Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Czy to w ogóle możliwe?

2022-12-08 11:30

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku i oduczyć je od bujania przed snem? Co robić, gdy dziecko nie chce spać samo i jak odzwyczaić je od spania z rodzicami? Zobacz, czy nauczenia dziecka spania we własnym łóżeczku rzeczywiście jest takie trudne.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?
Autor: Getty images Oto kilka skutecznych sposobów

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Wydawałoby się, że to nic trudnego, a tymczasem wielu rodzicom spędza to sen z powiek. Niewiele niemowląt zasypia samodzielnie. Jedne muszą czuć bliskość mamy i najchętniej śpią w łóżku z rodzicami. Inne lubią być kołysane do snu. Jak uśpić dziecko w łóżeczku i czy jest to w ogóle możliwe?

Spis treści

  1. Czy warto uczyć dziecko spania we własnym łóżku?
  2. Dlaczego dzieci nie chcą spać same w łóżeczku?
  3. Kiedy zacząć naukę zasypiania w łóżeczku?
  4. Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżeczku? GALERIA
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Czy warto uczyć dziecko spania we własnym łóżku?

Nie ulega wątpliwości, że spanie z dzieckiem ma szereg zalet. Jedną z nich jest m.in. to, że pogłębia więź między dzieckiem a rodzicem. Między innymi dlatego wielu specjalistów zaleca, by dzieci jak najpóźniej wyprowadzały się z sypialni rodziców.

Jeśli jednak czujesz, że tak będzie dla was lepiej, zobacz jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku. Chodzi rzecz jasna nie tylko o samo spanie, lecz także zasypianie w nim.

Czytaj również: Niemowlę nie śpi, wybudza się, zasypia tylko na rękach? Zobacz, co radzi konsultantka snu - cz.1

Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Poznaj opinie specjalistów

Dlaczego dzieci nie chcą spać same w łóżeczku?

Niemowlę przyzwyczajone do usypiania z mamą albo w wózku, nie rozumie dlaczego nagle odkładamy je do łóżeczka i wymagamy, żeby tam usnęło. Jest rozkojarzone, wybite ze swojego rytmu, nie czuje się bezpiecznie. Nastawmy się więc na to, że nauka usypiania w łóżeczku nie będzie prosta.

Dzieci płaczą, domagają się, by wziąć je na ręce. Część mam ulega tym płaczom i dziecko dalej śpi albo z rodzicami, albo w wózku. Pamiętaj, że to naturalne, że maluszek potrzebuje bliskości, z tego powodu słynny trening snu jest nie tyle metodą usypiania, ile uczenia dziecko bezradności: tego, że płaczem nic nie zdziała, więc płakać nie warto.

Kiedy zacząć naukę zasypiania w łóżeczku?

Najpierw musisz ocenić, czy dziecko jest na to gotowe. Większość dzieci zaczyna spać we własnym łóżeczku między 3 a 6 miesiącem życia. Wcześniej malec potrzebuje twojej biskości, ssie pierś kilka razy w nocy, dlatego wspólne spanie jest po prostu wygodniejsze i lepsze. Ale im dłużej to trwa, tym większy opór może wywołać w momencie, gdy powiesz swemu maluszkowi stop.

Naukę samodzielnego zasypiania w łóżeczku rozpocznij w dniu, w którym dziecko nie miało zbyt wielu wrażeń (np. nie było u was gości, nie wyjeżdżaliście nigdzie, nie mieliście szczepienia). Zmiana sposobu zasypiania wywoła w niemowlęciu lęk, nie dokładajmy mu więc dodatkowego stresu.

Nie uczmy również dziecka zasypiania w łóżeczku, gdy w jego życiu zaszły duże zmiany, np. po powrocie mamy do pracy albo zmianie miejsca zamieszkania. Nie róbmy tego w trakcie kolek, infekcji czy bolesnego ząbkowania.

Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżeczku? GALERIA

Warto wiedzieć

Co robić, żeby nie mieć problemu z wieczornym usypianiem?

  • Stosuj stały rytm dnia - wszystkie czynności wieczorem wykonuj w tej samej kolejności. Dziecko szybko się nauczy, że po kolacji, kąpieli, czytaniu bajki jest czas na sen
  • Kładź dziecko spać zawsze o tej samej porze
  • Nie pobudzaj dziecka po południu - zamiast włączania głośnych zabawek czy piosenek, poczytaj maluchowi książeczki
  • Wietrz pokój dziecka i nawilżaj powietrze w sezonie grzewczym
  • Nie zapalaj światła w sypialni