Co możesz zrobić, żeby dziecko urodziło się o czasie?

2022-01-05 16:33

Czasem tak się dzieje, że dziecko przychodzi na świat za wcześnie. Powoduje to ogromny stres i strach o jego życie, dlatego warto wiedzieć, co jako przyszła mama możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

noworodek
Autor: Getty Images

Na niektóre przyczyny porodów przedwczesnych nie ma wpływu ani kobieta, ani lekarz prowadzący. Są od nich niezależne, bo wiążą się z uwarunkowaniami medycznymi. Istnieje jednak wiele czynników ryzyka, związanych ze stylem życia przyszłej mamy.

Eliminując je na 9 miesięcy, można zwiększyć szanse na przyjście dziecka na świat w najbardziej odpowiednim dla niego momencie. Można zminimalizować ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, podejmując pewne działania.

Wcześniaki

Poród przedwczesny:co zrobić, by dziecko urodziło się o czasie?

Zdrowo się odżywiaj. Nie chodzi tu o ilość, ale o jakość. Nie jedz za dwoje – jedz dla dwojga. Twoja dieta powinna być bogata w składniki odżywcze. Jedz dużo ryb, nabiału, warzyw i owoców. Unikaj surowych ryb, słodyczy, wędzonych i mocno przetworzonych produktów, zawierających konserwanty i barwniki sztuczne.

Dowiedz się: Od jakiego momentu ratuje się wcześniaka?

Najlepiej na 3 miesiące przed zajściem w ciążę zmień sposób odżywiania na zdrowy, odstaw używki – tyle czasu potrzeba, by organizm pozbył się toksyn i skumulował potrzebne składniki odżywcze. Warto też, planując ciążę, przyjmować kwas foliowy.

Dużo się ruszaj, spaceruj, pływaj – to pomaga się zrelaksować, odprężyć i na pewno dotleni twój organizmZrezygnuj z palenia – również z palenia biernego, ono także może mieć zły wpływ na twoje dziecko.

  • Nie pij alkoholu
  • Unikaj sytuacji stresowych
  • Zapobiegaj infekcjom – ogranicz kontakt z osobami, które są przeziębione, kaszlą, gorączkują. Często myj ręce.
  • Zrezygnuj z dalekich podróży – nawet jeśli wydaje Ci się, że siedzisz wygodnie w samochodzie, jest to męczące dla ciebie i dziecka.
  • Badaj wymaz z pochwy – sprawdzisz, czy zawiera on wystarczającą ilość kwasu mlekowego, który jest naturalną ochroną przed infekcjami dróg rodnych.
  • Kontroluj wagę i ciśnienie tętnicze.
  • Regularnie odwiedzaj swojego lekarza prowadzącego pamiętaj o wykonywaniu badań - to kluczowe dla zdrowia twojego dziecka
  • Zgłaszaj lekarzowi wszelkie niepokojące Cię objawy. Mów mu o swoich obawach,
  • Zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie i sprawdzenie.

Przeczytaj: Jakie zagrożenie niesie za sobą przedwczesny poród?

10 wskazówek dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

www.koalicjadlawczesniaka.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza