Pas poporodowy: na czym polega jego działanie i czy warto go nosić?

2015-10-22 15:46

Pas poporodowy ma pomóc kobiecie szybciej wrócić do formy sprzed ciąży i, co ważniejsze, wzmocnić mięśnie brzucha, zwłaszcza u młodych mam po cesarskim cięciu. Czy warto zaopatrzyć się w pas poporodowy, na czym polega jego działanie i w jaki sposób go zakładać?

Ciało kobiety w trakcie ciąży przechodzi wiele zmian. Jej mięśnie się rozciągają, a stawy rozluźniają - wszystko po to, by przygotować organizm do porodu. W związku z tym przyszłe mamy często skarżą się na rozliczne bóle, zwłaszcza w dolnej części pleców i w okolicy bioder. Nic więc dziwnego, że już po porodzie mięśnie i stawy potrzebują czasu, by dojść do swojej formy sprzed ciąży. Jednym z pomysłów na przyspieszenie tego procesu i złagodzenie jego skutków, którymi są m. in. bóle w okolicy krzyża, jest pas poporodowy. Dzięki niemu młoda mama ma szybciej pokonać tego rodzaju dolegliwości okresu połogu. Warto dodać, że pasy poporodowe mają szczególnie pomagać kobietom po cesarskim cięciu, które częściej niż mamy po porodzie naturalnym doświadczają bolesności brzucha, jego swędzenia, zwłaszcza w okolicy blizny pooperacyjnej.

Zapoznaj się również z ćwiczeniami wzmacniającymi ciało po porodzie

Pas poporodowy: na czym polega jego działanie?

Różne formy pasa poporodowego są stosowane przez kobiety już od wieków. Starożytne Egipcjanki bandażowały sobie pociążowy brzuch, by szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę lub po prostu wyglądać lepiej. Dziś nie trzeba stosować tak drastycznych metod - można skorzystać właśnie z pasa po porodzie. Dzięki niemu nadmiernie rozciągnięte po porodzie powłoki brzuszne zostają wzmocnione i zmniejsza się ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej u kobiet po cesarskim cięciu. Pas poporodowy sprawia też, że kobieta mniej intensywnie odczuwa bóle po operacji i umożliwia szybsze wykonywanie ćwiczeń po porodzie, mających na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

Warto dodać, że noszenie pasa po ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem. Podstawą jest też dobór jego odpowiedniego rozmiaru - aby go odpowiednio dopasować, należy zmierzyć obwód brzucha i na tej podstawie wybrać odpowiedni model. Pas poporodowy zakłada się zazwyczaj na dwa sposoby: albo poprzez wciągnięcie przez nogi na wysokość brzucha i talii, albo zapinając ciasno wokół talii. Tego rodzaju produkty kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.

Poznaj również 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę po porodzie

Najlepsze pasy poporodowe 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE