Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź, jak sobie radzić z lękiem i stresem

2021-11-09 13:26

Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.

Według doktora Benjamina Hardinga, neonatologa z kalifornijskiego Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Loma Linda, dzieci urodzone przed 35. tygodniem ciąży spędzają w inkubatorze od kilku dni do kilku miesięcy. To czas bardzo trudny dla rodziców, nie tylko w czasie pandemii (nie wszystkie szpitale pozwalają na pobyt opiekunów na oddziale wcześniaków).

Jak pomóc sobie w tej trudnej sytuacji i jak oswoić lęk i smutek z powody przedwczesnych narodzin swojego dziecka?

Spis treści

  1. Stres i lęk rodziców wcześniaka
  2. Domagaj się informacji
  3. Włącz się w opiekę nad dzieckiem
  4. Ciesz się z każdego sukcesu
  5. Akceptuj pomoc
  6. Znajdź czas dla siebie
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Stres i lęk rodziców wcześniaka

Jeśli jesteś mamą wcześniaka, a twoje dziecko przebywa właśnie w szpitalu, rozumiesz to doskonale. Od momentu porodu jesteś zestresowana i przerażona, tym, co was spotkało. Czekałaś z utęsknieniem na narodziny dziecka, szykowałaś łóżeczko i ubranka, tymczasem twoje maleństwo leży w inkubatorze w samej pieluszce, podpięte do rurek i piszczących aparatów.

Nie możesz go przytulić ani nakarmić. Walczysz z lękiem o zdrowie dziecka, niepewnością wynikająca z braku wiedzy na temat wcześniactwa, a także z poczuciem winy, że może zrobiłaś coś nie tak, co spowodowało poród przed terminem. Zdaniem specjalistów, przedwczesny poród prawie nigdy nie jest winą matki i jej zaniedbań. Warto o tym pamiętać, gdy będziesz stawić czoła sytuacji i radziła sobie z emocjami. W jaki sposób pokonać stres, aby być silną dla swojego dziecka?

Czytaj również: Czego potrzebuje wcześniak? Przydatne sprzęty i dobra atmosfera

Moje dziecko jest wcześniakiem - co to oznacza? [PORADNIK dla rodziców]

Domagaj się informacji

Jeśli masz dziecko na oddziale dla wcześniaków, bądź w stałym kontakcie z lekarzami. Pytaj ich o wszystko i żądaj informacji. Skup się na zdobyciu wiedzy, na temat wcześniactwa – to co nie znane, budzi większy lęk. Nie bój się zadawania pytań na temat postępowania medycznego, leczenia, problemów, które się pojawiają. Brak pełnych informacji pogłębi tylko twój stres.

Dobrym pomysłem są rozmowy z innymi rodzicami mającymi taki sam problem. Możesz zapisać się na fora rodziców wcześniaków - znajdziesz tam nie tylko zrozumienie, ale i wiele cennych rad.

Włącz się w opiekę nad dzieckiem

Dr Harding ze Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Loma Linda radzi, aby rodzice wcześniaków włączyli się w opiekę nad dzieckiem – oczywiście w miarę możliwości. Daje to poczucie panowania nad sytuacją i możliwość bezcennego kontaktu z dzieckiem.

Wystarczy, że będziesz odciągać pokarm lub przynosić pieluszki z domu – zaoferuj taki wkład w opiekę nad malce, na jaki pozwala ci sytuacja.

Pamiętaj, że nawet w czasie COVID–u masz prawo do przebywania z dzieckiem. Od stycznia 2021 rodzice wcześniaków mogą wejść na oddział już od siódmego dnia po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. To zalecenie konsultanta krajowego i ministerstwa zdrowia, które powinno być respektowane przez wszystkie szpitale.

Ciesz się z każdego sukcesu

Pobyt dziecka na oddziale dla wcześniaków to ogromny problem, dlatego próbuj pokonać smutek i rozczarowanie każdym małym sukcesem – przyrost wagi noworodka, wypite mleko, odłączenia od aparatury – to prawdziwe powody do świętowania.

Notuj informacje o rozwoju i postępach dziecka oraz wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele, które maluch osiąga — album z wycinkami o czasie spędzonym na OIOM-ie będzie kiedyś dla was pięknym wspomnieniem.

Czytaj również: Zero separacji mamy i wcześniaka! Międzynarodowa akcja w czasie pandemii

Powikłania i problemy zdrowotne, jakie zagrażają wcześniakom

Akceptuj pomoc

Jesteś w wyjątkowej i trudnej sytuacja, dlatego nie wstydź się prosić albo przyjmować czyjejś pomocy. Zaakceptuj wsparcie rodziny i przyjaciół – zwłaszcza jeśli w domu zostało starsze dziecko.

Czasami nieproszone rady lub trudne pytania, niepotrzebnie potęgują strach rodziców. Lepiej tego unikać, dlatego jeśli znajomi pytają cię o maluszka, a jest to dla ciebie męczące lub przykre, powiedz im to. Na pewno zrozumieją, a ty będziesz się lepiej czuła odbierając telefony od nich.

Znajdź czas dla siebie

Im bardziej jesteś zmęczona, tym trudniejsza i frustrująca może być dla ciebie cała sytuacja. Chociaż wydaje ci się, że nie możesz odstąpić dziecka na krok, bo bez ciebie nie da sobie rady, pamiętaj o sobie.

Musisz mieć się do walki o zdrowie malca, dlatego wysypiaj się, jedz i odpoczywaj. Im będziesz mieć lepsze samopoczucie, tym więcej dobrych emocji przekażesz swojemu dziecku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza