Poród na stojąco - jakie ma zalety?

poród na stojąco
Autor: thinkstockphotos.com

Poród na stojąco to znany od tysięcy lat sposób na urodzenie dziecka. Pozycja wertykalna podczas porodu na stojąco wykorzystuje prawa fizyki, które pozwalają im szybciej i łatwiej wydać dziecko na świat. Na czym polega poród na stojąco, jakie ma zalety i czy w polskich szpitalach można rodzić w taki sposób?

Na czym polega poród na stojąco?

Poród na stojąco był praktykowany i popularny w czasach, gdy kobiety rodziły same, przy udziale innych kobiet z otoczenia, rodziny czy wioski. Dopiero w XIX wieku, gdy porody zaczęto przyjmować w szpitalach, pacjentki „położono”, aby ułatwić pracę lekarzom i akuszerkom.

Tymczasem poród w pozycji leżącej jest nienaturalny i wbrew anatomii (kanał rodny skierowany jest wówczas w górę, nie w dół). Co więcej – utrudnia i spowalnia narodziny dziecka.

Przecież intuicyjnie, aby wydobyć jakiś przedmiot z pudełka, odwracamy je otworem do dołu, aby przyciąganie ziemskie załatwiło za nas resztę. Podobnie jest z rodzeniem dziecka.

Grawitacja sprawia, że w czasie porodu na stojąco, prawa fizyki pomagają dziecku przesuwać się w dół przez kanał rodny. Maluszek opada dzięki sile ciężkości, a przy okazji napiera główką na szyjkę macicy, która pod wpływem tego nacisku szybciej się rozwiera.

Zobacz, jak przetrwać pierwszą fazę porodu WIDEO

Zalety porodu na stojąco

To wszystko nie jest w zasadzie żadnym odkryciem – każdy szpital położniczy zachęca kobiety do aktywności w czasie porodu, a więc do spacerowania po korytarzu, skakaniu na piłce czy nawet do tańczenia z partnerem.

Taka aktywność w pozycji wertykalnej – co dowiedziono licznymi badaniami – sprawia, że poród przebiega sprawniej i szybciej.

Zalecenia te w większości porodówek dotyczą jednak tylko pierwszej fazy porodu. W drugiej – gdy pojawiają się skurcze parte, położne zapraszają rodzącą na łóżko, aby mieć lepsze dojście do krocza i lepiej widzieć rodzące się maleństwo. To jednak błąd, bo grawitacja jest nieoceniona dla porodu również, a może szczególnie w tym momencie. Obserwacje położników potwierdzają, że:

  • Kobiety rodzące na stojąco mają bardziej regularne skurcze przed porodem.
  • Parcie jest łatwiejsze, dzięki wspomniane sile ciążenia.
  • Poród jest mniej męczący zarówno dla matki, jak i dziecka, bo nie przebiega wbrew grawitacji.
  • Naturalne napieranie dziecka na krocze sprawia, że jego tkanki rozciągają się równomiernie (a nie głównie na okolice odbytu), co zmniejsza ryzyko pęknięcia.
  • Pozycja stojąca ułatwia głębokie oddychanie przeponą, co łagodzi ból porodowy i sprawia, że parcie w czasie porodu jest efektywne, ale mniej bolesne.
  • Sprzyja lepszemu ukrwieniu łożyska, dzięki czemu dziecko jest silniej dotlenione (w pozycji leżącej uciskana jest aorta). 

Zobacz: Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Poród: 5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Gdzie można rodzić na stojąco?

Chociaż zalety porodu na stojąco są ewidentne, to jednak wiele palcówek niechętnie zgadza się na to, aby kobieta w czasie parcia stała lub kucała. Tłumaczą to utrudnionym dostępem do krocza, które powinno się kontrolować w czasie ostatnich momentów przed wyjściem dziecka na świat.

Szukając szpitala, w którym będziemy rodzić, warto zatem podpytać, jakie są możliwości porodu na stojąco. To w zasadzie pytanie retoryczne, ponieważ zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej kobieta ma prawo do wyboru pozycji, w której chce rodzić (o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań wynikających z jej stanu zdrowia).

Zobacz: Wyprawka do szpitala: co zabrać? ŚCIĄGAWKA

Jak rodzi się w Wielkiej Brytanii? 5 faktów o porodzie w Anglii

Jak rodzić na stojąco?

Ciężarna powinna kierować się intuicją oraz tym, w jakim ustawieniu ciała odczuwa największy komfort, a najmniejszy ból. Jeśli decyduje się na poród na stojąco, powinna znaleźć sobie wygodne oparcie, które pozwoli jej odciążyć plecy i skupić się na parciu.

Najlepiej, aby oparła się o łóżko, krzesło ścianę lub o partnera, któremu zawiesi ramiona na szyi. Ta ostatni a opcja ma dodatkowa zaletę – pozwala na bliski kontakt rodzącej z partnerem, który może szeptać jej do ucha słowa pocieszenia lub mobilizować do działania.

Taki poród jest trudniejszy dla położnej, która - aby obserwować krocze kobiet i wychodzące z niego maleństwo - musi usiąść na podłodze, ale mimo to warto ją o to poprosić. Ona lub partner (jeśli kobieta nie opiera się na nim) trzyma między nogami rodzącej ręcznik lub inny materiał, w który łapie i którym owija urodzone dziecko. To moment, kiedy kobieta może położyć się, aby przytulić maleństwo, urodzić łożysko i odpocząć. 

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Dziennikarka i redaktorka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W Mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki nastolatków. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE