Sposoby na rannego ptaszka. Te triki sprawią, że niemowlę pośpi dłużej, zamiast zrywać się o 4.

2022-10-19 11:59

Za oknem jeszcze ciemno, a twoje dziecko już gaworzy i domaga się twojej uwagi? Niemowlęta to ranne ptaszki, ale dla rodzica pobudka o świcie to prawdziwa męka. Co zrobić, aby kilkumiesięczne dziecko spało dłużej i nie zrywało się o 4 rano? Terapeutka ma dla was kilka rad.

Niemowlę w łóżku wysuwa się spod kołdry
Autor: Getty images Sposoby na rannego ptaszka. Te triki sprawią, że niemowlę pośpi dłużej i nie będzie zrywać się o 4 rano

Na pewno wiesz, o czym mówimy. Jest godzina 4, 5 rano, a twoje dziecko jest już pełne energii i ochoty do zabawy. Wiele niemowląt budzi się bardzo wcześniej rano i nie chce już ponownie zasnąć. A przecież dla mamy, której noc był pełna pobudek na karmienie czy tulenie plączącego dziecka, każda minuta snu jest na wagę złota. Zabawa o świcie nie jest więc tym, o czym marzy niewyspany rodzic. Pewna lekarka radzi rodzicom, jak tego uniknąć.

Spis treści

  1. Dlaczego niemowlęta budzą się o świcie?
  2. Jak pomóc rannemu ptaszkowi spać dłużej? 
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Dlaczego niemowlęta budzą się o świcie?

Przeciętny niemowlak śpi kilkanaście godzin na dobę. Dla dzieci miesięcznych dobowa dawka snu to 16-18 godzin, dla 2-3-miesięcznych - 15-16 godzin. Wliczają się w to oczywiście drzemki w ciągu dnia.  

Większość dzieci w tym wieku chodzi spać wcześnie, więc po 8-10 godzinach nocnego wypoczynku ich sen staje się lżejszy. Wystarczy jakiś bodziec - głośniejszy dźwięk czy głód, aby malec się obudził. A ponieważ jego senność nad ranem jest już mniejsza -  trudniej mu ponownie usnąć. 

Trzeba do tego dodać naturalny mechanizm organizmu, który decyduje o naszym śnie i czuwaniu. To wahania poziomu melatoniny. Wczesnym rankiem, gdy robi się widno, słońce wschodzi, poziom tego hormonu spada dając sygnał, że nadszedł czas, aby się obudzić. 

Nie bez znaczenia jest też wielka w tym czasie u dziecka ciekawość świata, która każe maluchowi zacząć działać, obserwować, doświadczać, zamiast przytulić się i zapaść w drzemkę. 

Czytaj również: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Jak pomóc rannemu ptaszkowi spać dłużej? 

Emma Hubbard jest terapeutką i mamą dwojga dzieci. W swoim ostatnim filmie w mediach społecznościowych, dzięki którym pomaga i doradza innym rodzicom, wymieniła 3 sposoby, które pozwolą niemowlęciu dłużej spać. Jej zdaniem powodem, dla którego dzieci budzą się o 4-5 rano, jest zły wzorzec snu. Zdaniem ekspertki przełamanie go i zmiana na prawidłowy nie jest trudna, choć wymaga trochę czasu. 

Zdaniem terapeutki powodem, dla którego niemożliwe jest ponowne uśpienie dziecka po pobudce o 4 rano lub 5 rano, są wymienione wyżej trzy czynniki: mniejsza potrzeba snu po kilku godzinach nocnego wypoczynku, spadek poziomu melatoniny i lekki o tej porze sen, który ułatwia wybudzenie.

Ekspertka podaje rodzicom pięć wskazówek, które pomogą dziecku (i wam) spać dłużej niż do 5 rano. 

1. Postępuj zgodnie z harmonogramem snu odpowiednim do wieku dziecka (tabelka niżej)

Harmonogram mówiący ile powinno spać dziecko, jest oczywiście tylko orientacyjną informacja dla rodziców, pozwoli ci przede wszystkim wprowadzić stały rytm dnia do życia dziecka, po drugie - kontrolować ilość snu dziecka. Malec nie powinien spać dłużej w dzień, a krócej w nocy czy odwrotnie, a tym samym będzie miało odpowiednie „ciśnienie" snu, aby spać przez 10 do 12 godzin w nocy. 

Niemowlęta, które śpią zbyt długo w ciągu dnia, nie będą potrzebowały odpowiednio długiego snu w nocy, więc będą budzić się wcześnie rano.

wiek ilość snu w ciągu dnia ilość snu w nocy
0-1 miesiąc 4-8 drzemek (5-7 godzin) 17-18 godzin
2-3 miesiące 3-5 drzemek (4-5 godzin) 16-17 godzin
3-4 miesiące 3-4 drzemki (3-4 godziny) 15-16 godzin
4-6 miesięcy 2-3 drzemki (2-3 godzin) 14-15,5 godziny
6-9 miesięcy 2-3 drzemki (2-3 godziny) 14-15 godzin
9-12 miesięcy 2 drzemki (2-2,5 godziny)  13-14 godzin

2. Traktuj poranne pobudki jak nocne przebudzenie

Jeśli malec obudzi się o 4 rano, postępuj tak jak w nocy, czyli dokładnie tak, jak zrobiłabyś to, gdyby niemowlę obudziło się o północy (nakarm, przytul, weź do łóżka itd.). Chodzi o to, aby nie zachęcać dziecka do wyrobienia nawyku wczesnego wstawania. Sama też nie wstawaj i nie kręć się po domu, aby utrzymać atmosferę nocy. 

3. Utrzymuj ciemność w sypialni dziecka

Grube, ciemne zasłony czy rolety sprawią, że organizm dziecka nie będzie reagował na światło i nie będzie ulegał wahaniom melatoniny. Zapewnij dziecku sen w ciemności, bo ekspozycja na światło reguluje naturalnym wewnętrzny zegar dziecka.  

4. Zapewnij ciszę

Hałas w domu, z sąsiedztwa, nawet śpiew ptaków czy dźwięki samochodów na ulicy, mogą rano wybudzić dziecko. Nie da się ograniczyć hałasów z zewnątrz, ale możesz włączać rano zabawkę z białym szumem, który ukoi niemowlę i zamaskuje dźwięki otoczenia. 

5. Naucz dziecko samodzielnego zasypiania

Każdy z nas budzi się w nocy, ale my - dorośli, potrafimy ponownie zasnąć: zmieniamy pozycję, zamykamy oczy itd. Warto uczyć tego samego dziecko, już od pierwszych dni jego życia.

Gdy malec obudzi się w nocy czy nad ranem, co zdarza się często między cyklami snu, będzie umiał zasnąć samodzielnie. „Umiejętność zaśnięcia i powrotu do snu po nocnym przebudzeniu jest kluczową umiejętnością w zapobieganiu zbyt wczesnym pobudkom" - podsumowuje ekspertka.