"Grube pochwy" winne większej liczbie cesarek. Ten lekarz rozwścieczył matki

2023-09-13 9:27

Ten lekarz użył stwierdzenia "grube pochwy" odnosząc się do tematu coraz większej ilości cesarskich cięć wykonywanych na całym świecie. Rozpętał burzę... Czy miał rację? I o co właściwie chodzi z tematem otyłości waginy?

grube pochwy
Autor: Getty Images Ten lekarz użył stwierdzenia "grube pochwy" i rozpętał burzę.

Powodów do wykonania cesarskiego cięcia jest mnóstwo. Lekarz może o nim zadecydować w przypadku przedłużającego się porodu, ryzyka powikłań porodowych, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu matki i dziecka. Poród operacyjny może być też konieczny ze względu na rozmiar miednicy matki, problemy z łożyskiem lub ułożeniem dziecka. 

Choć cesarskie cięcia mają być operacjami ratującymi życie, to eksperci są zgodni, że obecnie wykonuje się ich zbyt wiele. Część osób wini lekarzy, którym wykonanie zabiegu łatwiej jest wpisać w grafik i ustalić potrzebny do zarezerwowania czas. Inni zarzucają matkom, że są wygodne, zbytnio boją się bólu, czy nie chcą zmienić się w "tamtych miejscach".

Ilu ludzi, tyle historii... A jednak ten lekarz i jego twierdzenie o "grubych pochwach" to już chyba przesada.

Dowiedz się: Cesarskie cięcie to nie zabawa. Zobacz, ile negatywnych skutków może mieć poród zabiegowy

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Sprawdź: Jestem mamą… z otyłością: „Lekarze walczyli o każdy dzień ciąży”

"Grube pochwy" - o co chodzi kontrowersyjnemu lekarzowi?

Dziwaczne stwierdzenie o tym, że winę za dużą ilość cesarskich cięć ponoszą "grube pochwy" kobiet wysunął dr Marco Gaudoina, dyrektor medyczny Centrum Medycyny Reprodukcyjnej w Glasgow, w Szkocji.

- W przypadku otyłości zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w kanale rodnym, co powoduje, że kanał rodny jest znacznie węższy, co utrudnia dziecku przeciśnięcie się przez niego – wyjaśnił. - Więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że kobieta doświadczy tak zwanego „porodu utrudnionego” - twierdził podczas rozmowy z BBC Radio Scotland.

Choć brzmi to okrutnie, wydaje się racjonalne. Mimo to uspokajamy - inni eksperci nie podzielają zdania dr Gaudoina. Jedynym powiązaniem pomiędzy otyłością, a cesarskimi cięciami, jest kwestia, którą zbadano w 2016 roku. Wykazano wówczas, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na otyłość w wieku dorosłym.

Cesarki jednak częstsze u kobiet z nadwagą?

Lekarze są zdania, że owszem, istnieje powiązanie pomiędzy nadwagą, a częstszym wykonywaniem cesarskiego cięcia, ale nie ma to nic wspólnego z wyglądem pochwy u kobiety ciężarnej z otyłością.

- Przeszkoda w porodzie występuje na skutek ułożenia dziecka w kanale rodnym lub niedopasowania rozmiaru kanału rodnego do rozmiaru dziecka. Kobiety z nadwagą częściej rodzą noworodki z nadwagą, zazwyczaj z powodu cukrzycy ciążowej - powiedziała dr Virginia Beckett, rzeczniczka Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów w rozmowie z dziennikiem The Sun. 

W takim wypadku, jak dodała lekarka, większe dzieci mogą nie obracać się tak łatwo w kanale rodnym, dlatego dla bezpieczeństwa narodzin konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. 

Zobacz: Oto największe noworodki urodzone siłami natury. Ile ważyły?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza