Kangurowanie lepsze od inkubatora. WHO wprowadza nowe rekomendacje dla wcześniaków

2022-11-16 11:02

W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.

wcześniak na piersi mamy
Autor: Getty images Kangurowanie lepsze od inkubatora. WHO wprowadza nowe rekomendacje dotyczące wcześniaków

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe wytyczne, mające na celu zwiększenie szans przeżycia i poprawy zdrowia wcześniaków (czyli dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży) oraz noworodków z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kilograma). Co ciekawe, rekomendacje te oznaczają odejście od wcześniejszych zaleceń ustalonych przez tę samą instytucję.

Zgodnie z nowymi, bo opublikowanymi 15 listopada, wytycznymi WHO, kangurowanie wcześniaków i kontakt skóra do skóry, powinny rozpocząć się natychmiast po narodzinach dziecka, z pominięciem inkubatora. Wcześniejsze instrukcje wymagały krótkiej separacji od rodzica, ponieważ dziecko najpierw wymagało przebywania w inkubatorze przez około trzy-cztery dni.

"Oznacza to znaczącą zmianę - w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi i powszechnymi praktykami klinicznymi, odzwierciedlającą ogromne korzyści zdrowotne płynące z zapewnienia opiekunom i ich wcześniakom bliskości po urodzeniu bez konieczności rozdzielania się" - czytamy w komunikacie WHO.

Spis treści

  1. Rodzi się coraz więcej wcześniaków
  2. Kangurowanie lepsze od inkubatora
  3. Nowe rekomendacje nie tylko dla krajów słabo rozwiniętych
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Rodzi się coraz więcej wcześniaków

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, liczba przedwczesnych porodów rośnie. To około 15 milionów urodzeń rocznie lub więcej niż jedno na dziesięć urodzeń na całym świecie. Przedwczesny poród jest obecnie główną przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. 

Podobnie smutne są statystyki dotyczące narodzin małych dzieci - według WHO rocznie ponad 20 milionów noworodków przychodzi na świat z niską wagę urodzeniową.

Według WHO, miejsce urodzenia ma ogromny wpływ na szansę przeżycia wcześniaków. Największy odsetek dzieci umierających z powodu wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dotyczy krajów nisko rozwiniętych - przeżywa zaledwie 10 procent takich maluchów. W krajach rozwiniętych przeżywają prawie wszystkie. 

Czytaj również: Kangurowanie zdrowego noworodka – czy jest potrzebne i dlaczego?

Wcześniaki doganiają rówieśników dopiero w liceum. Ale eksperci uspokajają

Kangurowanie lepsze od inkubatora

Wcześniaki i małe dzieci często mają trudności z kontrolowaniem temperatury ciała i często potrzebują pomocy medycznej w oddychaniu, ponieważ brakuje im tkanki tłuszczowej. Poprzednie zalecenia mówiły o konieczności oddzielenia dziecka od matki w pierwszych dniach po przedwczesnym porodzie i stabilizowania stanu malca w inkubatorze przez pierwsze 3 do 7 dni. 

Jednak badania wykazały, że rozpoczęcie kangurowania zaraz po porodzie jest dużo skuteczniejsze: ratuje życie większej liczbie dzieci, zmniejsza infekcje i hipotermię oraz pomaga w karmieniu piersią

"Większość z nich można uratować dzięki wykonalnym, opłacalnym środkom, w tym wysokiej jakości opiece przed, w trakcie i po porodzie, profilaktyce i leczeniu powszechnych infekcji oraz kangurowaniu matki – chodzi o łączenie kontaktu skóra do skóry w specjalnym nosidle lub chuście z głównym opiekunem, zwykle matką, z wyłącznym karmieniem piersią"- czytamy w rekomendacjach.

– Pierwszy uścisk z rodzicem jest nie tylko ważny emocjonalnie, ale także absolutnie krytyczny dla poprawy szans przeżycia i wyników zdrowotnych dzieci małych i wcześniaków – powiedziała dr Karen Edmond, specjalista ds. zdrowia noworodków w WHO.

- W czasach COVID-19 wiemy, że wiele kobiet było niepotrzebnie oddzielanych od swoich dzieci, co może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia dzieci urodzonych wcześnie lub z niską wagą. Te nowe wytyczne podkreślają potrzebę zapewnienia wspólnej opieki rodzinom i wcześniakom oraz zapewnienia rodzicom najlepszego możliwego wsparcia w tym często wyjątkowo stresującym i niespokojnym okresie.

Czytaj również: Skóra do skóry po cesarce - jak szybko mama dostaje dziecko po cc?

Nowe rekomendacje nie tylko dla krajów słabo rozwiniętych

Jak zapewnia WHO, nowe rekomendacje mają szczególne znaczenie w krajach słabo rozwiniętych, ale powinny być wdrożone również w innych miejscach na świecie, aby wszędzie rodzice i noworodki mogli być razem przez cały czas.

Organizacja podkreśla również znaczenie karmienia piersią dla dzieci przedwcześnie urodzonych: badania pokazują, że zmniejsza ono ryzyko infekcji. W sytuacjach, gdy mama nie może podawać piersi, dziecko powinno być karmione mlekiem z banków mleka.

„Wcześniaki mogą przetrwać, rozwijać się i zmieniać świat – ale każde dziecko musi mieć taką szansę ” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza