Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź, jak sobie radzić z lękiem i stresem

2021-11-09 13:26

Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.

Według doktora Benjamina Hardinga, neonatologa z kalifornijskiego Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Loma Linda, dzieci urodzone przed 35. tygodniem ciąży spędzają w inkubatorze od kilku dni do kilku miesięcy. To czas bardzo trudny dla rodziców, nie tylko w czasie pandemii (nie wszystkie szpitale pozwalają na pobyt opiekunów na oddziale wcześniaków).

Jak pomóc sobie w tej trudnej sytuacji i jak oswoić lęk i smutek z powody przedwczesnych narodzin swojego dziecka?

Spis treści

  1. Stres i lęk rodziców wcześniaka
  2. Domagaj się informacji
  3. Włącz się w opiekę nad dzieckiem
  4. Ciesz się z każdego sukcesu
  5. Akceptuj pomoc
  6. Znajdź czas dla siebie
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Stres i lęk rodziców wcześniaka

Jeśli jesteś mamą wcześniaka, a twoje dziecko przebywa właśnie w szpitalu, rozumiesz to doskonale. Od momentu porodu jesteś zestresowana i przerażona, tym, co was spotkało. Czekałaś z utęsknieniem na narodziny dziecka, szykowałaś łóżeczko i ubranka, tymczasem twoje maleństwo leży w inkubatorze w samej pieluszce, podpięte do rurek i piszczących aparatów.

Nie możesz go przytulić ani nakarmić. Walczysz z lękiem o zdrowie dziecka, niepewnością wynikająca z braku wiedzy na temat wcześniactwa, a także z poczuciem winy, że może zrobiłaś coś nie tak, co spowodowało poród przed terminem. Zdaniem specjalistów, przedwczesny poród prawie nigdy nie jest winą matki i jej zaniedbań. Warto o tym pamiętać, gdy będziesz stawić czoła sytuacji i radziła sobie z emocjami. W jaki sposób pokonać stres, aby być silną dla swojego dziecka?

Czytaj również: Czego potrzebuje wcześniak? Przydatne sprzęty i dobra atmosfera

Moje dziecko jest wcześniakiem - co to oznacza? [PORADNIK dla rodziców]

Domagaj się informacji

Jeśli masz dziecko na oddziale dla wcześniaków, bądź w stałym kontakcie z lekarzami. Pytaj ich o wszystko i żądaj informacji. Skup się na zdobyciu wiedzy, na temat wcześniactwa – to co nie znane, budzi większy lęk. Nie bój się zadawania pytań na temat postępowania medycznego, leczenia, problemów, które się pojawiają. Brak pełnych informacji pogłębi tylko twój stres.

Dobrym pomysłem są rozmowy z innymi rodzicami mającymi taki sam problem. Możesz zapisać się na fora rodziców wcześniaków - znajdziesz tam nie tylko zrozumienie, ale i wiele cennych rad.

Włącz się w opiekę nad dzieckiem

Dr Harding ze Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Loma Linda radzi, aby rodzice wcześniaków włączyli się w opiekę nad dzieckiem – oczywiście w miarę możliwości. Daje to poczucie panowania nad sytuacją i możliwość bezcennego kontaktu z dzieckiem.

Wystarczy, że będziesz odciągać pokarm lub przynosić pieluszki z domu – zaoferuj taki wkład w opiekę nad malce, na jaki pozwala ci sytuacja.

Pamiętaj, że nawet w czasie COVID–u masz prawo do przebywania z dzieckiem. Od stycznia 2021 rodzice wcześniaków mogą wejść na oddział już od siódmego dnia po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. To zalecenie konsultanta krajowego i ministerstwa zdrowia, które powinno być respektowane przez wszystkie szpitale.

Ciesz się z każdego sukcesu

Pobyt dziecka na oddziale dla wcześniaków to ogromny problem, dlatego próbuj pokonać smutek i rozczarowanie każdym małym sukcesem – przyrost wagi noworodka, wypite mleko, odłączenia od aparatury – to prawdziwe powody do świętowania.

Notuj informacje o rozwoju i postępach dziecka oraz wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele, które maluch osiąga — album z wycinkami o czasie spędzonym na OIOM-ie będzie kiedyś dla was pięknym wspomnieniem.

Czytaj również: Zero separacji mamy i wcześniaka! Międzynarodowa akcja w czasie pandemii

Powikłania i problemy zdrowotne, jakie zagrażają wcześniakom

Akceptuj pomoc

Jesteś w wyjątkowej i trudnej sytuacja, dlatego nie wstydź się prosić albo przyjmować czyjejś pomocy. Zaakceptuj wsparcie rodziny i przyjaciół – zwłaszcza jeśli w domu zostało starsze dziecko.

Czasami nieproszone rady lub trudne pytania, niepotrzebnie potęgują strach rodziców. Lepiej tego unikać, dlatego jeśli znajomi pytają cię o maluszka, a jest to dla ciebie męczące lub przykre, powiedz im to. Na pewno zrozumieją, a ty będziesz się lepiej czuła odbierając telefony od nich.

Znajdź czas dla siebie

Im bardziej jesteś zmęczona, tym trudniejsza i frustrująca może być dla ciebie cała sytuacja. Chociaż wydaje ci się, że nie możesz odstąpić dziecka na krok, bo bez ciebie nie da sobie rady, pamiętaj o sobie.

Musisz mieć się do walki o zdrowie malca, dlatego wysypiaj się, jedz i odpoczywaj. Im będziesz mieć lepsze samopoczucie, tym więcej dobrych emocji przekażesz swojemu dziecku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza