Czy poród przez cesarskie cięcie ma dobre strony

2016-07-03 21:44 Agnieszka Roszkowska, konsultacja:: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik

Poród przez cesarskie cięcie to poważna operacja i niesie za sobą wciąż spore ryzyko. Mimo wszystko coraz cześciej mówi się o pozytywnych skutkach takiego porodu, zarówno dla dziecka jak i dla matki. Co ważne, potwierdziły to badania i obserwacje. Jeżeli chcesz świadomie urodzić dziecko przez cesarskie cięcie, poznaj dobre strony swojej decyzji.

Cesarskie cięcie: urodzisz szybko i bez bólu, unikając długiego, męczącego porodu? Lęk przed bólem i przed tym, co może się zdarzyć podczas wielu godzin na sali porodowej, to chyba najważniejsza przyczyna popularności cesarskiego cięcia. Kobieta, która ma pewność, że zostanie przeprowadzona operacja, przestaje bać się bóli porodowych, a jej stres jest w związku z tym o wiele mniejszy.

Planowana cesarka: poród operacyjny

Planowaną cesarkę przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym), które całkowicie znosi czucie w dolnej części ciała, ale pozwala rodzącej na zachowanie świadomości. Nie znaczy to, że taki poród w ogóle nie boli – rana pooperacyjna będzie dokuczać, ale jest to ból nieporównanie mniejszy niż ten towarzyszący skurczom macicy.

>>Znieczulenie przy PORODZIE – na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe i co czuje rodząca>>

Cesarskie cięcie: miejsca intymne pozostaną nietknięte

Drogi rodne nie będą brały udziału w porodzie, a więc także nie grożą im żadne uszkodzenia typu rozciągnięcie czy pęknięcie tkanek krocza. Ma to duże znaczenie na przyszłość, bo zapobiega takim problemom jak nietrzymanie moczu i kału, opuszczanie się macicy, trudności z osiąganiem stysfakcji seksualnej. Po cesarce zwykle szybciej można podjąć współżycie niż po porodzie drogami natury.

Cesarskie cięcie: możesz zaplanować dzień urodzin dziecka

Datę porodu operacyjnego czasami można wyznaczyć – oczywiście w porozumieniu z lekarzem – na konkretny dzień. Wiedząc, kiedy dziecko przyjdzie na świat, można się do tego wydarzenia przygotować.  Unikniesz również elementu zaskoczenia, które jest zawsze stresogenne.

Cesarskie cięcie: poród jest bezpieczniejszy dla dziecka, które rodzi się w lepszym stanie ogólnym

To prawda, że przy operacji dziecko nie jest narażone na tak groźne komplikacje porodowe i ich skutki, jak: owinięcie szyi pępowiną, niedotlenienie wskutek długiego porodu, porażenie mózgowe, złamanie barku, uszkodzenie lub nawet rozerwanie splotu ramiennego, co może się zdarzyć przy porodzie naturalnym. Można też wspomnieć o tym – choć to rzecz drugorzędna – że noworodek po cesarskim cięciu lepiej wygląda, bo jest mniej zmęczony, okrąglejszy (nie taki „wymięty” i pomarszczony), jego główka jest kształtna i nie ma na niej krwiaków, które powstają podczas długiego parcia.

Cesarskie cięcie: cesarka jest bezpieczniejsza w porównaniu z porodem powikłanym

Gdy poród przebiega sprawnie i bez komplikacji, nie jest oczywiście niebezpieczny dla dziecka, ale tego, niestety, nie da się przewidzieć. Nie znaczy to jednak, że operacyjny poród wpływa na dziecko tylko pozytywnie – ma również negatywne skutki, potwierdzone w badaniach i obserwacjach. Także dla rodzącej kobiety poza wymienionymi korzyściami cesarskie cięcie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Powinnaś je poznać, jeśli chcesz świadomie wybrać rodzaj porodu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka