O której drzemka dziecka idącego spać o 19? Rytm dnia i snu zależy od tego, ile mały ma lat

2025-07-05 0:05

O której godzinie położyć dziecko na ostatnią drzemkę i czy wybudzać je, gdy śpi długo? Konsultantka snu nie ma wątpliwości, że godzina ostatniej drzemki zależy od wieku malucha. Zobacz ściągę z podziałem na wiek.

Rodzice czasem zastanawiają się, czy budzić dziecko jeśli zrobiło drzemkę zbyt późno. Dobrze wiedzą, że gdy maluch zaśnie np. w aucie podczas wieczornej podróży do domu, trudno będzie położyć go spać na noc. To dlatego nierzadko decydują się przerwać dziecku sen, by późnym wieczorem nie męczyć się z długim usypianiem dziecka.

Z reguły dzieci rezygnują z drzemki w ciągu dnia w okolicach 2. lub 3. urodzin, jednak zdarza się, że drzemka jest codziennym rytuałem cztero- czy pięciolatka. Warto pamiętać o tym, że jeśli dziecko chce spać w dzień, należy mu to umożliwić. Drzemka w ciągu dnia ma wiele zalet, naukowcy są pewni, że pozytywnie wpływa na rozwój pamięci dziecka. 

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

O której godzinie powinna zakończyć się ostatnia danego dnia drzemka?

Czasem zdarza się, że pomimo zmęczenia dziecko nie chce zasnąć na drzemkę. Próbujemy je położyć przed 15 minut, pół godziny, godzinę, a czasem i dłużej. Niedawno pisałyśmy o tym, że gdy maluch protestuje przed położeniem na drzemkę mimo widocznego rozdrażnienia, raczej nic nie osiągniemy. Tym bardziej, jeśli jest już wieczór, próby położenia dziecka na drzemkę nie mają większego sensu.

Zdaniem konsultantki snu Izabeli Wysmyk to, o której godzinie powinna skończyć się ostatnia drzemka dziecka zależy od jego wieku. Jeśli planujesz położyć dziecko spać na noc o godzinie 19:00, drzemka powinna się zakończyć:

  • 3 − 4 miesiące: 17:00/17:30,
  • 5 − 6 miesięcy: 16:30/17:00,
  • 7 − 8 miesięcy: 16:00/16:30,
  • 9 − 10 miesięcy: 15:30/16:00,
  • 11 − 12 miesięcy: 14:45/15:00,
  • 13 − 18 miesięcy: 14:00/15:00,
  • 18 − 24 miesiące: 13:30/14:00,
  • 2 − 3 lata: 13:00/14:00.

Zbyt późna drzemka = problemy z zasypianiem, płacz przy usypianiu i długi wieczór… brzmi znajomo? 😩

Ten prosty szczegół może naprawdę ułatwić wieczory całej Waszej rodzinie!Zapisz, udostępnij i sprawdź, czy plan dnia Twojego dziecka wspiera spokojny sen nocny o 19:00. 🌙

- pisze konsultantka snu Izabela Wysmyk, która na Instagramie prowadzi profil @pani.od.spania.

Czy krótka drzemka dziecka powinna niepokoić?

Cykl drzemek zależy od wieku, jednak nawet jeśli twoja znajoma ma dziecko w takim wieku jak twoje i chwali sobie jego długie drzemki, nie porównuj, gdy u ciebie jest inaczej. 

Niektóre dzieci wciąż się budzą i nie śpią dłużej niż 30 minut. Z czasem liczba drzemej w ciągu dnia zmaleje, za to wydłużą się. Jedne dzieci zasypiają w łóżeczku, inne tylko na rękach lub podczas jazdy samochodem. Gdy drzemki dziecka są wyjątkowo krótkie warto zadbać o plan dnia: stałe pory karmienia, snu i aktywności. Okresy czuwania nie mogą być zbyt krótkie, inaczej dziecko nie zdąży się zrobić senne.

Pamiętaj, że krótkie drzemki są zupełnie naturalne u dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Gdy sprawiają, że i ciebie dopada permanentne zmęczenie, pomyśl o konsultacji ze specjalistą od snu.

M jak Mama Google News
Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 2. roku życia?
Pytanie 1 z 5
Przeciętny dwulatek używa: