest lampka nocna, to naturalne, że dziecko może budzić się bardzo wcześnie. To szczególnie ważne latem, kiedy słońce wschodzi wcześniej.

Zbyt duża pomoc przy zasypianiu

Dziecko budzi się w nocy nawet kilkanaście razy. Maluch nie zawsze potrzebuje jednak, by reagować przy każdej pobudce i pomagać mu w usypianiu. Często jest tak, że zbyt duża praca rodzica włożona w usypianie dziecka szybko staje się problemem.

Sen dziecka jest wówczas uzależniony od obecności rodzica i technik, które stosuje, by wyciszyć dziecko. Maluch, który sam umie się wyciszyć i zasnąć, nie będzie miał tak dużego problemu z ponownym zaśnięciem, gdy będzie budził się nad ranem.

Czytaj też: Pokazała, jak uśpić niemowlę w 6 minut. Oburzone matki zwracają uwagę na jeden szczegół

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza