Co i jak jeść, by złagodzić nudności ciążowe?

2022-09-16 14:57

Dieta na mdłości w ciąży faktycznie działa i może poprawić samopoczucie niejednej przyszłej mamie. Przeczytaj, co jeść w ciąży, by zwalczyć nudności. Sprawdź także, jak komponować swój jadłospis, aby zmniejszyć nasilenie tej uporczywej dolegliwości ciążowej.

Dieta na mdłości w ciąży zawiera dużo witaminy B6.

i

Autor: Getty images Dieta na mdłości w ciąży zawiera dużo witaminy B6.

Dieta na mdłości w ciąży to sposób, aby zwalczyć te typowe dolegliwości ciążowe. Cierpisz na ciążowe nudności i wymioty? W ich łagodzeniu duże znaczenie ma sposób odżywiania.

Ważne jest, co konkretnie zjadasz, kiedy, jak często jesz posiłki itd. A zatem odpowiednio komponując swój jadłospis, możesz sprawić, że ciążowe nudności staną się znacznie mniej dokuczliwe.

Podpowiadamy, czym powinnaś się kierować przy ustalaniu swojego codziennego menu z tego punktu widzenia. Oto najważniejsze zasady diety na mdłości w ciąży.

Spis treści

  1. Dieta na mdłości w ciąży: jedz jeszcze w łóżku
  2. Spożywaj 5-6 posiłków dziennie
  3. Zrezygnuj z niektórych dań
  4. Dostarczaj witaminy B6 i węglowodanów złożonych
  5. Zawsze noś małą przekąskę
  6. Dużo pij
  7. Dieta na mdłości w ciąży: przepisy
10 owoców i warzyw, które służą ciąży

Dieta na mdłości w ciąży: jedz jeszcze w łóżku

Pierwszy posiłek staraj się zjadać, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka - tak brzmi jedna z ważniejszych zasad diety na mdłości w ciąży. Może to być normalne, pełnowartościowe śniadanie – jeśli jest ktoś, kto może je przygotować i przynieść – albo mała przekąska, taki wstęp do śniadania, które zjesz później.

W tym drugim przypadku mogą to być np. dwa sucharki, dwie kromki chrupkiego pieczywa czy garść suchych płatków kukurydzianych. Są to rzeczy, które możesz położyć wieczorem na nocnym stoliku – nie zepsują się.

Po zjedzeniu takiej przekąski pozostań w łóżku jeszcze przez 15–20 minut, układając głowę wyżej niż reszta ciała.

Spożywaj 5-6 posiłków dziennie

Stosując dietę na mdłości w ciąży pamiętaj, by zamiast trzech obfitych posiłków dziennie zjadać pięć lub sześć: trzy główne i dwa–trzy uzupełniające. Nie możesz dopuszczać do sytuacji, gdy jesteś głodna, bo uczucie głodu nasila mdłości.

Musisz więc unikać długich przerw między posiłkami – nie powinny być one dłuższe niż trzy godziny.

Czytaj: Dlaczego w ciąży warto spożywać błonnik?

Jak sobie z radzić z wymiotami w ciąży? Najskuteczniejsze sposoby na mdłości

Zrezygnuj z niektórych dań

Unikaj zwłaszcza potraw tłustych i smażonych, które są ciężkostrawne i mogą nasilać nudności. Możesz smażyć beztłuszczowo lub na patelni grillowej, ale nie w sposób tradycyjny, w dużej ilości tłuszczu.

Zrezygnuj też z jedzenia zawiesistych sosów, dań typu fast food, potraw pikantnych, mocno przyprawionych, a także tych o intensywnym, drażniącym zapachu. W ciąży zmysł powonienia staje  się nadwrażliwy na bodźce i pewne zapachy mogą nasilać mdłości.

Dlatego potrawy z twojego menu powinny mieć neutralny lub łagodny aromat. Niech będą lekkostrawne, przyrządzane w zdrowy sposób, z dużą ilością warzyw. Uwaga: dieta na mdłości w ciąży wyklucza również potrawy o słodkim smaku, które mogą wzmagać twój obecny problem.

Dostarczaj witaminy B6 i węglowodanów złożonych

W diecie na mdłości w ciąży należy uwzględnić przede wszystkim produkty bogate w witaminę B6. Udowodniono, że ma ona (właściwie jest to grupa kilku związków) właściwości przeciwwymiotne.

Dobrymi źródłami witaminy B6 są: ryby (łosoś, makrela), jaja, chude mięso, kasza gryczana i jaglana, zielone warzywa, banany, orzechy włoskie i laskowe, awokado, ziemniaki, nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, biała fasola), nasiona słonecznika i sezamu, otręby i zarodki pszenne.

Zadbaj również o to, aby w twoich posiłkach nie brakowało pieczywa z pełnego przemiału, makaronów z razowej mąki, grubo mielonych kasz i warzyw korzeniowych. Produkty te zawierają węglowodany złożone, które długo utrzymują właściwy poziom cukru we krwi, zapobiegając atakom wilczego głodu.

Zawsze noś małą przekąskę

Warto nosić w torebce coś drobnego, co możesz zjeść natychmiast, gdy tylko poczujesz pierwszy sygnał ssania w żołądku albo zbliżające się mdłości. Doskonałą taką przekąską są na przykład migdały, ciastka imbirowe albo banany.

Wszystkie wymienione rzeczy są znanymi od lat sposobami na łagodzenie mdłości. Oczywiście nie na każdą przyszłą mamę podziałają równie skutecznie, ale na pewno warto spróbować.

Czytaj: Co jest dobre na poranne mdłości i wymioty ciążowe? PORADNIK DLA PRZYSZŁEJ MAMY

Dużo pij

Jak każda kobieta ciężarna, powinnaś wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie. Staraj się pić w niewielkich porcjach, małymi łykami, sukcesywnie przez cały dzień. Nie pij podczas posiłku czy bezpośrednio po nim, ale odczekaj 30–40 minut, wtedy ryzyko wystąpienia nudności będzie mniejsze.

Będąc na diecie na mdłości w ciąży starannie wybieraj, co pijesz. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna (warto dodać do niej sok z cytryny) albo herbaty ziołowe (miętowa, imbirowa, z rumianku). Unikaj napojów gazowanych i słodzonych.

Czytaj: Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

Dieta na mdłości w ciąży: przepisy

  • Sałatka z soczewicy

Składniki: 2 jajka, garść szpinaku, 70 g czerwonej soczewicy, czerwona cebula, pestki słonecznika, na dressing: 2 łyżki oliwy z oliwek, łyżeczka miodu, łyżeczka musztardy dijon, sok z cytryny, sól

Jajka ugotuj. Soczewicę opłucz i gotuj 7–8 minut z odrobiną soli. Listki szpinaku umyj, zblanszuj przez 30 sekund, zanurz w zimnej wodzie. Do miski włóż soczewicę, dodaj szpinak, pokrojoną w piórka cebulę i pokrojone na ćwiartki jajka. Skrop sosem zrobionym z wymieszania wszystkich składników, posyp uprażonymi na suchej patelni pestkami.

  • Łosoś z imbirem i warzywami

Składniki: 40 dag filetu z łososia, 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki świeżo startego imbiru, 2 łyżki soku z cytryny, pół brokuła, 2 średnie ziemniaki, 2–3 marchewki, sól morska, pieprz

Wymieszaj oliwę z oliwek z imbirem, sokiem z cytryny i odrobiną pieprzu. Natrzyj tym opłukanego i osuszonego łososia. Marchew i ziemniaki obierz, opłucz, pokrój. Brokuła umyj, podziel na różyczki. Ugotuj na parze warzywa (do miękkości) oraz łososia (około 20 minut). Podawaj natychmiast.

  • Herbata miętowo-imbirowa

Składniki: pół łyżeczki świeżo startego kłącza imbiru, łyżeczka mięty pieprzowej, miód

Imbir i miętę zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 10 minut. Przecedź i wypij (możesz dosłodzić miodem).

  • Zupa krem z brokułów

Składniki: brokuł, marchew, cebula, ziemniak, ząbek czosnku, 250 ml bulionu drobiowego, płatki migdałowe

Marchew i ziemniaki obierz i pokrój, cebulę drobno posiekaj. Wrzuć warzywa do garnka i ugotuj. Gdy będą półtwarde, dodaj sól. Brokuła rozdrobnij i ugotuj w osobnym garnku z odrobiną cukru. Ugotowane warzywa i brokuła odcedź i wrzuć do jednego garnka, zalej bulionem i zmiksuj. Krem gotuj przez 5 minut. Posyp uprażonymi płatkami migdałowymi.

  • Muesli pełne protein i witamin

Składniki: 3 łyżki płatków z komosy ryżowej, 3 łyżki płatków owsianych błyskawicznych, 120 ml mleka, nasiona chia, kilka pistacji lub innych orzechów, pół jabłka, cynamon

Płatki wymieszaj i zalej mlekiem. Dodaj łyżkę nasion chia, pół łyżeczki cynamonu, posiekane orzechy i starte na tarce jabłko. Dobrze wymieszaj i odstaw na pół godziny.

TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?
Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso