"Oddychaj głęboko"? W trakcie porodu to nie zawsze dobry pomysł - wyjaśnia położna

2022-03-03 16:08

Nie ma chyba filmu z wątkiem porodu, w którym nie słychać położnej lub lekarza dopingujących rodzącą - "oddychaj głęboko". Głębokiego oddechu uczymy się także na szkołach rodzenia. Czy jednak, rzeczywiście im głębszy oddech tym lepiej? Specjaliści są innego zdania i tłumaczą, dlaczego nie warto oddychać zbyt głęboko.

poród oddech

i

Autor: Getty Images Jak prawidłowo oddychać w trakcie porodu? Wcale nie tak głęboko!

Jak się okazuje, twierdzenie, że im głębiej oddychamy i im więcej powietrza wprowadzamy do organizmu, tym lepiej dotlenimy nasze ciało, nie jest do końca prawdą.

Jak zaznacza położna Izabela Dembińska, autorka publikacji takich jak "Rodzić można łatwiej", "Lekko w ciąży", czy "Pierwsze chwile z noworodkiem", nasze ciało do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje zarówno tlenu, jak i dwutlenku węgla, więc zbyt głębokie oddechy nie są korzystne dla rodzącej.

Spis treści

  1. Obniżone stężenie dwutlenu węgla - dlaczego jest złe?
  2. Jak oddychać prawidłowo?
  3. Jak wykonać oddech dolnożebrowy?
5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Obniżone stężenie dwutlenu węgla - dlaczego jest złe?

Mechanizm wdechu i wydechu to kolejno pobieranie tlenu i oddawanie dwutlenku węgla. Podczas wykonywania głębokich wdechów i długich wydechów, stężenie dwutlenku węgla w organizmie nienaturalnie obniża się.

Przeczytaj też: Piłka "fasolka" - położna wyjaśnia dlaczego warto z nią rodzić i jak jej poprawnie użyć

Gdy do tego dojdzie, cząsteczki hemoglobiny, nie mają takiej zdolności do uwalniania tlenu z krwi. Przez taki efekt, paradoksalnie, nasz organizm jest mniej dotleniony. Cały ten proces tak wyjaśnia położna, na swoim Instagramie.

Wykonywanie dużych, głębokich wdechów obniża stężenie dwutlenku węgla we krwi, ograniczając tym samym uwalnianie tlenu z krwi do komórek. Może to powodować zmniejszenie przepływu krwi do tkanek, narządów i mięśni, które w porodzie wykonują ogromną pracę, a przez to wzmożone zmęczenie i wyczerpanie organizmu.

Dowiedz się: Weź grzebień na porodówkę - zdziwisz się, w jaki sposób może ułatwić poród

Jak oddychać prawidłowo?

Specjaliści zalecają rodzącym spokojne wdechy, które nie będą maksymalnie wypierać brzucha. Wdech powinien być naturalnej długości, za to wydech wydłużony, który ma za zadanie zrelaksować rodzącą. Izabela Dembińska opisuje to w ten sposób:

Oddech w porodzie potrzebuje spokoju. Warto pamiętać, że faza wdechu połączona jest z częścią współczulną układu nerwowego, odpowiadając za zachowanie „walcz lub uciekaj”. W porodzie zaś chcemy oddziaływać na proces odpuszczenia, rozluźnienia i poczucia bezpieczeństwa między innymi przez odpowiedni oddech.

Podobnego zdania jest Sandra Osipiuk, ekspertka oddechu i fizjoterapeutka. 

Głęboki oddech powinien być na normalnej objętości, a jego „głębokość” powinna pochodzić z głębi naszych płuc - czyli z pracy przepony w oddechu dolnożebrowym.

Jak wykonać oddech dolnożebrowy?

Nawet specjaliści od fizjoterapii, przyznają, że oddech dolnożebrowy nie jest wcale łatwy. Można go jednak wyćwiczyć. A przyda się nie tylko w trakcie porodu, ale także po stresującym dniu, czy wyczerpującym wysiłku fizycznym. Jak go wykonać prawidłowo?

Sprawdź: Nogi szeroko czy jednak wąsko? Zobacz na własne oczy, jak będzie łatwiej urodzić [WIDEO]

Należy ułóżyć dłonie w talii w okolicy dolnych żeber. Następnie wziąć głęboki wdech nosem, myśląc o "nakierowaniu" powietrza właśnie na swoje dłonie. Dokładniej pokazuje to fizjoterapeutka Patrycja Dykiel z Fizjosfery Kobiecości na swoim Facebooku.

Z kim powinnaś rodzić?
Pytanie 1 z 10
JAK ZAREAGOWAŁAŚ NA BRAK MIESIĄCZKI W PLANOWANYM TERMINIE?