Kangurowanie lepsze od inkubatora. WHO wprowadza nowe rekomendacje dla wcześniaków

2022-11-16 11:02

W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.

wcześniak na piersi mamy
Autor: Getty images Kangurowanie lepsze od inkubatora. WHO wprowadza nowe rekomendacje dotyczące wcześniaków

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe wytyczne, mające na celu zwiększenie szans przeżycia i poprawy zdrowia wcześniaków (czyli dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży) oraz noworodków z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kilograma). Co ciekawe, rekomendacje te oznaczają odejście od wcześniejszych zaleceń ustalonych przez tę samą instytucję.

Zgodnie z nowymi, bo opublikowanymi 15 listopada, wytycznymi WHO, kangurowanie wcześniaków i kontakt skóra do skóry, powinny rozpocząć się natychmiast po narodzinach dziecka, z pominięciem inkubatora. Wcześniejsze instrukcje wymagały krótkiej separacji od rodzica, ponieważ dziecko najpierw wymagało przebywania w inkubatorze przez około trzy-cztery dni.

"Oznacza to znaczącą zmianę - w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi i powszechnymi praktykami klinicznymi, odzwierciedlającą ogromne korzyści zdrowotne płynące z zapewnienia opiekunom i ich wcześniakom bliskości po urodzeniu bez konieczności rozdzielania się" - czytamy w komunikacie WHO.

Spis treści

  1. Rodzi się coraz więcej wcześniaków
  2. Kangurowanie lepsze od inkubatora
  3. Nowe rekomendacje nie tylko dla krajów słabo rozwiniętych
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Rodzi się coraz więcej wcześniaków

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, liczba przedwczesnych porodów rośnie. To około 15 milionów urodzeń rocznie lub więcej niż jedno na dziesięć urodzeń na całym świecie. Przedwczesny poród jest obecnie główną przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. 

Podobnie smutne są statystyki dotyczące narodzin małych dzieci - według WHO rocznie ponad 20 milionów noworodków przychodzi na świat z niską wagę urodzeniową.

Według WHO, miejsce urodzenia ma ogromny wpływ na szansę przeżycia wcześniaków. Największy odsetek dzieci umierających z powodu wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dotyczy krajów nisko rozwiniętych - przeżywa zaledwie 10 procent takich maluchów. W krajach rozwiniętych przeżywają prawie wszystkie. 

Czytaj również: Kangurowanie zdrowego noworodka – czy jest potrzebne i dlaczego?

Wcześniaki doganiają rówieśników dopiero w liceum. Ale eksperci uspokajają

Kangurowanie lepsze od inkubatora

Wcześniaki i małe dzieci często mają trudności z kontrolowaniem temperatury ciała i często potrzebują pomocy medycznej w oddychaniu, ponieważ brakuje im tkanki tłuszczowej. Poprzednie zalecenia mówiły o konieczności oddzielenia dziecka od matki w pierwszych dniach po przedwczesnym porodzie i stabilizowania stanu malca w inkubatorze przez pierwsze 3 do 7 dni. 

Jednak badania wykazały, że rozpoczęcie kangurowania zaraz po porodzie jest dużo skuteczniejsze: ratuje życie większej liczbie dzieci, zmniejsza infekcje i hipotermię oraz pomaga w karmieniu piersią

"Większość z nich można uratować dzięki wykonalnym, opłacalnym środkom, w tym wysokiej jakości opiece przed, w trakcie i po porodzie, profilaktyce i leczeniu powszechnych infekcji oraz kangurowaniu matki – chodzi o łączenie kontaktu skóra do skóry w specjalnym nosidle lub chuście z głównym opiekunem, zwykle matką, z wyłącznym karmieniem piersią"- czytamy w rekomendacjach.

– Pierwszy uścisk z rodzicem jest nie tylko ważny emocjonalnie, ale także absolutnie krytyczny dla poprawy szans przeżycia i wyników zdrowotnych dzieci małych i wcześniaków – powiedziała dr Karen Edmond, specjalista ds. zdrowia noworodków w WHO.

- W czasach COVID-19 wiemy, że wiele kobiet było niepotrzebnie oddzielanych od swoich dzieci, co może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia dzieci urodzonych wcześnie lub z niską wagą. Te nowe wytyczne podkreślają potrzebę zapewnienia wspólnej opieki rodzinom i wcześniakom oraz zapewnienia rodzicom najlepszego możliwego wsparcia w tym często wyjątkowo stresującym i niespokojnym okresie.

Czytaj również: Skóra do skóry po cesarce - jak szybko mama dostaje dziecko po cc?

Nowe rekomendacje nie tylko dla krajów słabo rozwiniętych

Jak zapewnia WHO, nowe rekomendacje mają szczególne znaczenie w krajach słabo rozwiniętych, ale powinny być wdrożone również w innych miejscach na świecie, aby wszędzie rodzice i noworodki mogli być razem przez cały czas.

Organizacja podkreśla również znaczenie karmienia piersią dla dzieci przedwcześnie urodzonych: badania pokazują, że zmniejsza ono ryzyko infekcji. W sytuacjach, gdy mama nie może podawać piersi, dziecko powinno być karmione mlekiem z banków mleka.

„Wcześniaki mogą przetrwać, rozwijać się i zmieniać świat – ale każde dziecko musi mieć taką szansę ” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.