Mama po stracie napisała list do samej siebie. "Jesteś silniejsza i bardziej odporna, niż myślałaś"

2022-11-22 11:11

Z perspektywy czasu na wiele rzeczy patrzymy inaczej. W tak bolesnym i trudnym temacie, jakim jest strata dziecka, ciężko mówić o tym, że czas leczy rany. Ta mama jednak stara się mówić otwarcie o swoich uczuciach, by nie kumulować ich w sobie i być może pomóc innym, którzy są na samym początku żałoby.

Rodzice po stracie dziecka
Autor: Instagram/ @gemmairelandpell Mama po śmierci córki w wyniku przedwczesnego porodu napisała piękny list.

Gemma Pell to mama Aniołka i blogerka z Wielkiej Brytanii. List, który opublikowała ostatnio w internecie podbił serca kobiet i mężczyzn z różnych stron świata. Gemma napisała go w pięć tygodni po przedwczesnym porodzie, który zakończył się śmiercią jej córeczki. Zatytułowała go "Do siebie sprzed 5 tygodni". To niezwykłe, w jaki sposób przełamuje tabu żałoby.

Przeczytaj też: Żałoba po dziecku musi trwać jakiś czas. Jak rozmawiać z rodzicami po śmierci dziecka?

Gadaj Zdrów: Poronienie dotyka co 10. kobiety, a wciąż jest tabu. "Nie ma empatii, nie ma wsparcia"

Dowiedz się: "One patrzą na nas z góry". Kim są gwiezdne dzieci?

Gemma zaczęła rodzić w 22. tygodniu ciąży, gdy niespodziewanie odeszły jej wody płodowe. Jej córka przy urodzeniu ważyła 521 g. Nie zdołała przeżyć. Dla kobiety i jej męża tragedia była tym większa, że ciąża była upragniona, poprzedzona wieloletnimi staraniami i procedurą in vitro

Dziś, w pięć tygodni od śmierci córeczki, kobieta napisała list, w którym we wzruszający sposób odnosi się do swojej żałoby. Pisze do siebie samej, sprzed tych 5 tygodni, jak do przyjaciółki:

Masz niesamowitą rodzinę i przyjaciół, oni cię zadziwią. Mogę powiedzieć ci już teraz, że warto mieć ich blisko siebie, ponieważ nie przetrwasz bez nich następnych 5 tygodni. Zrozumiesz, że w życiu liczy się jakość, a nie ilość. Będziesz mniej ufna niż kiedyś, przestaniesz dopuszczać do siebie tych, którzy nie dają ci dobrej energii. Nie będziesz już czuć się źle z powodu stawiania SIEBIE na pierwszym miejscu.

Kobieta pisze też o tym, jak strata córki, wpłynęła na jej miłość do męża:

Zdałaś sobie sprawę, że Jake jest jeszcze bardziej niesamowity, niż mu się wydaje. Jest silny, taki silny. Razem jesteście silni. On jest twoją skałą, a ty jego. Nowo znaleziona miłość do Jake'a jest całkowicie bezwarunkowa. Miłość, którą czujesz, jest teraz na zupełnie innym poziomie. Będziecie krzyczeć i czasami się kłócić, ale to w porządku, wyrzuć to z siebie. Oboje tego potrzebujecie. On wie, że bardzo go szanujesz i jest dla ciebie wszystkim.

Gemma mówi też dawnej sobie, że choć wydaje jej się, że świat się skończył, to w pewnym momencie, zacznie wracać do życia.

Za miesiąc wyjdziesz na spotkanie, zobaczysz najbliższych przyjaciół i uwierz mi, że będziesz dobrze się bawić! Uśmiechniesz się Gemma. Wrócisz do pracy, co jest ogromnym postępem i dobrze ci to zrobi. Wrócisz też do biegania i nawet zdobędziesz miejsce w maratonie. Będziesz gotowa, aby znów zacząć spotykać się z ludźmi, ale powoli. Zrób to wolno. Nie spiesz się. Daj sobie czas. Jestem z ciebie dumna.

Zobacz: Coraz więcej rodziców po stracie decyduje się na fotografię dzieci utraconych. To dla nich rodzaj terapii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza