Co tak naprawdę robi położna podczas porodu? 11 rzeczy, o których nie miałaś pojęcia

2023-02-16 16:04

Położna jest z przyszłą mamą przez cały okres porodu. Wiadomo, że jej zadaniem jest pilnowanie stanu matki oraz dziecka, które ma przyjść na świat. Co jednak dokładnie robi położna w trakcie porodu, który może trwać kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin? Położna zdradziła krok po kroku, jakie są jej obowiązki.

Położna poród
Autor: Instagram/@maternitypage 11 rzeczy, które robi położna podczas porodu. Wiedziałaś o nich wszystkich?

Kobieta, która rodzi, nie za bardzo interesuje się tym, co robią osoby w jej otoczeniu. Widzi położną, czasami nawet jej słucha, ale gdy zbliża się kulminacyjna faza porodu, nic się nie liczy poza wydaniem na świat dziecka.

Na Instagramie na koncie @maternitypage, poświęconym ciąży, połogowi i dzieciom, pojawił się filmik, który zdradza, co tak naprawdę robi położna podczas porodu.

Zobacz także: Narzekasz na położną? Zobacz, jak to wygląda z jej perspektywy

Spis treści

  1. Przygotowanie łóżka do porodu
  2. Podkłady pod łóżkiem
  3. Zestaw ratunkowy i niezbędne akcesoria
  4. Położna przygotowana na „dwójkę”
  5. Pojawienie się główki
  6. Spisanie godziny narodzin dziecka
  7. Spisanie godziny porodu łożyska
  8. Czyszczenie łóżka
  9. Składanie łóżka
  10. Sprzątanie sali porodowej
  11. Przekąski, woda i miejsce relaksu
Jak przygotować plan porodu?

Przygotowanie łóżka do porodu

W końcowej fazie porodu, gdy konieczne jest przejście do parcia, położna szybko przygotowuje specjalne łóżko. W jednej z konfiguracji łóżko to pełni funkcję łóżka szpitalnego, na którym kobieta odpoczywa przed porodem. Wystarczy jednak usunąć dolną część, ustawić podpory na nogi, aby swoim wyglądem bardziej przypominało fotel ginekologiczny.

Wiele takich łóżek jest sterowana elektrycznie, ale niektóre modele trzeba ustawiać w odpowiedniej pozycji ręcznie.

Podkłady pod łóżkiem

Następnym krokiem jest ułożenie przez położną podkładu na podłodze. Wszystko po to, aby po narodzinach dziecka, łatwiej było zapewnić czystość i komfort rodzącej.

Zestaw ratunkowy i niezbędne akcesoria

Na nagraniu położna prezentuje, jak dokładnie sprawdza zestaw ratunkowy wraz z akcesoriami. Wszystko na wypadek, gdyby noworodek potrzebował resuscytacji od razu po porodzie.

Personel medyczny musi być przygotowany na wszelkie powikłania. Ma to na celu przewidywanie odpowiednich działań, mających na celu uratowanie życia dziecka. Odpowiedni sprzęt i wcześniej opracowany plan to podstawa.

Położna przygotowuje również inne akcesoria w tym ubranka dla noworodka.

Położna przygotowana na „dwójkę”

Zrobienie kupy podczas porodu to coś całkowicie naturalnego. Położne są przygotowane na wszystko, w tym na podtarcie rodzącej podczas parcia.

Warto tu zaznaczyć, że tego typu sytuacje nie są zależne jedynie od wysiłku, który kobieta wkłada w urodzenie dziecka. Wiele również zależy od samej budowy jej ciała.

Pojawienie się główki

Położna zaznacza również na specjalnym urządzeniu czas, w którym pojawiła się główka dziecka.

Główka dziecka pojawia się pod koniec drugiej fazy porodu. Jest to bardzo ważny moment, gdyż to właśnie wtedy dochodzi do ochrony krocza lub zostaje podjęta decyzja o nacięciu krocza.

Spisanie godziny narodzin dziecka

Godzina porodu jest spisywana co do minuty i umieszczana w dokumentacji szpitalnej. Położna umieszcza ją także na opasce, którą zakłada się na nadgarstku noworodka.

Spisanie godziny porodu łożyska

Poród łożyska jest ostatnim etapem trzeciej fazy porodu. Niekiedy poród łożyska trwa około 30 minut, a czasami wystarczy lekkie parcie, aby je z siebie wydalić.

Urodzenie łożyska jest niezbędne, gdyż pozostawienie nawet najmniejszego fragmentu może spowodować komplikacje poporodowe w tym poważną infekcję, a nawet krwotok. Dlatego lekarz dokładnie ogląda wnętrze macicy. W razie konieczności niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania w znieczuleniu miejscowym.

Położna musi dokładnie zanotować czas porodu łożyska, co jest potwierdzeniem, że żaden fragment nie pozostał w macicy.

Czyszczenie łóżka

Następnym krokiem, który wykonuje położna to obmycie ciepłą wodą łóżka po porodzie. Nie mogą zostać żadne zanieczyszczenia i resztki krwi.

Składanie łóżka

Po dokładnym oczyszczeniu położna składa łóżko, na którym kobieta będzie mogła się położyć. Zmieniane są również prześcieradła i podkłady, aby zapewnić młodej mamie świeżość i czystość.

Sprzątanie sali porodowej

W kolejnym kroku jest sprzątana sala porodowa. Podkład na podłodze jest zabierany i wyrzucany do kosza, a wraz z nim wszystkie nieczystości, które zgromadziły się podczas porodu. Podłoga jest dezynfekowana. Zabierany jest także sprzęt, który mógł być niezbędny przy porodzie.

Przekąski, woda i miejsce relaksu

Ostatnim punktem jest dostarczenie kobiecie po porodzie przekąsek, choć w polskich szpitalach najczęściej jest to po prostu obiad lub kolacja w zależności od pory dnia.

Położna może również przygasić światło i zasłonić żaluzje, aby młoda mama mogła się w pełni zrelaksować po tak dużym wysiłku.

Czytaj także: Poród bez bólu? 10 sposobów na lekki poród bez traumy

Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza