Po czym rozpoznać, że dziecku jest zimno w nocy? Konsultantka snu zdradza 4 sygnały

2023-02-14 12:15

Lepszy sen dziecka to spokojniejsi i bardziej wypoczęci rodzice. Maluch niestety nie powie nam, że jest mu zimno i potrzebuje cieplejszego okrycia. Zareaguje w sposób, który nie zawsze jest dla rodziców oczywisty. Konsultantka snu zdradza jak rozpoznać te subtelne sygnały.

Niemowlę leży w łóżeczku
Autor: Getti Images Po czym rozpoznać, że dziecku jest zimno w nocy? Konsultantka snu zdradza najważniejsze oznaki

Kiedy niemowlę wybudza się w nocy, rodzice szukają przyczyny. W pierwszym odruchu myślimy, że jest mu mokro i zmieniamy pieluszkę. W kolejnym tłumaczymy sobie, że może jest głodne i przystawiamy do piersi. Kiedy jednak maluch wciąż się wybudza i jest niespokojne, martwimy się coraz bardziej.

Hannah jest konsultantką snu, która prowadzi swój profil na Instagramie @sleepserenityconsulting. Dzieli się sprawdzonymi patentami na zasypianie. W jednym ze swoich postów zdradziła najważniejsze oznaki, po których każdy rodzic może poznać, że niemowlakowi jest w nocy za zimno.

Zobacz także: Niemowlę wybudza się zaraz po odłożeniu? Śpi tylko z wami? Zobacz, co radzi konsultantka snu - cz.2

Spis treści

  1. Pozycja, w której śpi niemowlę
  2. Maluch jest niespokojny
  3. Wybudza się w środku nocy
  4. Większa ilość mokrych pieluszek
  5. O tym pamiętaj
Usypianie dzieci

Pozycja, w której śpi niemowlę

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, gdy dziecko wybudza się w nocy, jest zaobserwowanie, w jakiej pozycji śpi. Jeżeli wciąż układa się na boku lub śpi na brzuszku z podłożonymi pod siebie rączkami, to oznaka, że może mu być za zimno.

Co więcej, dzieci, którym jest chłodno, układają się blisko rogów łóżeczka. Wtulają w bok, aby zatrzymać przy sobie więcej ciepła.

Maluch jest niespokojny

Dziecko, któremu jest za zimno, będzie niespokojne. Może nam się również wydawać, że wciąż wędruje po łóżeczku. Często się przemieszcza i obraca, co także powinno wzbudzić nasz niepokój. Jest to bowiem kolejny objaw, że niemowlę potrzebuje cieplejszego okrycia lub większej temperatury w pomieszczeniu.

Wybudza się w środku nocy

Konsultantka snu zwraca również uwagę, że częste wybudzanie w nocy dziecka, które jest zdenerwowane, krzyczy i płacze, to również częsta oznaka wychłodzenia.

Rodzice myślą jednak, że maluchowi coś się przyśniło i ma koszmary senne, próbują go uspokoić. Często w takiej sytuacji przytulają niemowlę, co sprawia, że jest mu cieplej i zaczyna się uspokajać.

Innym razem maluch może budzić się nad ranem i nie może ponownie zasnąć. Pobudka o 4 nad ranem to także może być jeden z objawów, że jest mu po prostu za zimno.

Większa ilość mokrych pieluszek

Konsultantka wyjaśnia, że kiedy organizmowi jest zbyt chłodno, próbuje oszczędzać zgromadzoną energię. W tym celu pozbywa się moczu, co możemy zaobserwować zwiększoną ilością mokrych pieluszek podczas snu dziecka. Dodatkowo organizm zwiększa ruchy jelit, co objawia się przelewaniem w brzuszku lub gazami.

O tym pamiętaj

Konsultantka podkreśla jednak, że powyższe wskazówki, które mogą sugerować, że maluchowi jest za zimno, niekiedy występują z innych powodów. Przykładowo wybudzanie w środku nocy, któremu towarzyszy płacz, mogą pojawić się także podczas przeziębienia i gorączki. Jeżeli zachowanie dziecka w nocy cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.

Specjalistka zwraca uwagę, że najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy dziecku jest wystarczająco ciepło, to sprawdzić temperaturę na jego plecach lub klatce piersiowej. Powinny być ciepłe, nie chłodne, ani wilgotne. To normalne, że dłonie i stopy będą trochę chłodniejsze.

Idealna temperatura w pokoju, aby zapewnić maluchowi spokojniejszy sen, to według konsultantki snu 20–22 stopnie Celsjusza. Jeżeli w pomieszczeniu jest chłodniej, należy cieplej ubrać niemowlę do snu.

Czytaj także: Jak ubierać niemowlę zimą, aby nie zmarzło na spacerze?

Bezsenność u niemowlaka – kiedy występuje i jak jej zapobiegać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza