Czy hipnoza może być skutecznym sposobem na BÓLE PORODOWE?

2014-01-29 13:15

W latach 30. ubiegłego wieku wierzono, że hipnoza może być skutecznym panaceum na bóle różnego pochodzenia, między innymi bóle porodowe. Współcześnie mamy wiele możliwości znieczulenia bólu towarzyszącego kobiecie podczas porodu – farmakologiczne i alternatywne, do których zaliczamy właśnie hipnozę. Tylko czy hipnoza to skuteczny sposób uśmierzania bólu? Jakie jest działanie hipnozy i co sądzą na jej temat ginekolodzy?

Hipnoza to specyficzny stan psychiczny, który charakteryzuje się zwiększoną podatnością na sugestię. Jest wykorzystywana jako metoda znieczulająca lub środek w walce z bólem. W odróżnieniu od metod farmakologicznych, działa jedynie na pewną część osób (podatnych na hipnozę), w ograniczonym zakresie. Jednak w przypadku podatności pacjenta, możliwe jest wykorzystanie hipnozy do znieczulenia bardzo silnego bólu, m.in. bólów porodowych.

U kobiety rodzącej, która znajduje się pod wpływem hipnozy, wprowadza się pewne sugestie – np. sugestię, że kobieta jest zrelaksowana, znajduje się na plaży lub romantycznej wyspie. Dzięki temu – jak twierdzą zwolennicy tej metody – przyszła mama staje się dużo bardziej spokojna, a jej mięśnie rozluźniają się, co znacznie ułatwia poród.

Ale położnicy sceptycznie podchodzą do skuteczności tej metody znieczulenia bólu podczas porodu.
– Hipnoza nie jest dziś żadną formą znieczulenia w porównaniu z tak skutecznym sposobem, jaki mogą zaproponować anestezjolodzy – powiedział w studiu "Dzień Dobry TVN" ginekolog Grzegorz Południewski.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza