Konsekwencje cesarki dla mamy i dziecka

2020-03-12 10:38

Konsekwencje cesarskiego cięcia dotykają zarówno dziecko, jak i mamę. Poród operacyjny to zupełnie co innego niż normalny, fizjologiczny poród drogami natury. Zobacz, jak taki sposób przyjścia na świat wpływa na kondycję rodzącej kobiety i jej dziecka, jakie są dobre i złe strony cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie – dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie po cesarce
Autor: _photos.com

Konsekwencje cesarskiego cięcia istnieją, dlatego poród zabiegowy nie powinien być stosowany bez specjalnych powodów. Cesarskie cięcie od zawsze było operacją ratującą życie rodzącego się dziecka – a czasem matki – i wykonywano je tylko w szczególnych okolicznościach.

Obecnie to się zmieniło, a stosunkowo łatwa dostępność porodu operacyjnego (zwłaszcza w szpitalach prywatnych) sprawia, że wiele kobiet – nawet bez wskazań medycznych – rozważa takie rozwiązanie.

Nie mamy zamiaru ich oceniać ani odwodzić od tego pomysłu. Uważamy, że kobieta powinna mieć możliwość porodu drogą cesarki, pod warunkiem, że jest dokładnie poinformowana o wszystkich konsekwencjach cesarskiego cięcia, nie tylko tych pozytywnych.

Przed podjęciem decyzji warto mieć pełną świadomość, jakie skutki ma taki poród dla zdrowia matki i dziecka. W każdej indywidualnej sytuacji trzeba rozważyć, czy korzyści przeważają nad ujemnymi stronami takiego rozwiązania.

Spis treści:

  1. Korzystne konsekwencje cesarskiego cięcia dla dziecka
  2. Niekorzystne konsekwencje cc dla dziecka
  3. Korzystne konsekwencje cesarskiego cięcia dla matki
  4. Niekorzystne konsekwencje cc dla matki

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Korzystne konsekwencje cesarskiego cięcia dla dziecka

  • Dziecko rodzi się w lepszym stanie ogólnym, nie jest bowiem narażone na takie sytuacje, jak: owinięcie szyi pępowiną, niedotlenienie, zwichnięcia czy złamania kości (np. barku), uszkodzenie lub nawet rozerwanie splotu ramiennego.

  • Noworodek ładniej wygląda. To, że malec nie musiał przeciskać się przez kanał rodny i nie był poddawany silnym skurczom macicy, sprawia, że wygląda znacznie lepiej niż dziecko urodzone normalnie. Jest mniej zmęczony, okrąglejszy – nie taki „wymięty” i pomarszczony jak większość dzieci. Ma też kształtną główkę bez krwiaków, obrzęków i pękniętych naczynek, co często się zdarza podczas porodu drogami natury.

Czytaj: Ile można mieć cięć cesarskich?

Niekorzystne konsekwencje cc dla dziecka

  • Może mieć trudności z oddychaniem. Poród naturalny dobrze wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego, bo ucisk, jakiego dziecko doświadcza podczas przeciskania się przez kanał rodny, pomaga mu pozbyć się płynu owodniowego zalegającego w płucach. Dziecko urodzone operacyjnie jest tego pozbawione, a w konsekwencji – bardziej narażone na niewydolność oddechową.
  • Mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Poród operacyjny utrudnia rozpoczęcie naturalnego karmienia z kilku powodów: dziecko jest przystawiane do piersi później niż przy porodzie fizjologicznym, pojawienie się siary jest opóźnione o kilkanaście godzin, a napełnianie piersi mlekiem może trwać nawet kilka dni, a w dodatku wskutek działania leków malec może mieć osłabiony odruch ssania.

  • Dzieci po cesarce częściej cierpią na alergie pokarmowe. Wiąże się to z tym, że dziecko nie przechodzi przez kanał rodny mamy zasiedlony przez tysiące korzystnych bakterii. Kontakt z fizjologiczną florą bakteryjną matki daje maluszkowi odporność, dlatego dzieci urodzone naturalnie rzadziej miewają alergie.

    Tymczasem dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia aż dwa razy częściej uczulają się na produkty spożywcze i cierpią na nawracające biegunki.Większe ryzyko astmy. Po cesarce wydzielanie siary oraz pierwsze karmienie piersią są często opóźnione, a to sprzyja kolonizacji przewodu pokarmowego dziecka niekorzystną florą bakteryjną. Z tego powodu u „małych cesarzy” powyżej pierwszego roku życia częściej występuje astma.

  • Skłonność do otyłości. Naukowcy uważają, że poród operacyjny może zaburzać metabolizm, ponieważ hamuje uwalnianie hormonów i enzymów, które wpływają na prawidłową przemianę materii w całym późniejszym życiu dziecka. Dlatego, w przypadku dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, tak ważne jest podawanie specjalnych probiotyków.

Korzystne konsekwencje cesarskiego cięcia dla matki

  • Kobieta unika długiego i wyczerpującego wysiłku. Lęk przed bólem i przed tym, co może się zdarzyć podczas wielu godzin na sali porodowej, to najważniejsza przyczyna popularności cesarskiego cięcia. Planowaną cesarkę przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym, które całkowicie znosi czucie w dolnej części ciała, ale pozwala na zachowanie świadomości.

  • Miejsca intymne pozostają nietknięte. Drogi rodne i narządy płciowe kobiety nie biorą udziału w porodzie, a więc także nie grożą im żadne uszkodzenia typu rozciągnięcie czy pęknięcie tkanek krocza, zwiotczenie mięśni dna miednicy, poszerzenie pochwy.

    Ma to duże znaczenie na przyszłość, bo zapobiega takim problemom, jak nietrzymanie moczu i kału, opuszczanie się macicy, trudności z osiąganiem satysfakcji seksualnej. Po cesarskim cięciu kobieta zwykle szybciej może podjąć współżycie niż po porodzie drogami natury.

  • Można zaplanować dzień urodzin dziecka. Datę porodu operacyjnego można ustalić – w porozumieniu z lekarzem – na konkretny dzień. Ma to swoje dobre strony: umożliwia lepsze przygotowanie się do tego wydarzenia i eliminuje element zaskoczenia, które jest zawsze bardzo stresogenne.

Czytaj: Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu po porodzie?

Niekorzystne konsekwencje cc dla matki

  • Większe ryzyko powikłań. Cesarskie cięcie wiąże się z większym ryzykiem krwotoku, zakażenia i zakrzepicy żył głębokich. Mogą zdarzyć się także takie powikłania, jak uszkodzenie sąsiednich narządów czy zrosty w jamie brzusznej.

  • Dłuższa rekonwalescencja. Rana na brzuchu goi się 7–8 tygodni. W tym czasie nie można podnosić ciężkich przedmiotów, schylać się ani podejmować dużego wysiłku.

  • Możliwe kłopoty z zajściem w ciążę. Jeśli po operacji pojawią się zrosty w jajowodach, trudniej będzie o ciążę w przyszłości.

  • Powikłania w kolejnej ciąży: większe ryzyko problemów z łożyskiem, pęknięcia macicy, a także ciąży pozamacicznej.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza