Taniec na porodówce – forma relaksu czy sposób na szybszy poród?

2019-11-27 14:00 Magdalena Hul
Taniec na porodówce
Autor: Getty Images

Taniec wpływa na organizm rodzącej na wielu płaszczyznach. Nie od dziś wiadomo, że ruch i pozycje spionizowane zmniejszają u większości rodzących nasilenie bólu porodowego i ułatwiają radzenie sobie z kolejnymi falami skurczowymi.

Taniec jest formą ruchu i ekspresji, która dla wielu osób stanowi doskonały sposób relaksowania i pozbywania się napięcia, zarówno na poziomie ciała jak i psychiki. To również sposób okazywania i przyjmowania bliskości pomiędzy ludźmi. Relaks, rozluźnienie, bliskość z ukochaną osobą to niezmiernie istotne elementy wspierające fizjologiczny przebieg porodu i wzmacniające naturalne zasoby kobiety w radzeniu sobie z trudami procesu narodzin. Czy zatem taniec może znaleźć swoje miejsce w repertuarze aktywności na sali porodowej?

Choć, przyzwyczajeni do obrazu kobiety rodzącej na łóżku porodowym, w pierwszym odruchu możemy odrzucić wizję połączenia porodu z radosnym tańcem, jest to możliwe i dla części kobiet bardzo pomocne!

Spis treści:

    1. Taniec jako metoda łagodzenia bólu
    2. Solo, w parze, z położną czy z lekarzem
    3. Taniec ułatwia poród
    4. Czy porodowy taniec jest dla każdego?

Taniec jako metoda łagodzenia bólu

W roku 2014 opublikowano badania, w których wykazano, że taniec podczas porodu zmniejsza odczuwanie bólu i zwiększa satysfakcję kobiety z tego doświadczenia.

Co więcej, jeśli kobieta lubi tańczyć, aktywność ta powoduje poprawę nastroju, psychiczne odprężenie i wydzielanie w organizmie większej ilości endorfin – naturalnych, morfinopodobnych substancji przeciwbólowych.

Ponadto, taniec łączy w sobie również zalety muzykoterapii. Jak dowiedziono w licznych badaniach, słuchanie przez rodzącą wybranej przez nią muzyki, zmniejsza jej poziom lęku i nasilenie bólu. Relaksujące działanie ulubionych dźwięków wydaje się być dodatkowo wzmocnione, jeśli rodząca połączy je ze swobodnym tanecznym ruchem.

Solo, w parze, z położną czy z lekarzem

Porodowy taniec rodząca może tańczyć sama lub z bliską osobą (szczególnie z partnerem). Wspólny taniec pozwala na korzystanie z kojącego wpływu bliskości ukochanej osoby, umożliwia też masowanie rodzącej. Taniec w parze może być zarówno energetyczny jak też bardziej zmysłowy. Tę ostatnią wersję niektóre pary wzbogacają pocałunkami i romantycznym dotykiem, co nie tylko pomaga rodzącej rozluźnić się, lecz także zwiększa wydzielanie endogennej oksytocyny. Warto pamiętać, że poród to wydarzenie bardzo mocno związane z seksualnością.

Pozytywną i rozluźnioną atmosferę na sali porodowej wprowadzi też wspólny taniec rodzącej i … personelu! Dobrym przykładem jest, znany w sieci, brazylijski ginekolog-położnik Ferdnando Guedes da Cunha, który zachęca swoje rodzące do wspólnych latynoskich pląsów podczas porodu. Warto by i polscy położnicy oraz położne rozważyli tę formę pracy z rodzącymi – nawet jeśli nie przyniosłaby ona oczekiwanego efektu przeciwbólowego, z pewnością będzie pomocna w budowaniu dobrej, partnerskiej relacji z pacjentką.

Ferdnando Guedes da Cunha tańczy z kobietami na porodówce. WIDEO

Taniec ułatwia poród

Mówi się, że poród to ruch. Specyficzny rodzaj ruchu jakim jest taniec mocno angażuje miednicę, sprzyjając rozluźnieniu mięśni i więzadeł w tym obszarze ciała oraz zwiększając ruchomość poszczególnych kości obręczy miednicznej. W połączeniu z działaniem siły grawitacji (pozycja spionizowana), ułatwia to otwieranie się kobiecego ciała, prawidłowe wstawianie się płodu do kanału rodnego i jego obniżanie. Szczególnie polecane są ruchy miednicą charakterystyczne dla tańców latino – kołysanie miednicą w przód i w tył, wykonywanie biodrami kółeczek i ósemek. Można też wykorzystać elementy tańca brzucha.

Ponadto, rozluźnienie, odprężenie i poczucie „radzenia sobie”, a także zwiększone wydzielanie oksytocyny w organizmie (związane z bliskością partnera / osoby wspierającej) mogą również usprawniać i przyspieszać przebieg porodu (choć warto w tym miejscu podkreślić, że każda para mama-dziecko ma swój własny, unikalny rytm i tempo porodu, uwarunkowane wieloma czynnikami; dobry i zdrowy poród to nie w każdym przypadku poród szybki).

Czy porodowy taniec jest dla każdego?

Nie ma uniwersalnego, odpowiedniego dla każdej rodzącej scenariusza porodu. Taniec porodowy jest jedną z propozycji porodowych. Warto ją wypróbować. Są rodzące, którym służy doskonale. Będą też kobiety, które ten rodzaj aktywności szybko odrzucą. Najważniejsze, by podążać za swoimi potrzebami, instynktem i intuicją.

W niektórych porodach, przynajmniej przez pewien czas, tańczenie może nie być możliwe ze względów medycznych. Np. jeśli kobieta skorzystała ze znieczulenia zewnątrzoponowego, może nie mieć na tyle dużej swobody i stabilności w poruszaniu się w pozycji stojącej, aby tańczyć. Czasem także przeszkodą bywają trudności techniczne w monitorowaniu tętna płodu za pomocą KTG (jeśli poród wymaga ciągłego monitorowania).

Pomijając jednak te wyjątkowe sytuacje, kobieta rodząca powinna mieć możliwość swobodnego poruszania i wyboru aktywności fizycznej (w tym także tańca) w czasie porodu, zgodnie z literą standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, który mówi:

„Podczas porodu należy udzielać wsparcia medycznego w następujący sposób:

(…) zachęcać rodzącą do aktywności fizycznej i pomagać jej w znajdowaniu optymalnych dla niej pozycji podczas całego porodu.”

Czytaj: Opieka OKOŁOPORODOWA. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE