Czy hipnoza może być skutecznym sposobem na BÓLE PORODOWE?

2014-01-29 13:15

W latach 30. ubiegłego wieku wierzono, że hipnoza może być skutecznym panaceum na bóle różnego pochodzenia, między innymi bóle porodowe. Współcześnie mamy wiele możliwości znieczulenia bólu towarzyszącego kobiecie podczas porodu – farmakologiczne i alternatywne, do których zaliczamy właśnie hipnozę. Tylko czy hipnoza to skuteczny sposób uśmierzania bólu? Jakie jest działanie hipnozy i co sądzą na jej temat ginekolodzy?

czy hipnoza moze byc skutecznym panaceum na bole porodowe
Autor: _photos.com

Hipnoza to specyficzny stan psychiczny, który charakteryzuje się zwiększoną podatnością na sugestię. Jest wykorzystywana jako metoda znieczulająca lub środek w walce z bólem. W odróżnieniu od metod farmakologicznych, działa jedynie na pewną część osób (podatnych na hipnozę), w ograniczonym zakresie. Jednak w przypadku podatności pacjenta, możliwe jest wykorzystanie hipnozy do znieczulenia bardzo silnego bólu, m.in. bólów porodowych.

U kobiety rodzącej, która znajduje się pod wpływem hipnozy, wprowadza się pewne sugestie – np. sugestię, że kobieta jest zrelaksowana, znajduje się na plaży lub romantycznej wyspie. Dzięki temu – jak twierdzą zwolennicy tej metody – przyszła mama staje się dużo bardziej spokojna, a jej mięśnie rozluźniają się, co znacznie ułatwia poród.

Ale położnicy sceptycznie podchodzą do skuteczności tej metody znieczulenia bólu podczas porodu.
– Hipnoza nie jest dziś żadną formą znieczulenia w porównaniu z tak skutecznym sposobem, jaki mogą zaproponować anestezjolodzy – powiedział w studiu "Dzień Dobry TVN" ginekolog Grzegorz Południewski.

Dzień Dobry TVN/x-news