Przedłużający się poród to zagrożenie dla mamy i dziecka. Zobacz, kiedy walczyć o cesarkę

2022-05-18 15:26

Wiele kobiet chce rodzić naturalnie, a jednak obawia się, że coś pójdzie nie tak w trakcie porodu siłami natury. Co robić kiedy akcja porodu nie postępuje? W jakich momentach staje się to niebezpieczne dla dziecka i można walczyć o cesarkę?

przedłużający się poród
Autor: Getty Images Kiedy przedłużający się poród może być niebezpieczny i warto walczyć o cesarkę?

W ciągu ostatnich 50 lat średnia długość porodu znacznie się zwiększyła. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników podaje, że pierwszy okres porodu wydłużył się o średnio 2,6 godziny u pierworódek, a o około 2 godziny u kobiet, które rodziły już wcześniej.

Taka sytuacja związana jest bezpośrednio z powszechnym stosowaniem indukcji porodu oraz znieczulenia zewnątrzoponowego. Co jednak, gdy pierwsza lub druga faza porodu przedłuża się niepokojąco? Kiedy zaleca się cesarskie cięcie? Zobacz i poznaj swoje prawa na porodówce w wypadku zatrzymania postępu porodu.

Spis treści

  1. Rozwarcie, a postępy porodu - długo, czyli ile?
  2. Zatrzymanie postępu porodu w pierwszej fazie - kiedy czas na CC?
  3. Przedłużająca się druga faza porodu - kiedy cesarka?
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Rozwarcie, a postępy porodu - długo, czyli ile?

Badanie przeprowadzone na podstawie obserwacji 62 tysięcy porodów naturalnych, w latach 2002-2008, w ramach projektu Consortium on Safe Labour pokazały, że pewne momenty w trakcie porodu siłami natury, standardowo się przedłużają. Rozwarcie z 4 na 5 centymetrów zajmuje nawet 6 godzin. Z kolei postęp z 5 na 6 cm - około 3 godziny. 

Zobacz też: Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu

To sporo, biorąc pod uwagę, że średnio rozwarcie zwiększa się o 0,5 do 1 cm na godzinę

Wpływu na te wyniki nie miała rodność, czyli to, czy kobieta rodziła po raz pierwszy, czy kolejny. Warto jednak zaznaczyć, że u połowy badanych podawano oksytocynę, a u 80% - znieczulenie zewnątrzoponowe. 

Zatrzymanie postępu porodu w pierwszej fazie - kiedy czas na CC?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników istnieją konkretne przypadki będące wskazaniem do zakończenia porodu cesarskim cięciem.

  • Jeśli w pierwszej fazie porodu, przy rozwarciu 6 cm nie dochodzi do dalszego rozwierania szyjki macicy przez kolejne 4 godziny

Dowiedz się: Cesarka na życzenie - jakie trzeba spełniać warunku?

  • Gdy pomimo indukcji porodu, przez więcej niż 18 godzin nie udało się uzyskać rozwarcia na 6 cm - dokonuje się ponownej kwalifikacji w celu odroczenia indukcji lub wykonania cesarskiego cięcia. 
  • Powtórna stymulacja czynności skurczowej bez efektów jest już w pełni wskazaniem do zakończenia porodu cesarskim cięciem

Przedłużająca się druga faza porodu - kiedy cesarka?

Poród naturalny zaleca się zakończyć cesarskim cięciem, kiedy w drugim okresie porodu, nie następuje zstępowanie lub rotacja główki dziecka przez co najmniej 2 godziny. Jeśli rodząca otrzymała znieczulenie zewnątrzoponowe, okres ten wydłuża się do 3 godzin

Sprawdź: Niedotlenienie okołoporodowe noworodka - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego